Turizmciler işçi mi çıkartıyor?

Devlet yetkilileri “Elimizi taşın altına koyalım” diye defalarca uyarılar yaparken, Kapadokya bölgesinde ilk haftadan yüzde 80’e yakın insanın işinden olduğu iddia edildi.

Turizmciler işçi mi çıkartıyor?

Devlet yetkilileri “Elimizi taşın altına koyalım” diye defalarca uyarılar yaparken, Kapadokya bölgesinde ilk haftadan yüzde 80’e yakın insanın işinden olduğu iddia edildi.

Nevşehir Kent Haber
Nevşehir Kent Haber
22 Mart 2020 Pazar 10:39
1551 Okunma
Turizmciler işçi mi çıkartıyor?

Çinin Wuhan kentinde başlayan ve kısa sürede Dünya’ya yayılan Korona Virüsü ülkemizde de artmaya başladı. 11 Mart 2020 günü ilk vakanın görüldüğü ülkemizde bu sayı bini geçti. Bu virüs yüzünden ülke genelinde birçok tedbir uygulandı. İnsanların evlerinden zorunlu olmadığı sürece çıkmamaları gerektiği vurgulanırken, İşverene ise  “ülkemizin geleceği için biraz kemerleri sıkalım” çağrısı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet yetkilileri Korona virüsünü ülkemizden atana kadar herkesin elini taşın altına koyması gerektiği defalarca tekrarladı. Ancak, bu çağrıyı galiba Kapadokyalı turizmciler görünen o ki yanlış anlamış!

Kapadokya bölgesinde bulunan turizmcilerin daha ilk aydan birçok çalışanı işten çıkarttığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Bu iddiaları onaylayan söylem ise CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan’dan geldi. Faruk Sarıaslan bakanlığa önerge vererek, Kapadokya bölgesinde yüzde 80’e varan turizm çalışanının işten çıkartıldığını dile getirdi.

Allah’ın verdiği nimetler sayesinde bölgemize her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist akın akın geliyor ve hem bölgeye,  hem de turizmciye büyük girdiler sağlıyor.

Doğal güzellikleri ile ünlü doğa harikası Kapadokya bölgesinin kaymağını turist olduğu zamanlarda fazlasıyla yiyen bu turizmciler, eğer doğru ise virüsün ülkemize gelmesinin ardından 9 gün geçmesine rağmen kendi keselerini düşünüp çalışmalarının işine son verdiği iddiaları öne sürüldü. 

Duygu yüklü konuşma

Bu konuda bölgede ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini ifade eden bir vatandaşımız, “Toplumumuz biliyorsunuz zor bir dönemden geçiyor. İşverenlere sesleniyorum. Biraz vicdan varsa asgari ücretlinin ekmeği ile oynamayın. Bırakın geçtiğimiz yıl kat kat paralar kazandınız. Lüks hayatınıza daha daha lükslükler kattınız. Bu senede katmayın. Seneye tekrar katmaya devam edersiniz.  Garibanın evine götürdüğü çorbaya göz dikmeyin.” diyerek duygu yüklü bir konuşma yaptı.

Sarıaslan bu önergeyi neye göre verdi?

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan Bakanlığa verdiği soru önergesinde turizm sektöründe çalışan işçilerin 80’i işten çıkarıldığını söyledi. Peki Sarıaslan bu önerge öncesinde bölgede gerçekten bir araştırma yapıp ona göre mi önergeyi sundu, yoksa vekil kabataslak bir abartı rakam ile mi konuştu? Tüm bu sorularda turizmci ve meslek guruplarınca merak konusu haline geldi.

İşveren için dev paketler hazırlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan turizmciler için birçok paket açıkladı. Erdoğan’ın koronavirüs salgının etkilerini azaltmaya yönelik açıkladığı 100 milyar TL’lik pakette yer alan maddeler şöyle:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.

5- COVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Dev Turizm İş, bu konuya değindi

Bu tür haberler Kapadokya bölgesinde olduğu gibi Antalya’da da gündeme geldi. Bunun ardından Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm İş) Başkanı Mustafa Yahyaoğlu gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

Her sektörü etkileyen korona virüsü turizm kenti olan Antalya’daki birçok turizm çalışanının işsiz kalmasına sebep oldu. Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm İş) Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, virüsün etkilerinden ötürü işçinin mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyerek, çalışan işçilerin ülke normale dönene kadar işten çıkarılmaması gerektiğine ve işçilerin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlandırılmasının önemine dikkat çekti. Patronların çalışanlarına karşı sorumluluklarını hatırlaması gerektiğini belirten Yahyaoğlu şöyle konuştu: " Hemen ücretsiz izin gibi işçileri hiç düşünmeyen, bencil, zalim, hak gözetmez uygulamalar gündeme alındı. İşçileri böylesi bir krizde de koruyamayacaklarsa ne zaman ne gibi bir şey yapacaklar? Devletin ve patronların ellerinden gelecek, ölenlere rahmet ve kalanlara sabır dilemekten başka yapacakları şeyler de olmalı. Yüz milyarlarca lira ile ifade edilen ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ işçilerin maaşlarından kesilerek oluşturuldu. Bu fonu gerçek amacı olan işçiler için kullanmanın tam zamanı. İşsizlik sigortası ödeneği alabilmek için son üç yılda 600 gün çalışma koşulu virüsle mücadele döneminde 90 güne indirilmeli. İşten çıkarmalar ve ücretsiz izinler yerine kısa çalışma ödeneği ve ücretli izin uygulaması yaygınlaştırılmalı. Çalışma sürelerini azaltmak zorunda kalan, salgın süresince kapanan, üretim veya hizmeti azaltan işyerleri için İşsizlik Sigortası Fonu kapsamındaki Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması başlatılmalı. Mevzuatta yer alan zorlayıcı sebep tanımı koronavirüs için derhal uygulanmalı”

KENT HABER ÖZEL

Son Güncelleme: 22.03.2020 14:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Egehan 2020-03-22 12:57:32

Çok tuhaf satırlarla haber yapmışsınız. Akp değil de chp millet vekili önerge sundu diye mi? Korkarak yazılan satırlar. Bu bölge de yaşayıp turizm de çalışan herkesin işten çıkarıldığını bilip sorgular nitelikte haber yapmak çok ironik herkes işsiz güçsüz kaldı sağolsun milletin vekilide milletin hakkını gözetmiş üzerine düşeni yapmış

Avatar
Dalya 2020-03-22 21:30:21

Görünen köy kılavuz istemez. Bölgedeki balon firmaları, halı mağazaları, oteller vb. çalışanlarının büyük bir kısmına çıkış vermiştir ya da süresiz ücretsiz izne çıkmıştır. Kıyıda köşede birikimi olmayanları büyük ekonomik sıkıntılar bekliyor maalesef. Bakalım soru önergesine nasıl yanıt verilecek.

Avatar
Zeyno 2020-03-23 07:17:50

Konulmuyor mu degil koymulmuyor mu?

banner26

banner4

banner9