“Sivil itaatsizlik kararımız bir serbestliğin daha yolunu açtı”

Memur-Sen Konfederasyonu ‘Özgürlük İçin On Milyon İmza’ sloganıyla başlattığı ve 12 Milyon 300 bin imzayla da çalışanların haklı talebi ve milletin güçlü iradesi olduğu yönünde kamuoyunun desteğini elde ettiği ‘kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü’ hedefli ‘sivil itaatsizliği’, önce kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasının, bugün de Danıştay 12. Dairesince verilen kararla kamu kurumlarında erkek memurların sakal kesme zorunluluğunun ortadan kaldırılmasının önünü açtı.

Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Çiftci, "Memur-Sen geçmişten bugüne, 1980 darbe Anayasası’nın birçok daraltıcı ve dayatıcı uygulamasıyla mücadele ederek başörtüsü yasağının kaldırılmasından kılık-kıyafet serbestliğinin gerçekten hayata geçmesi için kararlılığını sürdürmüş, ülkemizin demokratikleştirilmesi ve özgürleştirilmesi, kamu görevlilerinin tektipleştirilmekten kurtarılması; mali, sosyal, özlük haklarının geliştirmesi noktasında öncü olmayı ve çözüm üretmeyi görev bilmiştir.

Değerlerimize aykırı, insanlarımızı ayrıştırıcı, nihayetinde baskıcı, dayatmacı ve yasaklarla dolu darbeci zihniyetin ürünü olan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”, kamu görevlilerinin hangi kılıkta olacağını, hangi kıyafeti giyeceğini ve giymeyeceğini, nasıl gözükmesi gerektiğini sınırlayarak ve yasaklayarak özgür Türkiye idealinin önünde engel olarak durmuştur.

Yönetmeliğin 5’inci maddesinde yer alan kravat zorunluluğu, saç ve favori uzunluğu, sakal bırakma yasağı, bıyık şekli gibi sınırlama ve yasaklara son verilmesi yönünde düzenleme yapılması için kamuoyu baskısı oluşturmak amacıyla Memur-Sen Konfederasyonu ve bağlı sendikaları olarak 8 Ekim 2013 Salı gününden bu yana, erkek kamu görevlilerinin kamu hizmetlerini bu sınırlama ve yasaklara uymaksızın belirleyecekleri kılık-kıyafetle yerine getirmesine yönelik sivil itaatsizliğe devam kararımız bugün bir başka serbestliğin yargı yoluyla da olsa yolunu açmıştır.

Kamu hizmetinin sunumuna engel ya da kamu hizmetinin kalitesini düşürecek bir nitelik taşımamasına rağmen kamu görevlilerimizin saç tarama şekline, ayakkabı modeline, etek boyuna, kıyafet rengine, gömlek yakasına, kravatına, bıyığına, sakalına ve favorisine kadar her şeyi mevzuat hükmü haline getiren, memuruna güvenmeyen devlet algısını üreten mevzuat ve uygulamaların yürürlükten kaldırılması, temel hak ve özgürlüklere uygun hale getirilmesi, ayrımcılığın sonlandırılması ve evrensel hukukun temel ilkelerine uyarlanması için düzenlediğimiz imza kampanyaları, basın açıklamaları, hukuki ve fiili süreç yönetimleri gibi gayretli çalışmalar ve duruşumuz nihayetinde sonuç vermiştir.

Memur-Sen’in uhdesinde barındırdığı erdemli duruşa sahip her bir ferdinin bu duruşu sayesinde Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.” ibaresi Danıştay 12. Dairesinin 20/4/2022 tarihli ve 2021/7000 2022/2247 K. sayılı kararı ile iptal edilerek kamu kurumlarında erkek memurların sakal kesme zorunluluğu ortadan kaldırılmış ve iptal kararı Yönetmelik metninde yer almıştır.

Memur-Sen olarak; kamu görevlilerimizin özgürleşmesi, darbeci zihniyetin kalıntılarından kurtulmaları, kılık-kıyafet serbestisini gerçek anlamda yaşamaları noktasında mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi ifade ediyor, büyüyen, gelişen ve özgürleşen Türkiye’nin hukuki süreçlerle yasaklardan tek tek kurtulmak yerine Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin tamamen kaldırılmasını sağlayacak iradeye sahip olduğunu bir kez daha yineliyoruz" açıklamalarında bulundu.

# EĞİTİM BİR SEN İLE İLİŞKİLİ:

30 Tem 2022 - 14:30 Nevşehir/ Nevşehir- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 323.690 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Başarı - üstün başarılarınıza bir yenisini ekleseniz de,

öğretmenlerin yaz tatilinde sunularla mücadelesini bir gündeme getirseniz,

sunu eğitimi ile başarı olmaz, uzman/baş öğretmenlik hiç olmaz.

kişi aldığı lisans eğitimi ile öğretmen olur. tecrübe ile de uzman/baş öğretmen olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 13:52

Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket En çok yalanı kadınlar mı, erkekler mi söyler?