Ömer Ay'dan çarpıcı açıklamalar...

İYİ Parti İl Başkanı Ömer Ay, düzenlediği basın toplantısında Hasan Ünver’e cevap vererek Nevşehirliye “Eyy Nevşehirliler bu çalınan para sizindir ve yanlış duymadınız 1 milyar TL’dir”  dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısına isim vermeden İYİ Parti İl Bakanı Ömer Ay’ı hedef gösteren Nevşehir Belediyesi’nin eski başkanı Hasan Ünver, siyasi kulisleri bir hayli haretlendirmişdi. Bu açıklamaların ardından şimdi de İYİ Parti İl Başkanı Ömer Ay konuştu.

Geçen hafta bir açıklama yaparak Eski Belediye Başkanı Hasan Ünver döneminde yapılan kanunsuzluk, yolsuzluk ve hırsızlıkları sıralayarak Nevşehir halkının nasıl yağmalandığını bütün çıplaklığı ile ortaya koyduğunu ve bu iddialarını da yenilediğini ifade eden Ömer Ay, söylediklerini kısaca özetleyerek “Hasan Ünver’in 15 yıllık başkanlığı döneminde Nevşehir’de 252 imar tadilatı, 7 imar revizyonu yapılmıştır. Revizyon adı altında kişiye özel parsel uygulaması yapılamayacağı çok açık bir kanun hükmü olmasına rağmen kişiye özel parsel uygulaması yapılmıştır ve her uygulamadan daire veya yüklü miktarda para alınmıştır’ demiştim.” dedi.

“ULUÇAY’IN VAR VARLIĞINI AÇIKLIYORUM”

Belediye eski çalışanlarından Mehmet Uluçay’ın mal varlığını paylaşan Ay, “Nevşehir Belediyesi İdari ve Mali işler Daire Başkanı Mehmet Uluçay’ın 44 sayfalık mal beyanında 33 dairesinin 11 tanesi eski eşinin, 11 tanesi Ahmet Kaynar adlı büro memurunun, 11 tanesinin ise Burcu Köylüoğlu’nun üzerine tescilli olduğu belirtilmiştir. Mehmet Uluçay’ın 7,5 kğ altın ve yine Ahmet Kaynar üzerinde kayıtlı 12 lüks arabasının olduğu, Susanoğlu’nda 5 milyon değerinde yazlığının olduğu, Nar Yeşil Vadi bölgesindeki hazine arazilerini bir emlakçı, bir mimar ve kardeşi Hakan Uluçay adına satın aldığı ve bizzat belirtilmiştir.

Nissara AVM ve Crovn Plaza konusunu ayrıntılı şekilde anlatmıştım. Projede kapalı alan olarak 60 bin metre kare inşaat alanının 140 bin metreye çıkarılmak suretiyle 36 milyona satıldığını açıklamıştım. Bugün Nissara ve Crovn Plazanın değeri 4 milyarın üzerinde ve kiralarla birlikte aylık gelirinin 36 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Ve özetle külliye de dahil edilerek cami üzerinden dahi hırsızlık yapıldığını ifade ile Nevşehir halkının 1 milyar TL’sinin eski parayla 1 katrilyonunun çalındığını söylemiştim. Eyy Nevşehirliler bu çalınan para sizindir ve yanlış duymadınız 1 milyar TL dir. Hasan Ünver bana cevaben bu konularda bir açıklama yaptı mı?

15 yıl Belediye Başkanlığı yaptığı şehrin halkının yüzüne bakamayan ve sokağına dahi çıkamayan Hasan Ünver bana cevap vereceğini söyleyerek ortaya çıkmış ve evinden ancak Nar beldesindeki bir kahveye kadar gelebilerek ve sadece kendisini zora sokmayacak bazı basını çağırarak ve benim iddialarımın hiç birisine dahi cevap vermeyerek bana cevap vermiştir. Ne cevabı, Cevap vermek yerine sadece laf salatası yapmıştır.” dedi.

“ALLAH KİMSEYİ HASAN ÜNVER’İN DURUMUNA DÜŞÜRMESİN”

“Allah kimseyi Hasan Ünver’in durumuna düşürmesin” Diyerek sözlerine devam eden Başkan Ömer Ay, “Bir şehirde 15 yıl belediye başkanlığı yapacaksın ve hiç kimsenin yüzüne bakacak halin kalmayacak… O şehirde sokağa çıkamayacaksın.

Hasan Ünver iddiaların hiç birisine cevap veremediği halde neden ortaya çıkarak cevap veriyor gibi yapmıştır? Mevcut Ak Parti il teşkilatı Hasan Ünver’i taşıyamaz hale gelmiş ve açıklamaya zorlamıştır. Ak Partinin baskısına dayanamayarak açıklamaya çıkan Ünver, açıklamasında kendisi hakkındaki iddialara hiç değinmediği gibi maalesef basın mensupları da bu somut iddialar hakkında soru soramamıştır. Sadece Hiç yargılanmadığını, hiç hakim karşısına çıkmadığını, hakkında bir soruşturma açılmadığını, belediye çalışanlarının aşırı zenginleşmesinden de haberi olmadığını ve hiçbir yerde imzasının olmadığını ifade etmiştir. Hasan Ünver’in bu muğlak ve genel ifadeleri de doğru değildir. Bir kurumda personelin yaptığı yolsuzluktan imzası olmasa dahi kurum amiri sorumludur. İç İşleri Bakanlığı başmüfettişi kendisini bütün yolsuzluklardan sorumlu görerek ifadesine başvurmuştur. Ancak ifadesini belediye yerine Valilikte bir odada alınmıştır. 1500 sayfalık büyük yolsuzluk raporu 17 000 bin sayfa ekiyle birlikte İç işleri bakanına verilmiş ve devlet kaydına girmiştir. Hiç mahkeme görmediğini söyleyen Hasan Ünver bilmelidir ki sorun da tam budur. Ak Partinin 20 yıllık iktidarı boyunca yolsuzluktan açılmış tek bir soruşturma ve yargılanmış tek bir Ak Partili yoktur. Bu hiç olmayacağı anlamına gelmez, Hasan Ünver’in bu günkü ortakları ve dayıları iktidardan düştüğü gün 1500 sayfalık soruşturma raporu bağımsız yargıya intikal edecek ve Hasan Ünver’i kimse kurtaramayacaktır. 

Hasan Ünver Nevşehir’e hizmetlerini sayarken zaman zaman komik duruma da düşmüştür. PTT’nin önünde gölet oluştuğunu gören var mı içinizde? Orası göl oluyormuş, bazı kişiler olta ile balık aramaya geliyormuş. Bu ifadeler Tayyip beyin Türkiye’de üniversite mi vardı, Hava  limanı mı vardı, buzdolabı mı vardı sözlerini hatırlatıyor. Acaba bunlar ne içiyor dersiniz? PTT’nin önü toz topraktı ama göl olduğunu görememişiz. PTT'nin önünün, Hasan Ünver tarafından değil, Rasim Arı’nın son günlerinde asfaltlandığı  herkes tarafından bilinmektedir.

Ömer Faruk Şahin isimli bir genç Nevşehirli büyük bir duyarlılıkla Hasan Ünver’in açıklama yapacağı kahveye gidiyor ve Hasan Ünver’in elin sıkmıyor. Ben kirli bir eli sıkmam diyor. Paylaştığı videoda “Sana Nevşehir’i şehir olarak verdik, köy olarak teslim aldık” diyor. Bu delikanlının telefonunu bularak dün arayarak tebrik ettim, tanışmak için davet ettim. Duyarlılığından ve sosyal medya paylaşımından dolayı Levent Aldatmaz’ı arayarak tebrik ettim. Koskoca Nevşehir’de başka tepki duymadım. Hasan Ünver’i seçen ve 15 yıl boyunca tahammül eden partizanlığa yazıklar olsun diyorum.” dedi.

“SORUYORUM! BUNLARA NE OLDU?”

İyi Parti İl Başkanı Ömer Ay’ açıklamasının devamında ise; “Ey Nevşehirliler Şu Nevşehir'in haline bakınız, Şehrin merkezindeki eski valilik binası, eski sağlık müdürlüğü binası, Gül bahçe ve içindeki eski lokanta ve düğün salonu, eski öğretmen evi, Karasoku, Hacı Rüştü, Herikli, İbrahim Paşa ve Sümer Mahalleleri, Kalenin etrafındaki enkaz, tam bir harabe şehir görüntüsü...Karasoku için Hasan Ünver, Sarayın mimarları Can ve Ahmet Kaya beylere 3.2 milyona proje çizdirmişti, ne oldu? Öğretmenlerimizi mağdur etmek pahasına eski öğretmenevi Ve şirketine peşkeş çekilmişti, ne oldu?

Yeni ve daha büyük, daha modern bir sanayi sitesi yaptırmak üzere sanayi esnafından para toplanmıştı, bu paralar uzun yıllar kullanıldıktan ve pula döndükten sonra iade edildi, nerede sanayi sitesi? Sanayide dükkan bulunamıyor, kiralar uçtu. Mağdur Sanayicilerimize şu sözü vermek istiyorum; İyi Parti İktidarında istediğiniz sanayi sitesine kesinlikle kavuşacaksınız.

Bu arada sözleri arasında bir Brezilya dizisi yapacağını söyleyen Hasan Ünver’e bir de tavsiye yapmadan geçemeyeceğim. Diziye konu olarak yolsuzluktan elini kirlettikten sonra eteğini de kirleten ve hanımlarını boşayarak sekreterleriyle evlenen veya gayri meşru ilişkileri ayyuka çıkan kendi Belediye personelini, partisinin kadın koleksiyoneri il genel meclisi başkanını ve Yıldız hanımı şoförü ile paylaşamayan Ak Partili Belediye başkanını mutlaka bu dizide canlandırmalıdır.  Sevgili Nevşehirliler bunlardan utanılmayacaksa neyi ar sayacağız?     

Hasan Ünver, hakkındaki yolsuzluk iddialarına cevap vermek amacıyla yaptığı açıklamada bu iddialar yerine laf kalabalığı arasında benim “ Mehmet Savran’ı Hasan Ünver’in yönettiğini” söylediğimi ifade etmiş. Ben böyle bir ifadede bulunmadım. Ancak Nevşehir Belediyesini Rasim Arı istifa ettirildikten sonra Hasan Ünver’in ekibinin tekrar işbaşı yaptığını ve belediyede bu eski ekibin tekrar etkili olduğunu söyledim, bu kanaatimi de muhafaza ediyorum. Bu cümleden olarak sayın Mehmet Savran’a da ifade etmek isterim ki yanlış bilgilendirilen kişi ben değil kendisidir, Nevşehir Belediyesindeki yolsuzluk soruşturması 2018 yılında değil Rasim Arı döneminde ve Rasim Arı tarafından başlatılmıştır.  İşte Belgesi… Soruşturma yargı aşamasına maalesef geçememiştir, Süleyman Soylu tarafından sümen altı yapılmıştır. Yolsuzluğun bütün bilgi ve belgeleri belediyede de mevcuttur ama süreci takip ettiğinizi söylüyorsunuz, sakın Rasim Arı gibi yolsuzlukların üzerine gitmek gibi yol seçmeyiniz, Çünkü Ak Parti dönemi yolsuzluk yapanları değil, yolsuzluğu ifşa edenleri yargılamış veya siyaseten tasfiye etmiştir. En canlı örnek Mehmet Elkatmıştır. Hasan Ünver’in yolsuzluklarını ilk açıklayan odur ve bu sebeple kurucusu olduğu partiden tasfiye edilmiştir.

Sayın Savran bütün ihalelerin ve GES ihalesinin de Ekap üzerinden duyurularak şeffaf yapıldığını söylemektedir. Ekap ilanı bir şeffaflık konusu değil bir zorunluluktur. Her ihale ekap üzerinden yayınlanmak zorundadır. GES projesi Mayıs 2020 de onaylanmış, Aralık 2020 de 20 milyon muhammen bedelle ihaleye çıkılmıştı. Nisan 2020 de muhammen bedel 55 milyon, teklif 53 milyondu, Mayısta 58 milyona çıkarıldı ve teklif 63 milyona çıktı. 2021 de planlanan alt yapı ihalesi muhammen bedeli 31 milyondu, bir ay sonra 46 milyona verildi. Stratejik olarak Doğru zamanlama ve doğru planlama yapılamadığı için de kurumlar zarara uğratılmakta ve yüksek borçlanmalara sebebiyet verilmektedir.” şeklinde konuştu.

# HASAN ÜNVER İLE İLİŞKİLİ:
# İYİ PARTİ İLE İLİŞKİLİ:

24 May 2022 - 13:20 Nevşehir/ Nevşehir- Siyaset

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 493.241 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket En çok yalanı kadınlar mı, erkekler mi söyler?