‘Devlet zenginleşme aracı değildir’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle siyasetçi ve yöneticilerin devleti bir zenginleşme aracı olarak görmemesi gerektiğini ifade etti.  

59. Ulusal, 33 Uluslararası Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerine katılmak üzere Nevşehir’e Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmaları ile dikkat çekti. Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin örnek alınması gereken özelliklerine değinen Kılıçdaroğlu, özellikle siyasetçi ve yöneticilerin devleti bir zenginleşme aracı olarak görmemesi gerektiğini dile getirdi.

“BU DUYGU KALPLERDEN SİLİNMELİDİR”

Kanat en çok yönetici sınıfı için geçerli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, siyasilerin, devleti yönetenlerin yeterli olandan daha fazla mal ve mülk edinme duygusunu kalbinden silmeleri gerektiğini kaydetti.  Siyasetçiler, yöneticilerin devleti bir zenginleşme aracı olarak görmemesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “ Her yıl Hacıbektaş ilçemizde Hacı Ahmet Yesevi’den feyz alan Horasan ereni Hacıbektaş-ı Veli anıyoruz. Barıştan, birlikten, beraberlikten, kucaklaşmadan bahsederiz. Bu söylemleri bizim altını hep berabere doldurmak zorundayız. Sevgi evet , barış evet, huzur evet, birlikte bunların altını doldurmak zorundayız. Hünkara göre ‘Yüreğimiz yani kalbimiz, gönlümüz büyük bir şehre benzer ve yüce Allah kainatta neyi yarattıysa bu şehirde yani kalbimizde bulunmaktadır’ de. Hünkar bu şehrin ilim cömertlik utanma, duygusu, sabır, kanat, korku ve edep ilkeleri ile korunduğunu söyler. Hünkarın bu inanışı ışığında hem kendi yüreğimizi hem de ülkemizi yani toplumsal,  siyasal, kültürel, tarihsel kalbimizi yeniden sağlıklı kılmalıyız. Öfkeden arındırmalıyız.

Hünkar büyük bir şehre benzettiği kalbimizi ilk muhafızı olarak öncelikle bilimi yani ilimi görür. İlim, irfandır, erdemdir, aklın oluşturduğu hazinedir. Yunus’un dediği gibi kendini bilmektir. Farklı düşünceye saygıdır. Kimseyi ötekileştirmemek, kimseyi dışlamamaktır. İlim bize herkese, her kesime zahir yani açık ve berrak olmayı öngörür. Bugün insanlığın düşünsel zenginliği yani aklın ve ilmin eseridir.” dedi.

 

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

“Peygamber efendimiz ‘İlimle geçen her gece ibadetle geçen bin geceden daha hayırlıdır’ der” sözlerini de hatırlatan CHP Lideri, “Dolayısıyla herkesin fikrine, düşüncesine saygı duyulmalı. Alacağınız kararlarla azami ölçüde geniş bir toplumsal mutabakatı sağlamaya özen göstermeliyiz. Çünkü ilim, akıl bunu gerektirir. Hünkara göre ‘İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır’

Hünkara göre ‘kalbimizin 2. muhafızı cömertliktir’. Çünkü cömertlik bileği beytülmale el uzatmaktan, insani, hukuki, ahlaki ve ekolojik ilkeleri yerle yeksan ederek zenginlik sağlama hoyratlığından insanı uzak tutak bir duygudur. Cömertlik hep birlikte üretmeyi ve hakça bölüşmeyi temel bir kural olarak önümüze koyar. Cömertlik, karşılıklı fedakarlıklarda bulunarak, ortak bir gelecek inşasında hep birlikte yol yürüyebilmektir. Unutmayın, daha fazla cömert olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. İmkanlarımızı, birikimlerimizi, karşılık beklemeksizin ihtiyaç sahipleri ile paylaşmalıyız. Kimsenin yoksulluğunu teşhir etmeden toplumsal bir dayanışma örneği göstermeliyiz. Tek bir çocuğun dahi açlığını, kendi ayıbımız olarak görmeli, onun açlığını ortadan kaldıracak adımlar atmalıyız.

Hünkarın yüreğimizi koruduğuna inandığı bir diğer muhafızda utanma duygusudur. Yani yüzümüzü kızartacak her ne varsa uzak durmalı, kaçınmalıyız

Sevgili Peygamberimiz, ‘Eğer utanmıyorsan istediğini yapabilirsin’ der. Yani bir kişi ne zamanki ayıplanmaktan kaygı duymuyorsa, onu kötülüklerden alı koyan hiçbir güç kalmamış demektir. Artık eğer utanmıyorsan, insanların yoksulluklarını teşhir edebilirsin, oysa utanma duygusu insan onurunu korumayı zorunlu kılar Onun için utanma duygusu kalmamışlara karşı bizler yüce Allah’a, kainatta her şeye ev sahipliği yapan yüreğimizden utanma duygusunu eksik etme diye dua ederiz. ” dedi.

 

“UTANMA DUYGUSU ÖNEMLİ”

Utanma duygusu bireysel ve toplumsal ahlakın da kaynağı olduğunu ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu “Onun içindir ki ısrarla söylüyoruz. Ülkemizin temel problemlerimizin çözümünde yeni bir ahlaki anlayış şarttır. Bu şartın yerine getirilmesi içinde utanma duygusunu özellikle devleti yönetenlerin hisselleştirmesi gerekir.

Hünkarın dediği gibi yüreğimizin bir diğer muhafızı da sabırdır. Bir olgunluk evresi olarak kabul edilen sabır, bizleri acele etmekten ve yanlış kararlar almaktan koruduğu kadar, kinden, intikam ve öç alma duygusundan da uzak tutar. Kimseye kin tutmamanın başında sabır vardır. Sabır, ortak çözüm için çaba harcamanın, çaba göstermenin, istişarenin yolunu açar. Hoşgörüyü büyütür sabır. Sabır alttan almak, ertelemek değildir. Ülkemizin temel sorunlarını en geniş mutabakatla çözme iradesinin temelidir. Sabır, uzattığımız elin tutulacağı zamanı acele etmeden beklemektir. Sabır uzatılan eli de havada bekletmemektir. Sabır, gelen her türlü eleştiriyi sükûnetle ve anlayışla karşılamaktır. Sabırla birbirimize karşı ön yargılarımızdan, ön kabullerimizden, alışkanlarımızdan arınırız. Şemsi Tebrizi,’ İlmin en büyük düşmanı sabırsızlıktır’ der.” dedi.

 

“ALLAH SABREDENLERLE BERABERDİR”

“Hepimiz biliyoruz ki Allah sabredenlerle beraberdir.” Diyerek sözlerine devam eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hünkâra göre yüreğimizi koruyan muhafızlar arasında kanaatte vardır.  Yüreğimiz koruyan muhafızların 5'incisi az ile yetinip, elindekine razı olma duygusudur. Kanaatkar olmak, kendimizin ve sorumluluğumuz altında bulunanların ihtiyaçlarını karşılayabilir olmak, ama kimsenin malında mülkünde gözümüzün olmamasıdır. Kanat en çok yönetici sınıfı için geçerlidir. Özellikle siyasilerin, devleti yönetenlerin yeterli olandan daha fazla mal ve mülk edinme duygusunu kalbinden silmeleri gerekir. Çünkü siyasetçiler, yöneticiler, devleti bir zenginleşme aracı olarak görmemeliler.

Hünkarın, yüreğimizi koruduğuna inandığı 6’ıncı muhafız korkudur. Korku, Allah karşısındaki çaresizliğimizi ifade ettiği kadar, Allah’ın sevgi ve rızasını kazanmamıza da aracıdır. Bir o kadar da insani ve ahlaki duygudur. Bizi yanlış yapmakta alıkoyan, doğrudan vicdanımızı sızlatan hangi inançtan olursak olalım, kul hakkı yemekten, kişiye yada topluma karşı haksızlık, hukuksuzluk yapmaktan bizi utan tutan duyguların başında korku gelir.” dedi.

 

“KİMLERİ SUSAR, KİMLERİ DİLSİZ ŞEYTAN OLMAMAK İÇİN KONUŞUR”

Kimileri korktuğu için sustuğunu, kimilerinin ise haksızlık karşısında dilsiz şeytan olmaktan korktuğu için susmadan konuştuğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “Kimileri muktedirler karşısında korktuğu için siner, kimileri tarihe muktedirler karşısında sinen biri olarak geçmekten korktuğu için ayağa kalkar ve itiraz eder. Bu nedenle korku evrenin milyarlarca yıllık yaşı düşünüldüğünde bir anlamda su damlası bile olmayan yaşamımızda, zulme, haksızlığa, eşitsizliğe, yoksulluğa karşı hangi tavrı gösterdiğimizin belirleyicisidir. Yani korktuğunuz için susarsınız, yada korktuğunuz için itiraz eder konuşursunuz.

Hünkara göre yüreğimizi koruduğuna inandığı son muhafız ise edeptir. Edep, kendisinden önce 6 muhafızın tümünü yani, ilim, cömertlik, utanma duygusu, sabır, kanat ve korkuyu da kapayan anlamlar bütünlüğünü ifade eder. Özetle eline, diline ve beline sahip olma hali bir edeptir. Çalmamak, şiddet uygulamamak, harama el uzatmamak, dille, davranışlarla, uygulamalarla kararlarla kimseyi kırmamak, ötekileştirmemek, 72 millete aynı gözle bakmak edeptir.

Edep aynı zamanda, kimseye hangi gerekçeyle olursa olsun ayrıcalık yapmamak, kötü hal ve davranışlardan uzak durmak, işi ehline vermek, hak, hukuk ve adaletle hükmetmektir.

Hünkârın kalbimizi ve yüreğimizi koruduğu 7 muhafızın bendeki karşılığını sizlere ifade ettim. Bendeki karşılığını özetle sizlere sundum.” dedi.

 

“İNTİKAM DUYGUSUNU ÖLDÜRMEYEN BİZLE YÜRÜYEMEZ”

“Herkim bizim yanımızda bulunup, yüreğindeki kini, intikam duygusunu öldürmemiş ise, bizimle yürüyecek bir yolu yoktur.” diyerek  son cümlelerine değinen Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında; “Bizler hünkârdan öğrendiğimiz üzere tüm inançlara, o inançların tüm mensuplarına, o inançların tüm farklı yorumlarına saygı duyar saygı gösteririz. Bizler kişisel hırslarımızdan, ihtiraslarımızdan arınmalıyız. İyilikte ve adalette yarışmalı ve bunun mücadelesini vermeliyiz. Helalleşmeliyiz, kucaklaşmalıyız ve barışmalıyız.  

Geçtiğimiz yıl bahsettiğim gibi ihtiyacımız hünkarın aslan ve ceylanı kucağında buluşturan huzur, güven ve kardeşlik duygusudur. Aslan ve ceylanın bir arada huzur ve güven içinde kardeşçe yaşayacağı bir ülkeyi el birliği ile kuracağız, beraber kurmalıyız. 85 milyon ile birlikte kurmalıyız.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu cumhuriyetimizi 2. yüzyılda demokrasi ile taçlandıracağız.

Anadolu ve Trakya'yı biz yurt yapan, bu toprakları bir ilim, irfan coğrafyasına dönüştürmek için çaba harcayan bütün erenlerimizi, velilerimizi, mürşitlerimizi, pirlerimizi, dervişlerimizi ve dedelerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün kahramanlarımıza, şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum”  şeklinde konuştu.

# HACIBEKTAŞ İLE İLİŞKİLİ:

17 Ağu 2022 - 11:01 Nevşehir/ Hacibektaş- Siyaset

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 522.659 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket En çok yalanı kadınlar mı, erkekler mi söyler?