banner21

Sanayi işletmelerine uyarı yapıldı

Nevşehir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından sanayi işletmelerine işletme cetveli hakkında uyarı ve bilgilendirme yapıldı.

Sanayi işletmelerine uyarı yapıldı

Nevşehir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından sanayi işletmelerine işletme cetveli hakkında uyarı ve bilgilendirme yapıldı.

07 Ocak 2019 Pazartesi 12:14
119 Okunma
Sanayi işletmelerine uyarı yapıldı

Sanayi İşletmelerinin, yıllık İşletme cetvelinin en geç 30 Nisan 2019 tarihi mesai bitimine kadar teslim etmeleri gerektiğine vurgu yapan İl Müdür Vekili Ramazan Uluırmak, bildirim yükümlülükleri hakkında  da bilgilenme yaptı.

Nevşehir Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Ramazan Uluırmak bilgilendirmesinde;  ‘6948 sayılı Sanayi Sicil kanunu gereği Sanayi Sicil Belgesi almış sanayi işletmelerinin 2018 yılına ait faaliyetleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme cetveli’nin en geç 30 Nisan 2019 tarihi mesai bitimine kadar Kanunun 8 inci maddesi gereği sanayi işletmesi sahibi hakiki şahıs ise bunlar veya var ise işletme müdürleri, hükmü şahıs olduğu takdirde işletme müdürleri tarafından aşağıda belirtildiği şekilde verilmesi gerekmektedir.

1-Bakanlığımız Web Sayfası (sanayi.gov.tr) ‘e – hizmetleri ’ başlığı altında bulunan Sanayi Sicil Bilgi Sistemi linki kullanılarak Yıllık İşletme Cetveli bilgileri elektronik ortamda girilir.

2-Mücbir sebeplerden dolayı Yıllık İşletme Cetvelleri ile ilgili İl Müdürlüğüne yapılan müracaatlarda Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girişi İl Müdürlüğü tarafından yapılır.

Yıllık işletme Cetvelini 30 Nisan 2019 tarihinde kadar vermeyenlere Kanunun 9.maddesi gereği 1294 TL (Bin iki yüz doksan dört) idari para cezası uygulanır.

Sanayi sicil belgesi vizesi:

Sanayi Sicil Belgesi Veriliş tarihi itibariyle iki yılda bir vize edilmektedir. Sanayi İşletmeleri; Kamu Kurum ve Kuruluşlar ile olan ilişkilerinde (sanayi aboneliğinden elektrik kullanma, KDV iadesi gibi) sorun yaşamamaları için Sanayi Sicil Belgesi’nin süresi içinde Vize yapılması konusunda, gerekli dikkati göstermelidir.

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 11. maddesine göre istenen malumatı hakikate aykırı olarak yanlış beyanda bulunanlar hakkında idari yaptırım kararı uygulanır.

Sanayi işletmelerinin bildirim yükümlülüğü

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 4 üncü maddesi gereği verilen beyannamelerde meydana gelen değişlikleri (unvan, adres değişikliği, ürün değişikliği veya ilavesi ve benzeri) kapanma durumlarına 1 (bir) ay içerisinde ve yeni açılan sanayi işletmeleri, üretim faaliyetlerine başladıkları tarihten 2 (iki) ay içinde Müdürlüğümüze bildirmeyenler hakkında Kanunun 9’uncu maddesi gereği 1294 TL (Bin iki yüz doksan dört) İdari para cezası uygulanır.’ dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner26

banner4

banner9