Eğitimciler ayaklandı

Türk Eğitim Sen Üyesi eğitimciler, yaşanan sorunlar, ekonomik sıkıntılar ve promosyon nedeniyle ayaklandı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ülke genelinde olduğu gibi Nevşehir’de de Türk Eğitim Sen Üyesi öğretmenler Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü ve burada sorunlara değindi.

Başta Öğretmenlik Meslek kanunu olmak üzere eğitim çalışanlarının güncel sorunları eğitim ve öğretim ödeneği, sözleşmeli çalışmaya hayır, promosyon güncellemesi Üniversite akademik ve idari personelin sorunları dile getirilirken, eğitim çalışanlarının da bir bütün olduğu ifade edildi.

Tüm Eğitimciler adına konuşan Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkan Yardımcısı Memiş Bülbül, “Hepimizin bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri yetkili sendikanın da dahil olduğu komisyonlar kurarak bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri eğitim çalışanlarına ödeniyor. Gelişen ekonomik durum göz önüne alındığında 2022 yılı itibariyle ciddi bir şekilde kendini hissettiren enflasyon sonucunda 41 bin 500 TL’ye varan promosyon anlaşmaları yapılmaktadır. 3 ila 5 yıl arasında yapılan promosyon anlaşmalarından biri de ilimizde 2020 yılında yapılmıştır. İlimizde yapılan bu promosyon anlaşmasının gerek 5 yıl gibi uzun bir süre ile yapılması, gerek 2022 de promosyon süresi bitecek 33 kurumun 2020 yılında öngörüsüz bir şekilde sürece dahil edilmesi sonucu mağduriyet oluşturmasıyla gerekse sözleşmenin fesih sürecine girmesiyle ortaya çıkan fesih durumunda ödenecek cezai tutarın alınmış olan promosyondan fazla olmasıyla, eğitim çalışanları adına başarısızlıklar silsilesi haline gelmiş bir promosyon anlaşması olmuştu”

 

“PROMOSYON ANLAŞMASINI MAHKEMEYE TAŞIMIŞTIK”

Türkiye’de daha promosyon konusu tartışılmazken süreci titizlikle takip ederek, eğitim çalışanlarının haklı sesine kulak vermiş; Türk Eğitim Sen Nevşehir şubesi olarak Şubat ayında promosyon anlaşmasını mahkemeye taşımıştık. Önümüzdeki günlerde bu mahkemenin çalışanlar lehine karar vereceğini ve ekonomik kaybımızın bir nebze de olsa azalacağını düşünüyorum.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi olarak bu konuda il, ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ve üniversitelerimizin rektörlüklerine gerekli girişimlerde bulunduk. Bu konuda ilgililerin eğitim çalışanlarımızın lehine atacakları her olumlu adımda Türk eğitim Sen olarak tüm gücümüzle yanlarında olacağımızı belirtiyoruz”

 

 ’’BİR MESLEK KANUNU OLMAKTAN ÇOK UZAKTIR”

“Hepimizin malumu olduğu gibi Öğretmenlik Meslek Kanunu kanayan bir yara haine gelmiştir. Türk eğitim sen olarak 08.12.2021 tarihinde Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde ve ilçelerimizde Milli Eğitim Bakanlığına seslenmiş sürecin öğretmenlerle birlikte yürütülmesi gerektiğini söylemiştik.14 Şubat’ta kanunlaşarak yürürlüğe giren sözde öğretmenlik Meslek Kanunu ve 12 Mayıs’ta yönetmelerinin ilanı ile birlikte birçok sorunu da ortaya çıkaran bir süreci başlatmıştır. Türk Eğitim Sen’in yıllardan beri karşı çıktığı “Sınavla Kariyer” uygulaması yeniden karşımıza çıkmış, tecrübelerimiz ve önerilerimiz maalesef göz ardı edilmiştir.

Bizler Türk Eğitim Sen üyeleri olarak 2005 yılından beri Kariyer Basamaklarında düzenleme yapılmasını, kıdeme dayalı bir sistemin oluşturulmasını defalarca dile getirmiş bir sendikayız. Dün ne söylediysek bugün de aynı noktadayız ve sözümüzün arkasındayız.

Türk Eğitim Sen Genel Merkezi yönetmeliğin yayınlanmasından 13 gün sonra Danıştay’a dava açarak sınav başta olmak üzere bazı hükümlerin iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istemiştir, bu da tavrımızın net göstergesidir. Öğretmenlik Meslek kanunu diye sunulup, içerik itibariyle sınav yönergesinden öteye geçmeyen, iş olsun diye önümüze konulan 2 sayfalık bu yasa öğretmenler nazarında ’’bir meslek kanunu olmaktan çok uzaktır”

 

 “ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ SINAVLA ÖLÇÜLECEK BASİT BİR İŞ DEĞİLDİR”

“Alanında ihtisas eğitimini tamamlayıp üniversiteden mezun olmuş, KPSS’de başarılı olmuş, mülakatı geçmiş,adaylık kaldırma sınavında yeterliliğini ispatlamış mesleğinde yılları geride bırakmış öğretmenlerimize, meslek hayatları boyunca bir kez dahi karşılaşmayacakları eğitimler dayatma ile verilmiştir. Burada toplanan üyelerimiz elbette eğitim verilmesine karşı değildir ama mesleği eğitimin bizatihi kendisi olan öğretmenlerimizin önlerine, 12 farklı branştan, yüzlerce sayfalık not ve düşük cümlelerle oluşturulan yüzlerce saatlik video bırakıp, eğitim adı altında tamamen ezbere dayalı bir sınavın içine çekmek,gelen haklı itirazlara da, korkmayın sınav kolay olacak,70 alırsan maaşına 1000 TL zam yapılacak demek,öğretmenlerimizi incitmekten, onurlarını kırmaktan başka hangi işe yarayacaktır? Öğretmenlik mesleği, uzmanlık alanı olması münasebetiyle sınavla ölçülecek basit bir iş değildir, ve bunu anlamak istemeyene mesleğimizin gereği deyip döne döne anlatmaktan imtina etmeyeceğiz. Kariyer basamaklarındaki gaye üzüm yemekse yıla ve kıdeme göre uzman ve başöğretmenlik verilir sorun çözülür ama maksat bağcıyı dövmekse eğitim öğretiminen yoğun olduğu bu günlerde öğretmen 40 kişilik sınıflarda öğrencisine mi zaman ayıracak, okul ve pansiyon nöbetlerini mi tutacak, yıllık plan ve zümre mi hazırlayacak, verilen kulüp ve rehberlik çalışmalarını mıyapacak, sınav görevleriyle mi uğraşacak, ÖBA üzerinden resen verilen seminerlere mi katılacak yoksa bunların hepsini bir kenara bırakıp 2 ay içinde uzman öğretmenlik sınavına mı hazırlanacak?”

 

“ÇALIŞMA HUZURUNU VE İŞ BARIŞINI BOZACAKTIR”

“Buradan tekraren hatırlatmak istiyoruz; öğretmenlik mesleği zaten kanunda ihtisas mesleği olarak ifade edilmişken, çıkarılan kanunda bile uzman/baş öğretmenlik ayrımı net biçimde ifade edilmemiş ve bu öğretmenlerimizin herhangi bir görev tanımı yapılmamışken ezbere dayalı bir sınav ile kariyer basamakları belirlemenin ne faydası olacaktır. Öğretmenlik meslek kanunu bu haliyle çalışma huzurunu ve iş barışını bozacaktır, öğretmenler arasında ayrışmaya yol açacaktır. Gelin hep birlikte kanunu yeniden düzenleyelim. Yoksa öğretmenler odasına nifak sokmuş, günden güne artan veli baskısına bir yenisini ekleyip öğretmenlerimizi velilerin tercihine sunmuş oluruz. Ayrıca bu unvanlardan elde edilen ücret farklarının da “eşit işe eşit ücret” ilkesine aykırı olacağını hatırlatıp ülkemizin irfan ordusu olan öğretmenlerin unvana değil, insanlık ve meslek onuruna yakışan bir itibara ihtiyacı olduğunu tekrardan hatırlatıyoruz”

 

“SINAVA KAR-ŞI-YIZ”

“Eğitim çalışanlarının güven kapısı, istikrarlı ve ahlaklı sendikacılığın adresi olan Türk Eğitim-Sen’in Öğretmenlik meslek kanunu noktasındaki duruşu nettir:

Sınava Kar-Şı-Yız

10 yıla uzman öğretmenlik

20 Yıla Başöğretmenlik Verilmelidir

Öğretmenin kariyerini belirleyen sınav değil, kıdemidir. Bunun patenti de 2006 yılından itibaren Türk Eğitim Senin tekelindedir. Bu hususta da sonuç alma adına üzerine düşen her şeyi kanuni yollar içinde olmak üzere yapmaktadır”

 

“DEVLETİMİZ BUNU ÖDEYEBİLECEK KADAR GÜÇLÜDÜR”

“Son bir yılda her şeyin birkaç kat arttığı ülkemizde sadece öğretmenlere verilen 1325 TL eğitime hazırlık ödeneği, okula başlarken oluşan masraflar göz önüne alındığında komik bir rakam olarak kalmaktadır. Bazı belediyelerin dahi öğretmenlere 1500 TL olarak vermeyi taahhüt ettiği ücretler Milli Eğitim bakanlığı ve yetkili sendikanın utanç tablosu olarak tarihe düşmüştür.

Ayrıca eğitim öğretime hazırlık ödeneği, bütün eğitim çalışanlarına ödenmelidir! 1 Milyon öğretmene Eğitim-Öğretim Hazırlık Ödeneği verebilen MEB bütçesi, geriye kalan 80-90 bin çalışanına da bunu ödemelidir.

Bu bağlamda eğitime hazırlık ödeneği bir maaş tutarında ve tüm eğitim çalışanlarına ödenmelidir. Devletimiz bunu ödeyebilecek kadar güçlüdür”

 

“TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI 3600 EK GÖSTERGEDEN FAYDALANMALIDIR”

“Öğretmenlerin de dahil olduğu birkaç meslek grubuna verilen 3600 ek göstergeden şef, teknisyen, memur gibi diğer eğitim çalışanlarının mahrum bırakılması izah edilebilir değildir.  Benzer şartların benzer sonuçlar doğurması ilkesi burada da işlemeli, öğretmenler ile diğer eğitim çalışanlarının arasına nifak sokacak adımlardan kaçınılmalıdır.

Dolayısıyla tüm eğitim çalışanları 3600 ek göstergeden faydalanmalıdır

İlgili unvanlar için gerekli şartları taşıyan memurlarımıza  sınavsız görevde yükselme ve unvan değişikliği hakları da verilmeli, Yardımcı Hizmetler personeli de zaman kaybetmeksizin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilerek daha fazla mağduriyet yaşanması önlenmelidir. Ayrıca yardımcı hizmetler sınıfının özlük hakları da iyileştirilmelidir.

Bir diğer konu; rotasyon sebebiyle zaten ciddi mağduriyetler yaşayan, görev tanımları bile çok net olmayan, astları konumundaki okul müdürlerinden daha az  ücret alan şube müdürlerinin özlük ve ekonomik haklarında ciddi iyileştirmeler yapılmalıdır.

Aynı işi yapan, aynı havayı soluyan eğitim çalışanlarının ise sözleşmeli ve kadrolu ayrımı ortadan kaldırılmalı, tüm eğitim çalışanları kadroya geçirilmelidir”

 

 

“İDARİ KADRO ATAMALARINDA EHLİYETE LİYAKATA DİKKAT EDİLMELİ”

“Üniversitelerde akademik kadrolar belli kritere göre verilmeli, akademisyenin unvan aldığı tarih, yayınları dikkate alınarak ilana çıkarılmalıdır. Bilinmelidir ki adaletin ve liyakatın gözetilmediği yerde bilim olmaz, üretim yapılamaz. Üniversitelerimizde idari kadro atamalarında ehliyete liyakata dikkat edilmeli birilerini memnun etmek adına adama göre iş aranmamalıdır. 2547 sayılı kanunun 13/b-4 maddesi üniversitelerin dinamik çalışmasını sağlamak için konulmuş bir maddedir. 13/b-4 maddesi keyfiyete göre uygulanmamalı, sürgün maddesi olmamalıdır. Üniversite çalışanlarına YÖK çatısı altında nakil hakkı mutlaka verilmelidir. Eğitim öğretim ödeneğinden bütün üniversite çalışanları yararlandırılmalıdır”

 

“ÖĞRETMENİN İTİBARININ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ NAMUSUDUR”

“Buradan bir kez daha söylüyoruz. Türk Eğitim Sen, Eğitim camiasının Kuvayi Milliyesi’dir. Biz ne hükümetin alan sözcüsüyüz, Ne de kirli ideolojilerin barındığı sendikamsı bir yapıyız. Türk Eğitim Sen Gücünü Eğitim çalışanlarından alan Milli bir STK dır. Kimse bize rol biçmeye kalkmasın. Türk Eğitim Sen Genel Başkanından Sube başkanına, farklı illerdeki şube başkanlarından üyelerine kadar aynı düşünceye sahip olan, her dönemde Eğitim çalışanının desteği ile büyümüş Türk sendikacılığının kutup yıldızıdır. Sözlerimi bitirirken Başta kariyer meselesi olmak üzere, eğitim çalışanlarının taleplerinin karşılık bulduğu, sorunlarının çözüldüğü bir dönem olmasını dileyerek Milli Eğitim Bakanlığını göreve davet ediyor ve Öğretmenin itibarının Milli Eğitim Bakanlığının namusu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

# TÜRK EĞİTİM SEN İLE İLİŞKİLİ:

10 Eki 2022 - 14:11 Nevşehir/ Nevşehir- Eğitim

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 775.780 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Şaban Örs - AKP Hükümeti 3600 Ek göstergede çok büyük haksızlık yaptı.Şöyle ki 2 yıllık Yüksekokul mezunu (Önlisans) Bekçi kadrosunun Ek göstergesi 3600 oldu.4 Yıllık

Fakülte mezunu (Lisans) Bilgisayar İşletmeni kadrosunun ise 2800 oldu.Bu korkunç

Bir haksızlık…….Adil düzen bu olsa gerek…..2 yıllık Yüksekokul mezunu 4 yıllık fakülte mezunundan daha değerli.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 18:58
02

Şaban Örs - AKP Hükümeti 3600 Ek göstergede çok büyük haksızlık yaptı.Şöyle ki 2 yıllık Yüksekokul mezunu (Önlisans) Bekçi kadrosunun Ek göstergesi 3600 oldu.4 Yıllık

Fakülte mezunu (Lisans) Bilgisayar İşletmeni kadrosunun ise 2800 oldu.Bu korkunç

Bir haksızlık…….Adil düzen bu olsa gerek…..2 yıllık Yüksekokul mezunu 4 yıllık fakülte mezunundan daha değerli.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 18:58

Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Nevşehir MHP'de kimi aday görmek istersiniz?
Tüm anketler