Kapadokya, Salomon Cappadocia Ultra-Trail için hazır

Peribacalarının eteklerinde düzenlenecek Salomon Cappadocia Ultra-Trail yarışında, 15-16 Ekim’de 75 ülkeden 2.000 üzerinde sporcu Kapadokya’ya koşmaya geliyor.

Kapadokya, hayalle gerçeğin buluştuğu eşsiz coğrafyası ile Kapadokya, peribacaları ve vadiler arasında tarihi ve doğal güzellikler içinde düzenlenen Salomon Cappadocia Ultra-Trail yarışına 15-16 Ekim tarihleri arasında 8. kez ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Argeus Travel & Events tarafından 15-16 Ekim tarihleri arasında Salomon Türkiye isim sponsorluğunda koşulacak dünyaca ünlü patika koşusu yarışı Salomon Cappadocia Ultra-Trail’in tanıtım toplantısı, Ürgüp Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıda Ürgüp Kaymakamı Cüneyt Caner, Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk ve Argeus Travel & Events Sahibi Aydın Ayhan Güney, medya mensuplarıyla bir araya geldi.

119 km, 63 km ve 38 km olmak üzere üç farklı parkurdaki yarışlara sahne olacak Salomon Cappadocia Ultra-Trail® yerli-yabancı binlerce sporcu ile uluslararası ve ulusal medya mensuplarını büyülü atmosferinde ağırlamaya hazırlanıyor. Kapadokya'nın, tanıtımı ve ekonomisi açısından bu çok önemli organizasyon için Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediyesi ve tüm Kapadokya kenetlenmiş durumda.

“ULUSLAR ARASI ORGANİZASYONLAR ÇOK ÖNEMLİ”

Hayalle gerçeğin buluştuğu eşsiz coğrafyasında festival havasında unutulmaz bir koşu deneyimi sunan Salomon Cappadocia Ultra-Trail için Ürgüp Belediyesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında her yıl olduğu gibi desteklerini sürdüren Ürgüp Kaymakamı Cüneyt Caner, sportif faaliyetlerle ilgili de uluslar arası anlamda yapılan organizasyonların çok önemli olduğunu ifade etti. Sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte etkinliklerin öneminin son derece arttığını kaydeden Kaymakam Caner, “Ürgüp’e yaklaşık olarak 1 ay öncesinde tayin oldum geldim.  Dünyanın göz bebeği ülkemizin incisi Kapadokya’nın en güzel yeri olan Ürgüp’te Allah nasip etti çalışacağız. Bu bölgenin ne kadar kıymetli olduğunu hepimizden önce Dünya’da bir çok anlayan ve bilen insanlar burada yaptıkları ziyaretlerle taçlandırmış. Bizlerinde yapması gereken buraya gelen misafirlerin güvenli ve huzurlu bir şekilde keyifli bir şekilde zamanlarını geçirmesi için devlet olarak elimizden geleni yapmak. Elbette bölgedeki gerek jeolojik oluşumlar, gerek kiliseler, gerek tarihi hanlar, hamamlar, camiler olsun bir bütün halinde gastronomi ile birlikte son derece kıymetli bir saha. Bu bağlamda bunu ülkenin ekonomisine, katkı sağlanması için bütün çalışmayı başta bakanlıklarımız, Cumhurbaşkanlığımız, yerel yönetimler, bizler ve sivil anlamda destek veren insanlarla birlikte belli noktalara taşınmış ve daha iyi noktalara geleceğinden eminim. Bunun içinde sportif faaliyetlerle ilgili de uluslar arası anlamda yapılan organizasyonlar çok önemli. Özellikle sosyal medyanın gelişmesi ve gelinen noktada önemli bir aktör haline gelmesiyle bu bağlamdaki etkinliklerin önemi son derece artıyor. Bu yıl 9’uncusu yapılan Salomon Kapadokya Ultra Trail müsabakaları içinde benim geçmiş yıllarda da gözüme çarpan bir etkinlik. Tabi ben bu kadar kapsamlı, bu kadar geniş, bu kadar kapsayıcı bir etkinlik olduğunu bilmiyordum. Bu anlamda benim içinde bir tecrübe oldu. Önümüzdeki zaman zarfında bu anlamda bilgi sahibi olacağız hem de destek olmaya çalışacağız. Önümüzdeki süreç içerisinde düzenlenecek olan bu organizasyona katılacak olan misafirlere şimdiden hoş geldin diyorum. Mutlu huzurlu, güvenli, bölgemizin tanıtımına katkı sağlayacak ve daha iyi yerlere getirecek bir organizasyon olacağından şüphem yok. Bu anlamda üzerimize düşen görev neyse yerine getireceğiz” dedi.

“EKONOMİK KATKI SAĞLAMASINI ÖNEMSİYORUZ”

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, bu yarışmalar ile insanların Kapadokya’nın incisi Ürgüp’ü daha iyi tanımalarını, ilçe ve tüm bileşenlerine ekonomik olarak katkısının olmasını çok önemsediklerini ifade etti. Ürgüp halkının refah ve huzur düzeyini artıracak, asli belediyecilik unsurlarını ötelemeden bu tarz işlerin öncüsü ve önderi olmaya devam edeceklerini belirten Başkan Aktürk, “Ürgüp bu güzel organizasyonların öncüsü olmaya, lideri olmaya ve her fırsatta bu anlamada bu işlere destek vermeye devam edecek. Biz belediyemizin öncülüğünde biliyorsunuz her yaz Balon Festivali, Balon Festivali ve Ekim ayında finali Salomon Ultra Trail yarışları ile yapmaya gayret ediyoruz. Buradaki temel hedefimiz hem insanların Kapadokya’nın incisi Ürgüp İlçemizi daha iyi tanımaları, daha fazla ziyaretçi alıp, ilçemizin tüm bileşenlerine ekonomik olarak katkısı olmasını bu işlerin çok önemsiyoruz. Bundan sonrada yerel Ürgüp halkımızın refah ve huzur düzeyini artıracak, asli belediyecilik unsurlarımızı ötelemeden bu tarz işlerin öncüsü ve önderi olmaya devam edeceğiz. Ya organizasyonun liderliği kısmına olacağız yada bu tarz spesifik güzel işlerin en önemli paydaşı olmaya devam edeceğiz İnşallah. Yine güzel bir organizasyonun arifesindeyiz.  Pandeminin yoğun olduğu 2020 yılında sembolik bir basın toplantısı ve tüm parkurların işaretlenerek bir yarışmacımızın rekor koşu denemesi yaptığımız o yarışı saymazsak 8’incisine ev sahipliği yapıyoruz. 75 ülkeden 2 bini aşkın sporcuyu ve ailesi Ürgüp ilçemizde ağırlamanın mutluluğu içerisinde olacağız. Bu yarışmanın en önemli özelliği de biz start ve finişi Ürgüp’te vermemize rağmen parkurların Kapadokya Bölgesinin tüm özelliklerini tüm bölgeyi kapsayıcı olması çok önemli. Hem ulusal anlamda hem de uluslar arası anlamda ziyaretçiler, basın mensupları ile temel hedefimiz bölgeyi en güzel şekilde tanıtıp daha fazla insana ulaşma gayreti göstermektir” dedi.  

“BU YIL ORGANİZASYONDA BULUNMAYACAĞIM”

UCLG’nin Güney Kore’de düzenleyeceği Dünya Kongresine katılacağı için bu yıl organizasyona katılamayacağını belirten Başkan Aktürk, “Benim içimde bir burukluk var bunu söylemek istiyorum. Bu yıl organizasyonda bulunamayacağım. Umut ediyorum ki son gün ödül törenine yetişmeye gayret edeceğim. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı diye adlandırılan UCLG’nin 7. Dünya Kongresi için yaklaşık Türkiye’den 16 belediye başkanı ile birlikte Güney Kore’de olacağız. Bunu da ben çok önemsiyorum. Hem Ürgüpümüzün hem Ürgüp Belediyemizin temsiliyetini ne denli noktalara geldiğinin bir göstergesi olacak. Yaklaşık tüm Dünya’dan Birleşmiş Milletlere üye 192 ülkenin 141’inin temsil edildiği ve Birleşmiş Milletlerde yerel yönetimlerin resmi sözcüsü konumunda olan UCLG’nin Dünya Konsey üyesi olarak ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanımızın Dünya Konsey Başkanlığı adaylığında oy kullanmak üzere 5-6 gün Pazartesi’den itibaren Güney Kore’nin Dijon kentinde olacağız. Umut ediyorum ki gönlümde kalbimde bu güzel organizasyonun en güzel şekilde Ürgüpümüzde yerine getirilmesi olacak. Allah sağlık verirse Pazar günü ödül törenine yetişmeye gayret edeceğiz” diye konuştu.

“YAKLAŞIK 25 MİLYON TL’LİK EKONOMİK KATKI ÜRETECEK”

Salomon Cappadocia Ultra-Trail’e verdikleri kapsamlı destek için Ürgüp Kaymakamı Cüneyt Caner ve Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk ile belediye çalışanlarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Aydın Ayhan Güney, organizasyonun Ürgüp ve çevre bölgeler için yaklaşık 25 milyon TL’lik ekonomik katkı üreteceğini ifade etti.  2022 yılında da organizasyonyum elit atletlere ev sahipliği yapacağını belirten Güney, “Dünyada Ultra Trail yarışları arasında çok önemli bir konuma ulaşan Salomon Cappadocia UltraTrail’in 2022 yılında sekizincisini gerçekleştireceğimiz için çok mutluyuz. Hazırlıklarımız açısından son aşamaya geldik. Kamu kurum ve kuruluşlarının katkıları, sponsorlarımızın da desteğiyle tüm sporculara sorunsuz bir yarış deneyimi sunacağımıza inanıyoruz. Organizasyonumuzda 119 km’lik Salomon Cappadocia Ultra-Trail, 63 km’lik Salomon Cappadocia Medium-Trail ve 38 km’lik Salomon Cappadocia Short-Trail yarışları olacak. Tüm parkurlarımız, katılımcılara Kapadokyamızın harika doğasını ve tarihi varlığını gösterecek. Patika koşusunun dünyaca ünlü şampiyon atletlerinin her yıl ülkemize ve Kapadokya’ya gelmesini sağlayan organizasyon, 2022 yılında da elit atletlere ev sahipliği yapacak. Dünyada ve Türkiye’de patika koşuları arasında üst düzey yarış deneyimi ile fark yaratan Salomon Cappadocia Ultra-Trail, üç farklı parkuru ve yepyeni takım oyunları ile Kapadokya’nın eşsiz doğasında, tarihin içinde koşmanın heyecanını yaşatacak” dedi.

“SPOR TURİZMİNE DESTEK”

Salomon Cappadocia Ultra-Trail koşucularının neredeyse tamamının Kapadokya bölgesinin dışından geldiği ve bir hafta süresince çok yoğun bir turizm hareketliliği sağladığı kaydedilerek, “ Kapadokya’da konaklamadan yeme-içme sektörüne, balon şirketlerinden bölge esnafına heyecanla beklenen organizasyon, Ürgüp ve çevre bölgeler için yaklaşık 25 milyon TL’lik ekonomik katkı üretecek. Ürgüp merkezinde kurulan Salomon Cappadocia Ultra-Trail EXPO alanı, 13 Ekim Perşembe gününden 16 Ekim Pazar gününe kadar organizasyonun buluşma noktası ve yarışın merkezi olarak dört gün boyunca 24 saat yaşayacak. EXPO alanı koşuculara dinlenme, masaj, alışveriş imkânı sağlarken yan etkinliklerle yerel ilgiyi de canlı tutacak. 14 Ekim akşamı 3.000 koşucu, medya ve davetliler, Ürgüp’te Peri Bacaları eşliğinde açılış yemeğinde buluşacak. Koşu heyecanının zirve yaptığı iki nokta olan Start ve Finiş, Ürgüp’ün en işlek yerinde gün boyu katılımcıları ağırlayacak. CUT, CMT ve Team CUT ve CMT yarışları için günün ilk ışıklarıyla başlayan start heyecanı CST ve Team CST startları ile devam edecek, Salomon Cappadocia Ultra-Trail koşularını tamamlama hayalini gerçekleştiren koşucuların finişe ulaşmasıyla hareketlenecek. Dünya Şampiyonları ile koşu deneyimi Organizasyonu taçlarından son gün etkinliği, ödül töreni öncesinde yapılacak. Kapadokya Çocuk Koşusu’nda, çocuklar dünya şampiyonları ile koşu deneyimi yaşatacak. 16 Ekim Pazar sabahı yapılacak Kapadokya Çocuk Koşusu’na, Kapadokya bölgesinde yer alan ilköğretim öğrencileri katılacak. Minik sporcular, kendileri için tasarlanmış özel tişörtlerle koşacak.

“400’ÜN ÜZERİNDE GÖREVLİ VE GÖNÜLLÜ GÖREV ALACAK”

 Yarışların 24 saat gibi uzun bir zaman diliminde, gece-gündüz ve kimi zaman zorlu hava koşullarında yapılması nedeniyle büyük bir operasyon gerektiren organizasyonda 400’ün üzerinde görevli ve gönüllü yer alacağı belirtilerek, “Yarışımızın normal kayıt sürecini 4 Ekim’de tamamladık. Ancak yarış öncesindeki haftada limitli sayıda geç kayıt da alacağız. Geç kayıttan elde edeceğimiz geliri ise bu yıl da Türkiye Atletizm Vakfı’nın “Genç Atletlere Destek” projesine bağışlayacağız.  Her yıl binlerce koşucuyu Kapadokya’nın büyülü atmosferinde buluşturan ve spor kültürünün yaygınlaşması adına değer yaratan Adım Adım ile birlikte iyilik peşinde koşmaya devam ediyoruz. 2021 yılında Salomon Cappadocia Ultra-Trail’de,90 gönüllü koşucu ve bin 165 bağışçının katkıları ile 190 bin 697 TL bağış toplanması sağlandı. Organizasyonumuza katılan sporcularımızın adımları bu yıl da iyilik için atılacak. Birbirinden değerli 10 STK’nın, 2022 yılında Salomon Cappadocia UltraTrail yardımseverlik koşusu projeleri hazır. Adım Adım’ın İyilik Peşinde Koş platformu https://ipk.adimadim.org/ adresinde Salomon Cappadocia Ultra-Trail etkinlik sayfasında yayınlanan STK projeleri için bağışlar, 31 Kasım 2022 Pazartesi günü sona erecek” dedi. Her yıl sorunsuz yarış deneyimi ile fark yaratan Salomon Cappadocia Ultra-Trail®, bu yıl da kurumsal destekçilerinden ve sponsorlarından büyük destek alacak: T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Nevşehir Valiliği, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu ile T.C. Kültür Bakanlığı-Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı güçlü destekleri ile Salomon Cappadocia Ultra-Trail®’in yanında yer alacak. Canon, Corendon, Diana Travel, markaları bu yıl da Salomon Cappadocia Ultra-Trail®’e co-sponsor olarak destek olurken, akıllısaat markası Garmin, ilk kez co-sponsorlar arasında yer alacak. Züber, PT Academy, Salcano, View Sonic, markaları da Salomon Cappadocia Ultra Trail®’e sponsorluk desteği verecek. Etkinliğin sosyal sorumluluk ortaklığını geçtiğimiz yıl olduğu gibi Adım Adım üstlenecek. Salomon Cappadocia Ultra-Trail®, 15-16 Ekim’de hafta sonunda Kapadokya’da bir koşu festivali yaşanmasını sağlayacak” dedi.

05 Eki 2022 - 14:30 Nevşehir/ Nevşehir- Spor

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 441.482 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket AK Parti’den kimi aday görmek istersiniz?