“Milli Şehit kaymakam Kemal beyi anıyoruz”

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi bir gelenek haline getirdiği Milli Şehit kaymakam Kemal Beyi bu sene de şehit edilişinin 100.yılında unutmadı.

“Milli Şehit kaymakam Kemal beyi anıyoruz”

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi bir gelenek haline getirdiği Milli Şehit kaymakam Kemal Beyi bu sene de şehit edilişinin 100.yılında unutmadı.

Nevşehir Kent Haber
Nevşehir Kent Haber
10 Nisan 2019 Çarşamba 14:14
41 Okunma
“Milli Şehit kaymakam Kemal beyi anıyoruz”

Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey ile ilgili okullarda bilgilendirici kartlar dağıtarak Milli Şehit Kemal Bey’i anlatmaya devam eden Türk Eğitim Sen Nevşehir İl Başkanı Tayfur Urgenç yaptığı açıklamada; “Kaymakam Kemal Bey Milli Şehit`imizdir. Türk milleti asildir, soykırım yapmaz. Türk Milleti; tarih boyunca mazlum millet ve insanların yanında yer almıştır. Türk Eğitim Sen milli değerlere ve milli kimliğe önem veren bir sendikadır. Türk milletinin milli refleksinin adıdır.

Urgenç açıklamasının devamında, Kültürümüzden ve dinimizden gelen anlayış ve yaşama biçimiyle hükmetme, adalet ve yönetim anlayışında bir başka millet ve insana zulm etme, kul hakkı yeme gibi bir anlayışı olmamıştır.

Bu vesile ile Türk milletinin Türk devletinin mukadderatı için şehit düşmüş tüm kahramanlarımızı, iftiraya uğrayan, Nemrut Mustafa divanları tarafından zulme uğrayan tüm kahramanlarımızı yad ediyor. Dualar gönderiyoruz. Ruhları şad olsun.” dedi.

Mustafa Sabri’nin fetvası ile idam edilen Milli kahraman Milli Şehit Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey hakkında kısa bir değerlendirmede bulanan Şube Başkanı Urgenç açıklamasının devamında;  “1.Dünya savaşı esnasında, yurdun birçok yerinde olduğu gibi Yozgat civarında da bazı Ermeni çetelerin isyan ve saldırıları ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Osmanlı Devleti, isyan ve kalkışma hareketlerine, terör faaliyetlerine tedbir ve önlem almak için 1915 yılında bugün asılsız Ermeni iddialarına gerekçe gösterilen- Tehçir Kanunu uygulamasını gerçekleştirmişti.

Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey`de devletin kendisine verdiği görev ve yetkiler dâhilinde, Tehçir kanunu ile ilgili uygulamaları yaparak tedbir almıştı. Fakat Kaymakam Kemal Bey, mütarekeden sonra Ermenilere zulüm yaptığı iddiasıyla işgalci İngiliz ve Fransız makamlarının baskısı ve dönemin işbirlikçi hainlerin iftiraları ile 10 Nisan 1919 tarihinde İstanbul Beyazıt meydanında asılarak idam edilmiştir. 35 yaşında genç vatansever bir kaymakam darağacında ecnebiler istedi diye idam edildi.

Kaymakam Kemal Bey`e Atatürk`ün talimatıyla 14 Ekim 1922 tarihinde TBMM tarafından Milli Şehit unvanı verilmiştir. Türk milleti ebediyen yaşayacak, Müslümanlık asla zeval bulmayacaktır. Allah millet ve memlekete zeval vermesin. Fertler ölür millet yaşar. İnşallah Türk Milleti ebediyete kadar yaşayacaktır’ diyerek idam edildi.

Bugünü anlamak için Kaymakam Kemal Bey`i doğru okumak gerekir. Nemrut Mustafa'yı iyi tanımak gerekir. Mustafa Sabri'yi iyi bilmek gerekir. Ya Mustafa Sabri'ye sahip çıkanlarla birlikte olacağız ya da Kaymakam Kemal Bey'e sahip çıkanlarla aynı safta olacağız. Bizim safımız karınca misali Kaymakam Kemal Bey'den yanadır. Vatan haini Şeyh Sait'i yol gösterici olarak kendilerine rehber edinenler, dillerinden düşürmeyenler bu ülkeye en büyük ihaneti gerçekleştirmektedirler.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner3

banner4

banner9