Milli Eğitim Müdüründen önemli açıklamalar

Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, Kent Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Veysel Kılıç’a eğitim çalışmaları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, Kent Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Veysel Kılıç’a eğitim çalışmaları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu. Göreve geldiği süreçten bu yana Nevşehir’in eğitimde yükselen bir değer olduğunu belirten Polat, bu şehrin çok yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ve eğitimde en iyi 3 ilden biri olması gerektiğini belirtti. Bunun içinde var güçleri ile mücadele ettiklerini vurgulayan Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, “Nevşehir’e yakışır bir eğitim vermek istiyoruz. Bunun da olacağına inanıyorum. Nevşehir, Türkiye ortalamasının standartlarının çok üzerinde bir il, eğitim kalitesi anlamında da çok üzerinde olmalı.”

 

 “Biz, Türkiye'deki en iyi 3 ilden biri olmalıyız”

Kent Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Veysel Kılıç’a eğitim çalışmaları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, Nevşehir’in, Türkiye ortalamasının standartlarının çok üzerinde bir il olduğunu, eğitim kalitesi anlamında da çok üzerinde olmalı gerektiğini belirtti. Nevşehir’in, Türkiye’deki en iyi 3 ilden biri olması gerektiğini vurgulayan Müdür Polat, “Biz yaz dönemini boş geçirmek istemedik. Yaz döneminde okullarımızda yaz okulları açtık. Özellikle matematik, İngilizce, resim, görsel sanatlar ve öğrencilerimizin istediği alanlarda biz kurslar açtık. Okullarımızı canlı tutacağız, okullar hayat olacak. Bu şekilde çocuklarımız eğlenerek öğrenecekler. Okullarımızda imkânlarından faydalanmış olacak. Okullarımızı atıl durumda bırakmak istemiyoruz. Hatta bilim sanat merkezine bir anaokulu açtık.  Saat 4’e kadar bilim sanat merkezimiz boş. Boşlukta anasınıfı öğrencilerimiz okuldan faydalansın istiyoruz.

Gelecek eğitim ve öğretim dönemi için hazırlıklarımızı şimdiden yapalım ki, eğitim öğretim yılına çok hazır bir şekilde girelim. Eylül ayı içerisinde bütün okullarımız tertemiz, bütün tadilat ve onarımları yapılmış bir şekilde öğrencilerimizi bekliyor olacak. Önümüzdeki yıl içerisinde hem akademi, hem mesleki hem de hayat boyu anlamında eğitimlerimizi öğretimlerimizi güçlendirmek istiyoruz. Nevşehir’in potansiyeline yakışır, Nevşehir’e yakışır bir eğitim vermek istiyoruz. Bunun da olacağına inanıyorum. Nevşehir, Türkiye ortalamasının standartlarının çok üzerinde bir il, eğitim kalitesi anlamında da çok üzerinde olmalı. Biz Türkiye'deki en iyi 3 ilden biri olmalıyız.

 

“Ailelerin yükünü azaltacağız”

Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, için Özel Eğitim Halk Eğitim Merkezinde öğrencilerin sosyalleşmesine katkı sunarak ailelerin yükünü azaltacaklarını ifade etti.  Öğrencilerin

seramik ve çömlek alanında meslek sahibi olmasının çok önemli olduğunu kaydeden Polat, “Göreme’de özellikle otizmli öğrenciler ve aileleri için bir eğitim merkezi açılmıştı. KOP’tan kaynak alınmış.  Biz onu buraya getireceğiz ve projeyi de burada uygulayacağız. Atölyeleri de burada kurduk. En önemlisi ise o çocukların bazılarının özellikle seramik ve çömlek alanında meslek sahibi olması. Bu benim için önemli.  Biz o ailelere de öğrencilere de eğitim vereceğiz. Aynı zamanda öğrencilerimizin sosyalleşmesini sağlayacağız.  Ailenin de biraz yükünü azaltmış olacağız. Bütün bunlar için Özel Eğitim Halk Eğitim Merkezi ciddi bir ihtiyacı karşılayacak”  dedi.

 

“Yeni öğretmenevini tam kapasite çalıştıracağız”

Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, yeni öğretmenevinin 2 katının ödenek gelmesinin ardından açılacağını ve tesisin tam kapasite ile çalıştıracaklarını ifade etti. Öğretmenevi burada ciddi bir ihtiyacı karşıladığını vurgulayan Polat, “Yeni öğretmen evi tam kapasite ile çalışıyor. Hatta biz 2 katını daha tefrişatını yapmadığımız ve ödenek olmadığı için bekletiyoruz. Biran önce oranında tefrişatını yapıp oraları da hizmete açmak istiyoruz.  Öğretmenevi burada ciddi bir ihtiyacı karşılıyor. Özellikle günümüzde şuan konaklama çok yüksek ücretli.  Öğretmenlerin yanı sıra yurt dışından gelip öğretmenevimizde konaklayan  misafirlerimizde oluyor.

Bu ihtiyaçmış inşallah biz orayı tam kapasite çalıştıracağız. Ödeneğini istedik.  Gereken inceleme ve raporlarını hazırladık” diye konuştu

Eski öğretmenevi ile ilgili planlamanın ise Valilik tarafından yapıldığını vurgulayan Müdür Polat, “

Eski öğretmen evini Özel İdareye ve Valiliğe devredilmiş. Valilikte onunla ilgili bir misafirhane çalışmasını yıl sonuna kadar bitirilecek.  

Bizim orayla ilgili asıl işimiz onun yakındaki Cumhuriyet İlkokulu. Biz o okulumuzun sıkıntılarını gidermek için oradaydık. Hayırseverlerimizden Öbekli yeni bir okul yaptırıyor. Bu okul bittikten sonra orası daha da rahatlayacak.  Biz onun planlamasını yapıyoruz.  Diğer öğretmen evi ile ilgili planlamayı Valilik yapıyor” şeklinde konuştu.   

 

“Uzer İş Okulu güçlendirilecek”

Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, Rasim Uzer İş Okulu’nun geçici bir süre ile başka bir yere taşınacağını ve binanın güçlendirileceğini kaydederek, “Özel Eğitim çok önemli. Sorun teşkil eden yerlere dokunmam gerektiği planlamalarım içerisinde bu var.  Rutin giden her şey devam ediyor zaten. Memleketin sorunları varsa dokunmak gerekiyor.

Rasim Uzer İş Okulu var, özel eğitim. Orada güvenlik açısından sıkıntım var. Binada güçlendirme yapılması gerekiyor. Bakanlıktan güçlendirme için ödenek istedik. Rasim Uzer İş Okulumuzu geçici bir süreyle yeni bir binaya taşıyacağız. Orayı güçlendireceğiz inşallah. Güvenlikte bizim açımızdan önemli çünkü” dedi.  

 

“Matematiği korkulan bir ders olmaktan çıkacağız”

Nevşehir’de matematik atölyeleri kurulacağını ve öğrencilerin eğlenerek matematik öğreneceğini belirten Milli Eğitim Müdürü Polat, matematiği korkulan bir ders olmaktan çıkaracaklarını kaydetti.

Nevşehir’e bir Cebir Kütüphanesinin kazandırılacağını belirten Müdür Polat, “Matematik projesi de ilimiz için farklı bir proje.  Matematik atölyesi dediğimiz şey, sadece bir malzeme yapıp ortaya koymak değil. Biz usta öğretici yada öğretmen görevlendireceğiz.  Öğrenciye bire bir orada destek vereceğiz. Öğrenemeyen alt seviye ve orta gruptaki öğrenciler için matematik atölyeleri çok önemli.  Matematiği korkulan bir ders olmaktan çıkacağız. Sevilen ve eğlenilerek öğrenilen bir ders haline getireceğiz. Bunu da bizim matematik atölyelerimiz için tasarım çalışmasında bulunan bir öğretmenimiz Acıgöl’de yaptı.  Acıgöl ve Derinkuyu gibi yerlerde bizim o öğretmenlerimiz LGS sınavlarında eğlenerek öğrettikleri matematikte çok büyük başarı elde ettiler. Biz aslında buralardan yola çıktı. İlimizde Cebir Kütüphanesi var. Cebir Kütüphanesi’ni KOP’tan aldığımız projeyle yapıyoruz. Biz bunların hepsini öğrencilere aktif sunmak istiyoruz ki kullanılsın ve atıl bir şey kalmasın” diye konuştu.

 

 “İnşallah bu projelere ilimizi dahil edeceğiz”

Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim gördüğü okulların bu kazama kadar hiçbir fondan yararlanmadığını ve ilk defa 3 lisenin bu fondan yararlanarak 1’re milyon TL’lik yardım aldığını belirtti.

Nevşehir’i, SEUP VE PİKTES yabancı uyruklu öğrenci bulunan okulların iyileştirmesi projelerine dahil etmek istediklerini vurgulayan Müdür Polat, “Yabancı öğrenciler Türkiye’ni gerçeği. Bizim ilimizde yabancı öğrenci potansiyeli  il nüfusuna oranla  yüksek. Ancak bugüne kadar Avrupa fonlarından, yabancı öğrencilerin bulunduğu illere verilen fonlardan hiç faydalanılmamışız. Biz ilk defa 3 tane lisemizde bu fondan faydalandık. 1’er milyon liralık yatırım aldık. Birisi Ticaret Lisesi, birisi Derinkuyu Zeliha Ekmekçi Anadolu İmam Hatip Lisesi ve biride Acıgöl Damat İbrahim Paşa Anadolu Lisesi. Bu üçünün içeriğini iyileştiriyoruz. Bu şekilde öğrencilerimize daha iyi bir eğitim öğretim ortamı hazırlayacağız. Yabancı uyruklu öğrencilerin bir okulda hep birlikte değil de ayrı okullarda kaynaşarak eğitim görmesi asıl hedefimiz. Burada bir sıkıntı var. Yerelde bulunan insanlarımız yabancı uyrukluların bulunduğu okullara çocuklarını göndermek istemiyor. Bizde şöyle bir plan kurduk. O okullarımızdaki yerelde kendi vatandaşlarımızın olan kendi çocuklarımızın eğitimlerine destek verelim, o okula gitmesini teşvik edelim. Onunla ilgili bir çalışma yaptık.

Valilik yabancıların yoğunlukta bulduğu yerlere ikamet izni vermiyor. Artık bu okullardaki öğrenci sayısı artmayacak. Bizde var olanı iyileştirdiğimiz takdirde orada iyi bir eğitim ve öğretim ortamı oluşturmuş olacağız. Bu şekilde hem o okuldaki öğrencilerimize hem de yabancı uyruklu öğrencilerimize iyi bir eğitim vermiş olacağız. Çünkü onlarda toplumun bir gerçeği.

Yabancı uyruklu öğrenciler üzerinden onları bize zarar veren, olumsuz bir bakış açısı değil de, onların varlığı da bize destek veriyor şeklinde bir ortama dönüştürmek istiyoruz.

Bunu Mardin’deki 4 lisemizde yaptık. Her lisemize 20’er milyon lira kaynak aldık. Aynısı da mesleki eğitimde Suriyelerin Mesleki Eğitim Uyum Projesi (SEUP) var. Ayrıca PİKTES Projesi yabancı uyruklu öğrenci bulunan okulların iyileştirmesi var. İlimizi bu 2 projeye dahil etmek istiyoruz. Sonbahar döneminde bu projeler yenilenecek. İnşallah bu projelere ilimizi dahil edeceğiz” şeklinde konuştu.  

05 Ağu 2022 - 09:15 Nevşehir/ Nevşehir- Eğitim

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 429.591 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Neyse O - sayın müdür ıban numarası veren okul müdürlerini ne yapacağız sen onu söyle

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 15:55
01

Kariyer - Atatürk'ün Eğitim İle İlgili Sözleri

"Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.

Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır."

Öğretmen, pandemi sonrası dinlenebileceği bir yaz tatilinde, kariyer basamakları sunumlarını tamamlama çabasında.

Dinlenememiş bir eğitimcinin kazanacağı zaferi, başarısını, verimliliğini değerlendirmek gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:25

Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket En çok yalanı kadınlar mı, erkekler mi söyler?