Parmaksız icraatlarını sıraladı

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına tekrar aday olan Başkan M. Arif Parmaksız düzenlediği basın toplantısında icraatlarını sıraladı.

Haber albümü için resme tıklayın

1999 yılından bu yana Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini sürdüren M. Arif Parmaksız, Ekim ayında gerçekleştirilecek Odamız organ seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıklayarak seçim çalışmasına start verdi.

Dün geniş kapsamlı bir katılım ile yeniden adaylığını açıklayan Arif Parmaksız, bugün ise yaptığı basın toplantısında görev süresince yaptığı icraatlarını sıraladı. 

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın 25 Nisan 1926'da 655 sayılı kanun hükümleri uyarınca kurulduğu ve 2026 yılında 100.yılımızı kutlayacağını ifade eden Başkan Parmaksız, 24 personelle  hizmet verdiklerini, belirtti. Parmaksız, 2022 yılı itibariyle 31 meslek komitesinde 171 meslek komite üyesi, 70 meclis üye ve 11 yönetim kurulu üyesi  bulunduğu ve 2022 yılı itibariyle üye sayısının 5 bini aştığı bilgisini verdi. 

Başkan Parmaksız'ın Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili verdiği bilgiler ve icraatları ise şu şekilde; 

Oda hizmetleri 

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasında; Ticaret sicil birimi,  Oda sicil birimi, Dış ticaret birimi, İhracat destek ofisi, Dış ticaret istihbarat ofisi, TSE kalite birimi, Akreditasyon birimi, Muhasebe birimi, K yetki belgesi, Mesleki yeterlilik birimi, Proje birimi ( erasmus+ projeleri), İş makinesi ve kapasite raporu birimi, Hukuk müşavirliği hizmetleri, Sigortacılık destek birimi, Türk patent marka kurumu bilgilendirme birimi, Coğrafi işaret ve tescil birimi hizmet veriyor. 

Pandemi döneminde, değişen çalışma koşullarına hızlı adapte olarak, hizmetleri hiç aksatmadan teknolojimizi geliştirerek faaliyetlerimize devam ettik. hızlı bir şekilde online belge hizmetine, temassız ihracat hizmetine ve online danışmanlık hizmetine geçiş yaptık. 7/24 ihracat belge onayı sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz.

Oda'nın iyi uygulamaları"

Odamızda; K yetki belgesi tanzimi, Sayısal takograf kartı tanzimi.  TAPDK (tütün ve içki satışı) yetki belgesi tanzimi işlemleri, Mesleki yeterlilik sınavları, İhracat destek ve dış ticaret istihbarat hizmetleri, TSE danışmanlık hizmeti, Çeviri desteği, Marka patent bilgilendirme desteği ve Sigortacılık destek hizmetleri veriliyor. 

Yeni hizmet binasının yapılması

2004 yılında yönetim kurulumuzun almış olduğu kararlar neticesinde, eski hizmet binamızda kapsamlı bir tadilata girişilmiş, yıllardır kurumumuza hizmet etmiş binamız mümkün olduğunca elden geçirilmiştir. ancak yakalanan büyüme, üye memnuniyetinin artırılması ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi gayesi ve odamızca verilen hizmetlerin genişletilmesi ile birlikte oda hizmet binasının yeterli olmadığı yapılan yoklamalar ve anketler ile tespit edilmiş ve bu tespit üzerine şu anda bu sunumu yapmaktan büyük haz aldığım Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binası 2010 yılında üyelerimize kazandırıldı. 

Nevşehir Belediyesi ile imzalanan protokol çerçevesinde hizmet binasının yeri odamıza kazandırılmış ve tamamen oda kaynaklarının kullanımı ile inşa edilen hizmet binası ile birlikte; odamız Türkiye’de örnek gösterilen bir hizmet kalitesini yakaladı. Burada özellikle şunu ifade etmek isterim: bizler hizmet için buradayız. Makamlar, mevkiler elbette gelip geçici. biz bu binayı inşa ederken, Nevşehir’e, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na yakışır bir miras bırakma amacını güttük. Gelinen noktada gerek üye memnuniyetinin, gerekse personel memnuniyetinin gözle görülür bir şekilde arttığı tespit edildi.

Dükkanlar

Tamamen odamız kaynakları ile her biri 850 metrekare alana sahip 6 adet dükkan yaptırdık. Dükkanlarımızdan 1 tanesi Halk Bankası’na kiraya verildi. Ürgüp Gümrük Müdürlüğü’nün, girişimlerimiz sonucunda Nevşehir’e taşınma kararı onaylandı ve dükkanlarımızdan birini de Nevşehir Gümrük Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Ayrıca kosgeb nezdinde projeler hazırladık ve başvuru yaptık, kurulması halinde dükkanlarımızdan 1 veya 2 sini de İGEM ve TEKMER'e edeceğiz.

Temsil faaliyetleri

Odamızı sadece burada başkan olarak temsil etmek ile yetinemezdik, TSE yönetim kurulu başkan vekilliği ile başladığımız Ankara'da temsil görevlerimize, TOBB yönetim kurulu üyeliği  devam ettik. Halen Tepav yönetim kurulu üyeliği, GTİAŞ yönetim kurulu başkanlığı gibi görevlerde bulunarak Ankara’da ilimizi ve üyelerimizi en üst seviyelerde temsil etmeye devam ediyoruz.

bugün TSE Bölge temsiciliğinin ilimizde olması, Ahiler Kalkınma Ajansının merkezinin ilimiz olması, TÜİK için yine şehrimizin seçilmesi hep bu lobby faaliyetlerimizin meyvesi, ayrıca Hacıbektaş’a TOBB’un fakülte yapması, hiçbir ilçede yokken Ürgüp’te lise açılması temsil ettiğimiz makamların neticesi.diğer her bir ilçemize de okul yapılması için girişimlerimiz devam ediyor.

Huzur hakkı

Göreve geldiğimiz günden beri, ne yönetim kurulum ne meclis üyelerim, huzur hakkı almadan tamamen gönüllülük esasına göre hizmet vermekteyiz. Küçük rakamlar olarak görülebilir ancak yönetim kurulu, meclis ve meslek komiteleri olarak hesaplama yaparsanız bunun odaya maliyeti yaklaşık olarak yıllık 350-400 bin TL'dir. Temsil giderlerimizi de minimize ettik.

Meslek liselerinin devir alınması ve modernizasyonu

81 ilde 81 meslek lisesi için TOBB, MEB ve TOBB ETÜ işbirliğinde yürüttüğümüz meslek lisesi proje protokolü ile önce Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini sonra da Kapadokya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini aldık. Protokol yürütme kurullarımız ile bu okulları modernize ederek daha modern ve teknolojik okullar olmasını sağlıyoruz.Okullarımızın %100 doluluk oranını yakaladık.

 

Ürgüp’e yapılan lise

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, 81 ilde 81 okul projemiz vardı. bu kapsamda Ürgüp’e de okul istedik. lisemizin çalışmaları yapıldı kısa sürede faaliyete geçecek bir proje okulu yaptık.

 Üniversiteleşme sürecinde odanın katkıları

Nevşehir’de üniversite kurulması çalışmalarını yürütürken diğer taraftan gerekli alt yapının oluşturulması için fakülte ve yüksek okul sayısının artırılmasına çalıştık. Başarılı da olduk. Zira Nevşehir Üniversite’sinin kurulduğu 2007 yılına kadar yüksek okulların sayısının artırılması ve fakülte binalarının inşası için sayısız toplantı tertiplenmiştir. Bu dönemde üniversite vakfına maddi destek sağlandığı gibi üyelerimizin ve il dışında yaşayan Nevşehirli hemşehrilerimizin de maddi destek sağlamalarına öncülük edilmiştir.

 

Hacıbektaş’a  yapılan fakülte

2007 yılında üniversitenin kurulması ile çalışmalarımıza hız verdik. bunun en somut örneği Nevşehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’dir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde 5 milyon dolar bedelle fakültenin üniversitemize kazandırılması sağlanmıştır.

 Teknopark oluşumu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi içerisine Nevşehir TSO ortaklığında kurulan Kapadokya Teknopark, 6 ay gibi kısa bir sürede kuruldu. Kapadokya Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici A.Ş. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası ve Nevşehir Acıgöl Organize Sanayi Bölgesi ortaklığıyla kuruldu. Kapadokya Tekno-Park, bünyesindeki teknoloji transfer ofisi ve kuluçka merkezi ile aktif bir şekilde ar-_ge destek hizmeti sunmakta ve teknoparkın ortaklık yapısı ile üniversite sanayi işbirliği noktasında çalışmalar yapmaktadır.

 Turizmde yapılan tanıtımlar

Oda olarak Kapadokyamıza en büyük değeri yine biz verdik, bölgenin tanıtımı için her sene üyelerimizin istediği ülkelere tanıtım organizasyonları gerçekleştirdik.

Kuzey Avrupadan, uzak doğuya, Güney Amerika'dan Rusya'ya kadar her sene birkaç ülke olacak şekilde tanıtım organizasyonları yaptık.

Katılmak isteyen her üyemizi götürdük, THY iş birliği ile buralarda iş görüşmeleri gerçekleştirdik, O ülkenin acentelerine bölge tanıtımı yapıp ayrıca katılımcıların devlet desteği almaları içinde başvuru süreçlerini ve destek süreçlerini bizzat bir yürüttük. Uçuşların sürekli hale gelmesi için verilen destekler İstanbul ve Antalya karşılıklı uçuşlarının sağlanabilmesi için hava yolu şirketleri ile protokol imzaladık.

Anadolujet, Pegasus hava yolları ile yapılan anlaşmalar ve doluluk garantilerini biz verdik ve bu desteğimiz uçuşlar oturana kadar devam etti.

  

TPE bilgi doküman birimi faaliyetleri

Patent ve marka tescilinde sadece üyelerimize değil bütün şehire yol gösteren bir birim oluşturduk.

Her yıl yüzlerce firmamız marka tescili için odamıza başvuru yapmakta, dışarı da 5 bin TL'lere yapılan bir işi odamız birimi sayesinde şehrimizin her bir ferdi bin 500 lira gibi sadece harç ücretleri ile yapabilmekte, yalnızca araştırma kısmında değil, başvuru hazırlanmasından belge ile sonuçlanıncaya kadar üyelerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.

Girişimci destek birimi

Şehrimizde yeni işe başlayan her girişimcinin en büyük yol arkadaşı olmaya gayret ettik.Bu amaçlarla 2500 ye yakın girişimci adayına eğitim verdik, yüzlercesine destek aldırdık. girişimcilerimizin devlet destekleri alması için neler yapmasını birebir izah ediyor, başvurularını birebir takip ediyoruz. Destek almaları için gerekli olan başvurularını birimimiz aracılığı ile takip ederek her zaman yanında olmaya devam ediyoruz.bu birimimizden her yıl yüze yakın girişimci adayı faydalanmaktadır.

 

TSE- akreditasyon birimi

Göreve geldiğimiz dönemde hedeflerimizden birisi odamızı sadece matbu evrak düzenleyen ve aidat tahsil eden bir kurum olmaktan çıkararak, üyelerinin her türlü gereksinimlerini karşılayan, bürokratik işlemleri kolaylaştıran, bir oda hüviyetine kavuşturmaktı. Bu kapsamda; öncelikle 2004 yılında hizmet kalitesini TSE-EN-ISO 9001:2000 ile belgelemiş, daha sonra TSE -EN -ISO  9001:2015 ile belge yenilemesini gerçekleştirdik. Bir çok oda gibi TSE danışmanlığı alarak bu belgeleri almadık.Kendi bünyemizde istihdam ettiğimiz uzmanlar sayesinde hem kendi belgelerimiz için yeterlilik sağladık hem de ihtiyacı olan üyelere de TSE danışmanlığı verdik.

Ayrıca odamız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başlatılan ve odaların sundukları hizmetlerin kalitesinin iyileştirilmesini ve geliştirilmesini amaçlayan oda akreditasyon sistemine başvurarak, yapılan denetimleri başarıyla geçmiş ve Türkiye’de mevcut 364 oda- borsa içerisinde akredite olmaya hak kazanan ilk 35 oda arasında yer aldı. Yine akreditasyon sistemi çerçevesinde son olarak 2017 yılında belge yenilemesi gerçekleştirilmiştir. bu belgelemeler ışığında odamız; stratejik planlarla hareket eden, vizyonu-misyonu olan, kalite politikasından taviz vermeyen bir oda hüviyetine kavuştu.

Sosyal sorumluluk

Eğitim, öğretim ve gıda yardımlarımızı her sene yaptık. üniversitedeki öğrencilerimiz için iftarlar vererek binlerce öğrencimize yardımda bulunduk.

Avrupa birliği projemiz

Avrupa Birliği erasmus+ kapsamında 10 ülke ile ortaklı yürüttüğümüz skılls+ projesi ile engelli bireylerin iş hayatına kazandırılması için çalışmalar yaptık.

Organize sanayi bölgeleri

İlimizde 3’ü tüzel kişiliğe haiz, 1’i kuruluş aşamasında olan 4 adet OSB bulunmaktadır.

Acıgöl OSB

1.500.000 metrekare alan üzerine kurulu olan Acıgöl OSB’de ağırlıklı olarak gıda, geri dönüşüm, makine ve metal sektörleri üretim yapmaktadır. Acıgöl OSB, 2003 yılında %40 iştirakimiz ile kurulmuştur. Acıgöl OSB’de, 18 işletme faaliyet göstermektedir ve yaklaşık 1.000 kişi istihdam edilmektedir.

Nevşehir acıgöl OSB’de 1150 metrekare alana iki bina şeklinde yapılması planlanan tekstil kent projesinin ihalesi yapıldı. tekstil kent projesi ile tekstil atölyelerine kiralanacak bu alanda 500 kişi istihdam edilmesi planlanıyor. 1 yıl içerisinde faaliyete geçeçek olan tekstil kentimizin ilimize hayırlı olmasını temenni ederim.

 

Boğaz OSB

Göreve başladığımız dönemde; yıllardan beri büyük uğraşlar verilen ve bir türlü sonuçlandırılamayan Nevşehir Organize Sanayi bölgesi çalışmalarının önüne çıkan çeşitli engeller Nevşehir’in yatırımcı potansiyelinin diğer illere yönelmesine sebep olmuştu. Komşu illerimizin organize sanayi bölgelerinde yatırımlar büyük bir hızla devam ederken,  ilimiz organize sanayi bölgesi yerinin tespiti hususunda takılıp kalmıştı.

1999 yılı sonlarında göreve başlar başlamaz Karakepez Mevkiinde sit engeline takılan OSB alanının yerine alternatif alan arama çalışmaları hemen başlatılmış ve Acıgöl ilçesi İğdeli Mevkiinde bulunan alan tespit edilerek gerekli girişimlerde bulunulmuş, çalışmaların önemli bir bölümü odamızca yakından takip edilerek bürokratik işlemlerin hızlandırılması temin edildi. .

2003 yılında oda olarak %100 iştirakimizle 860.000 metrekare alan üzerine boğaz OSB’mizi kurduk. Islah aşamasını da tamamladık ve şu anda  OSB'mmizde 60 firma faaliyet göstermektedir, yaklaşık 2500 kişi istihdam edilmektedir.

 Kozaklı  OSB

1.352.000 metrekare alanda, %54 iştirakimizle Türkiye’nin 2. en büyük jeotermal kaynaklı sera tarıma dayalı ihtisas OSB’si özelliğine sahip, 1.5 milyar TL’lik bir yatırımla 40 adet sera parseli, 16 adet sanayi parseli olmak üzere toplam 56 parselden oluşan Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kuruluş işlemlerini tamamladık. OSB’de yaklaşık 1.500 kişinin istihdam edilmesini, yıllık 750 milyon tl. ekonomiye katkı sağlamayı ve 40.000 ton sebze ve meyve üretimini hedefliyoruz. eylül ortasında tarım bakanımızla birlikte OSB’mizin lansmanını yapacağız.

Avanos OSB

650.000 metrekare alanda, %40 iştirakimizle Avanos ilçemizde kurulacak olan el sanatları ağırlıklı Avanos OSB için yer seçimi tamamlandı ve son aşama olan kuruluş aşamasına geçildi. kısa sürede Avanos OSB'de hizmete hazır olacaktır.

Boğaz-Karacaören yolu 

Nevşehir valiliğimiz öncülüğünde; Nevşehir ticaret ve sanayi odası, Nevşehir il özel idaresi ve Nevşehir Ticaret Borsası’nın birlikte hazırlamış olduğu Boğaz Karacaören köyleri karayolu kenarı planlama projesi kapsamında yaklaşık 4000 da alanın sanayi alanı amaçlı imar planı başvurusu tarım ve orman bakanlığımız nezdinde değerlendirilmiş ve uygun görülerek kabul edilmiştir.Ülkemiz ve ilimiz ekonomisinin gelişmesi için mücadele ettiğimiz bu yolda böylesine büyük projeler içerisinde yer almak ve katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Boğaz Karacaören Köyleri Karayolu Kenarı Planlama Projesi ülkemize ve Nevşehirimize hayırlı olsun.

AYRINTILAR GELİYOR....

26 Ağu 2022 - 11:00 Nevşehir/ Nevşehir- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 457.454 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket En çok yalanı kadınlar mı, erkekler mi söyler?