Malatya Valisi uyardı! Gözler Nevşehir Valisi’nde

Malatya Valisi Hulusi Şahin bir genelge ile kurumları resmi ilan konusunda uyarırken, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in ise bu uyarıyı ne zaman yapacağı merak ediliyor.

Malatya Valisi Resmi İlan genelgesi yayınladı. Bazı kamu kurum ve kuruluşların, ihalelerin bedelini bölerek veya doğrudan temin ile alım yapmaya başlamaları üzerine Malatya Valisi Hulusi Şahin, bir genelge yayınlayarak, konu hakkındaki kanunu hatırlatarak, kamu kurum ve kuruluşların yetkililerinden mal ve hizmet alımlarında kanun, yönetmelik ve mevzuata uygun hareket edilmesi istedi.

Malatya Valisi Hulusi Şahin yayınladığı genelgede; Malatya'daki tüm resmi kurum ve kuruluşları uyararak Bilindiği üzere Resmi İlanlar, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 Sayılı Kanunun 29 uncu maddesinde; Kanun, Cumhurbaşkanı Kararı ve Yönetmeliklerle yayınlanması mecburi olan (veya genel ve katma bütçeli dairelerle, İl Özel İdareleri, Belediyeler, İktisadi Devlet Teşekkülleri ve sermayesinin yarısından fazlası Kamu Hukuku Tüzel Kişilerine ait bulunan teşekküllerin verdikleri, reklam mahiyetini taşımayan ilanlar resmi ilan sayılır’, denilmektedir. Ayrıca, aynı Kanunun 31 inci maddesinde; Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin Belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığı ile yayınlatılır.’ hükmü amirdir.’ diyerek şunları belirtti: Kamu Hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmakta, Kanunun 2’nci maddesinde Kanunun kapsamına giren İdareler de sayılmaktadır. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun ‘Temel İlkeler’ başlıklı 5 inci maddesinin birinci fıkrasında; ‘İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur.’ ifadesi yer almaktadır. Aynı Kanunun ‘İdarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar’ başlıklı 62’nci maddesinde, Kanun kapsamındaki idarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar belirtilmiş, maddenin (ı) bendinde ise Kanunun 21 ve 22’nci maddelerindeki parasal limitler dâhilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin %10’unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir. Yine aynı Kanunun 60’ncı maddesinde, görevlilerin cezai sorumluluğu düzenlenmiştir.

İlimiz genelinde ‘Doğrudan Temin’ usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası itiraz ve iptallerin önüne geçilmesi için Basın İlan Kurumu aracılığıyla süreli yayınlarda ilgili mevzuatlara göre neşrinin gerçekleştirilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini; Önemle rica ederim." dedi.

Malatya Valisinin bu genelgesi sonrası gözler Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’e çevrildi. Bakalım Nevşehir’de ki bu tür yapılan ilanların önüne ne zaman geçilecek.

09 Haz 2022 - 21:30 Nevşehir/ Nevşehir- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 393.754 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

'adalet "mülk"ündür.. - Haksızlığın zirvesindeyiz devletten Kr yemedim yemem de ama yapılan haksızlıklara hukukun üstünlüğü olmadığı için sessiz kalıyoruz kendimiz bir şey yapsak o zaman dünyayı basımıza yıkacaklar bekliyoruz belki gelir adalet ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 22:59
01

Önemli Değil - Hiç bir zaman gecilmeyecek . Gençlerin önünü kapatıp arkadaş ,eş, dost ile kamuyu doldurunuz boşuna mı okuduk hala okuyoruz. Asla hakkım helal değil bu ildeki bu yöneticilere

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 10 Haziran 12:21

Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket En çok yalanı kadınlar mı, erkekler mi söyler?