İYİ Parti’den bomba iddialar…

İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı Ömer Ay düzenlediği basın toplantısında yine ortaya gündem sarsacak bomba iddialar attı.  

Haber albümü için resme tıklayın

Nevşehir bu iddialar ile çalkalandı. İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı Ömer Ay, parti hizmet binasında basın mensupları ile bir araya gelerek şehir gündemine dair önemli ve bir o kadar da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Nissara AVM’nin arsasından tutunda, geçmiş dönemlerde belediyede yaşanan gelişmeler ve bazı belediyelerde yolsuzlukların yaşandığını iddia etti. Elinde tüm iddiaların belgesinin olduğunu vurgulayan Ömer Ay, her ay düzenli olarak bu belgeleri de açıklayacağını belirtti.

ÇALIŞ BELEDİYESİNDE NELER OLUYOR?

İlk olarak Çalış Belediyesine okları çeviren Başkan Ömer Ay,  Çalış Belediyesinde 2 yıllık Faaliyet raporu ibra edilmedi. 1 MHP’li 3 AKP’li Belediye Meclis üyesi Çalış Belediyesinin 2 Yıllık faaliyet raporunu olumsuz oy kullanmak suretiyle reddetmişlerdir. Faaliyet raporunda Beldeye kilitli parke yapıldığı ve bir vatandaş tarafından yaptırılan Ak Çeşmeye 3 defa aydınlatma yapıldığı belirtilmektedir. Gerçekte kilitli parke yapılmadığı ve aydınlatmanın ise 3 defa değil bir defa yapıldığı, 120 bin TL bedellerle yaptırılan iki adet köprünün ise meclis kararı olmadan ve fahiş bedellerle yaptırılmış olması gibi gerekçelerle olumsuz oylar kullanılmış ve Faaliyet raporu kabul edilmemiştir. Faaliyet raporu reddedilen belediyeler Sayıştay denetçileri tarafından incelemeye tabi tutulmaktadır; Çalış’ın uyanık geçinen belediye başkanının bu hesabın altından nasıl kalkacağı merak edilmektedir.

Herkesin birbirine akraba veya komşu olduğu Çalış beldesinde halkı birbirine düşürecek, örneği görülmemiş sorumsuzluklar, partizanlıklar, kayırmacılıklar, şahsi çıkarlar, pervasızlıklar sergilendiği halde iktidar partisi bütün bu uygulamalara göz yummaktadır.” dedi.

ÇALIŞ KASABASINI SARSACAK İDDİALAR…

Çalış ile ilgili iddialarını sürdüren İYİ Parti İl Başkanı Ömer Ay, “Daha önce metre karesi 500-600 TL’ye satılan başka arsaların hemen yanında ve belediyenin önündeki bir arsayı metre karesi 220 TL’ye bir yakınına satmış ve bu kıyak yetmezmiş gibi hafriyatını da Özel İdareye yaptırmıştır. Bu arsa bir akrabasına satıldığı ve ihaleye katılmak isteyen başka iki kişinin teminat yatırması engellendiği için kasabada herkes esas alıcının başkanın kendisi olduğu şeklinde yaygın bir kanaat hakimdir.

Taş Ocağı mevkiinde bir evi, ahırı ve çiftliği bulunan bir vatandaşa 150 metre mesafedeki suyu vermediği halde; Yurtlak mevkiinde hiç konut yokken şebeke suyunu 1500-2000 metreye kadar götürdü. Yukarı Mahallenin suyu kesilmesine rağmen şebeke suyu boşa akmaktadır. Ayrıca çöle su getireceğim diyerek kendi Yonca lığına kanal yaptırarak su getirmiştir.

İmamın, Caminin ihtiyaçları için para toplamasını yasaklamakta ama kendisi gurbetçilerimizden sürekli para talep etmekte ve kendi hesabına yatırmaktadır. Örnek olarak parayı çeşme için talep ediyor, çeşmeyi belediye imkânları veya özel idare eliyle yaptırıyor, gurbetçilerden alınan paraların akıbeti bilinmiyor.

Kasabadaki kaynakçı, tamirci, lastikçi ve benzeri esnafların iş yerlerini yıkıyor, Ak Parti milletvekillerinin beldeyi ziyaretlerinde istenmeyen sorular soran halktan birinin evine ertesi gün belediye personelini göndererek sözlü yıkım kararı tebligatı yaptırıyor. Ev sahibi imar affından yararlandığını söyleyince yıkım yapılamıyor ama başkan bu şekilde beldede korku ve terör havası estiriyor.

Köyün girişinde bir dul kadına ait olan ve kenarında bir çeşme bulunan tarlayı kadından zorla ve istimlak tehdidi ile satın almak istiyor. Kadın satmak istemediğini söyleyince evinin bitişiğindeki garajını yıkmakla tehdit ediyor. Aynı bölgede Hüsne Üçgül isimli bir kadının tarlasını tehditle satın alıyor.” dedi.

YOLSUZLUKLAR KONUSU ELE ALINDI

İddialarına Nevşehir Belediyesinin eski dönemleri ile devam eden Ömer Ay, Nevşehir eski Belediye Başkanı Hasan Ünver’in 15 yıllık döneminde yapılan yolsuzlukların ilk ipucu, Rasim Arı’nın belediye başkanı seçilmesi üzerine per sonelin mal beyanlarını incelemesi sırasında ortaya çıkıyor. Rasim Arı, Nevşehir Belediyesi İmar müdürlüğü, fen işleri müdürlüğü ile idari ve mali işler müdürlüğü yapan kişilerin mal beyanlarına yaptıkları ilavelerdeki aşırı artışları dönemin valisine bildiriyor. Vali, muhasebe Müdürü Hasan Çelik’i muhakkik tayin ediyor. Hasan Çelik, yaptığı kısa bir çalışmadan sonra yolsuzluğun boyutlarının kendi incelemesi ile açıklığa çıkmayacak kadar büyük olduğunu ve İç İşleri bakanlığı müfettişleri tarafından incelenmesi gerektiği raporunu veriyor. Vali, İç İşleri Bakanlığına yazıyor, İç İşleri Bakanlığı önce bir mülkiye müfettişi görevlendiriyor, Onun başka bir göreve atanması sebebiyle ikinci bir mülkiye müfettişi görevlendirilmek zorunda kalınıyor ve Nevşehir Belediyesindeki yolsuzluk soruşturması böyle başlıyor.

Burada bir parantez açarak söylemeyi bir vicdani sorumluluk olarak belirtmek isterim ki;  Rasim Arı’nın niçin başkanlıktan istifaya zorlandığı da artık Nevşehir kamuoyu tarafından anlaşılmış olmalıdır.

Yukarıda mal beyanlarındaki aşırı artışla gündeme gelen üç belediye çalışanının evlerini, apartlarını, araba sayılarını, eski eşlerine sus payı olarak verilen Suziki jeeplerini, kilolarca altınlarını ve tapu tescillerini kimler adına yaptırdıklarını açıklayacağım. Ayrıca sadece bir defada sevgilisine 800 bin TL parayı kimin gönderdiğini, aynı sevgiliye Beymen’den alınan elbisenin kaça alındığını ve Belediyeye ait arabayla İstanbul’a tadilat için kaç defa gönderildiğini ve tadilat için ödenen dahil bütün fatura ve dekont bilgilerini paylaşacağım. Ancak konumuz şahıslar değil Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir halkının paraları olduğu için Belediyeden başlamak ve sırayla her ay devam edecek açıklamalar şeklinde sürdürmak istiyorum.” dedi.

KİŞİYE ÖZEL PARSEL UYGULAMASI MI YAPILDI?

Hasan Ünver’in 15 yıllık başkanlığı döneminde Nevşehir’de 252 imar tadilatı, 7 imar revizyonu yapıldığını ileri süren Ay açıklamasının devamında ise şunları söyledi; “Revizyon adı altında kişiye özel parsel uygulaması yapılamayacağı çok açık bir kanun hükmü olmasına rağmen kişiye özel parsel uygulaması yapılmıştır ve her uygulamadan daire veya yüklü miktarda para alınmıştır. Bunları da sırası geldiğinde açıklayacağım. Ancak bunların görülmesi ve bilinmesi zor değildir. Nerede 4-5 kat binanın yanında 8-10 kat bina varsa orada imar revizyonu veya tadilatı vardır ve rüşvet alınmıştır. Mesela Belediye hemen her yıl çam fidanı almıştır. Çam Fidan alımlarında fidanın boyu, yaşı ve miktarları karartılarak, rekabet sağlanmadan ve şeffaf olunmaksızın alımlar yapılmış ve faturalar abartılarak Belediye bütçesinden çıkan para paylaşılmıştır. Bu çam fidanlarını aldıkları kişiye, özel idare petrolünün arkasındaki arsa, ihaleye kimse sokulmadan ucuza satılmıştır. Arsa imar tadilatı ve emsal artışıyla ticari alana çevrilmiştir ve halen biri eski, biri yeni iki belediye başkan yardımcısı burada oturmakta ve tapu tescillerinin fidancıdan kendi adlarına geçtiği anlaşılmaktadır.  Hayali çiçek faturaları da ilerde paylaşılacaktır.

Bazı usulsüz uygulamalara imza atmak istemeyen belediye çalışanları ile başkan yardımcılarına kızlarını, oğullarını, damatlarını veya akrabalarını işe alma karşılığında da çeşitli imzalar attırıldığı ve bu şekilde belediye çalışanlarının yakınlarından yaklaşık 50 kişinin Belediyeye işe alındığı bilinmektedir.

Nar sınırları içindeki Yeşil Vadi civarında hazine arazilerinin tamamı ucuza kapatılmıştır. Bir Emlakçı, bir Mimar ve bir kardeş adına yapılan tesciller yine ilerde açıklanacaktır. Gerçekte hiç olmayan veya belediyeye ait olduğu halde satılan araçların mevcut belediye araçlarıyla birlikte bakım ve onarımı amacıyla bir firma servisine kesilen ödenmiş gibi yapılarak paylaşılan faturalar konusunda da Nevşehir halkı bilgilendirilecektir.”

NİSSARA AVM ARSASI HAKKINDA ÇARPICI İDDİALAR

Uzun süredir şehirde tartışma konusu olan ve sonunda faaliyete giren Nissara AVM arsası için de çarpıcı sözler sarf eden İYİ Parti İl Başkanı Ömer Ay, “Bugünkü esas konumuz olan Nissara AVM konusuna gelmek istiyorum. Eski devlet Hastanemizin bugünkü Nissara AVM ve Crovn Plazanın bulunduğu arsaya belediye hizmet binası yapılmak istenmiş ve 32 milyon TL bedelle ihaleye çıkılmıştı. Hem belediye hizmet binası, hem büyük bir oto park ve şehir meydanı ile iş yerleri yapılacaktı. Bir köye kümes yapılacak olsa yapmak isteyen firmadan daha önce kümes yapıp yapmadığı sorulduğu halde, kos koca belediye hizmet binası yeni kurulmuş, hiç iş bitirmesi olmayan HBC firmasına kat karşılığı (yaklaşık 3/1) veriliyor. Sonra HBC Park adıyla Nevşehir adresli başka bir firmayla sözleşme imzalanıyor. HBC Park süresinde işi bitiremediği için günlük 500 bin TL cezaya giriyor. Bu ceza süresi devam ederken Duygu inşaat ortaya çıkıyor gecikme cezalarıyla birlikte işi devralıyor. Böylece iki-üç defa hepsi de yasal olmayan usullerle sözleşme değişiyor. Bu arada Kültür Müdürlüğü binası da Belediye tarafında takas/istimlak edilmek suretiyle Hastane arsasına dahil ediliyor, Duygu inşaatla pazarlığa geçiliyor. Kıymet takdirini belediye personeli yapıyor. Kültür Müdürlüğü arsası istimlak edilirken belirlenen metre kare fiyatının üçte biri kadar bir arsa bedeli belirlenerek Eski hastanenin ve Kültür Müdürlüğünün üstündeki karkas beton yapı ile birlikte ve sadece arsaymış gibi Duygu İnşaata satılıyor. (% 25 peşin, 9 taksit ve son iki taksit bir yıl sonra olmak üzere 36 milyon TL bedelle.) Bu ödeme planından anlaşılacağı gibi bu satış ihtiyaçtan yapılmıyor. Ayrıca Duygu inşaata satış yapıldıktan sonra iki kat ilave edilmek kapalı alan miktarı 60 binden 140 bine çıkarılmak üzere plan tadilatı gerçekleştiriliyor ve imar affı kapsamı dışında kaldığı halde imar affından da yararlandırılıyor.

Külliye ise Duygu inşaatın sahibi İsmail Doğan’ın kardeşine ait Abide İnşaat tarafından yapılıyor ve tamamen Nissara’nın ikramiyesi, yani kar payı olarak bedelsiz yapılıyor. Dolayısıyla Külliye için toplanan yardımların hiçbirisi külliyeye harcanmıyor. “ dedi.

# İYİ PARTİ İLE İLİŞKİLİ:

10 May 2022 - 13:47 Nevşehir/ Nevşehir- Siyaset

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 493.241 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket En çok yalanı kadınlar mı, erkekler mi söyler?