"İlk Evim Arsa" projesine başvurular başladı

TOKİ tarafından hayata geçirilen "İlk Evim Arsa" projesine başvurular 10 Ekim tarihi itibariyle başladı. Nevşehir merkez ve 4 ilçede 12 bin 500 arsa satışa çıkartılacak. Başvuru bedeli ise yine 500 TL olarak belirlendi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi başlatılarak Türkiye genelinde 250 bin sosyal konut, 100 bin konut arsası ve 10 bin iş yeri vatandaşların hizmetine sunulacak. 

Bu kapsamda Sosyal konut projesine başvurular devam ederken"İlk Evim Arsa" projesi içinde başvurular 10 Kasımda başladı. 7 Kasım tarihine kadar sürecek olan başvuruların E-Devlet ve Ziraat Bankası şubesi üzerinden yapılacak.

Müstakil arsaların yüz ölçüm planlama durumuna göre yaklaşık 350 metre kare ile 500 metre kare arasında değişen, 1 adet en fazla 1500 metre konut yapmaya müsait arsadan oluşacağı, müşterek arsaların ise yüz ölçümü değişiklik gösteren, plan yapılaşma koşullarına göre toplu yapı yapmaya müsait, birden fazla hissedarı olan arsadan oluşacağı ifade edildi. 

NEVŞEHİR’DE 12 BİN 500 ARSA

Nevşehir merkez ve ilçeleri için toplam 12 bin 500 adet arsa proje kapsamında satışa çıkartılacak.

İlk Evim Arsa Projesi kapsamında Nevşehir Merkezde müstakil arsa ve müşterek arsa olmak üzere toplam 5 bin arsa satışa sunulacak. Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp ilçelerinde ise müstakil arsa ve müşterek arsa olmak üzere toplam 7 bin 500 arsa ev hayali kuran vatandaşlar için satışa çıkartılacak.

Toplam 10 bin iş yerinin satışa sunulacağı ilk iş yerim projesi kapsamında ise Nevşehir’de herhangi bir satış gerçekleşmeyecek.

TC Kimlik numarasına göre yapılacak 

E-Devlet üzerinden gerçekleşecek başvurularda yaşanabilecek yoğunluğun hizmete erişime engel olmasını önlemek amacıyla başvurular kademeli olarak alınacak. 
T.C. Kimlik Numarası'nın son hanesi; 

• 0 olan vatandaşlar 10 Ekim 2022 Pazartesi ve 11 Ekim 2022 Salı,
• 2 olan vatandaşlar 12 Ekim 2022 Çarşamba,
• 4 olan vatandaşlar 13 Ekim 2022 Perşembe,
• 6 olan vatandaşlar 14 Ekim 2022 Cuma,
• 8 olan vatandaşlar 15 Ekim 2022 Cumartesi,
• 16 Ekim 2022 Pazar gününden itibaren herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecek. 

BAŞVURU ŞARTLARI

* T.C. Vatandaşı olmak.
* 18 yaşını doldurmuş olmak.
* O Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek veya o ilçe nüfusuna kayıtlı olmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmak. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen  Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmak.)
* Aylık Gelir Durumu 16.000 TL'nin altında olması.
*  Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına (kat irtifakı tapusu) sahip olmaması şarttır.
* İdaremizce yapılmış uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.
* Başvuru bedeli olarak 500 TL yatırılması.

(Noter kurası sonucu kendilerine asıl ve yedek olarak arsa isabet etmeyenler ile arsa tahsisinden yararlanmaktan vazgeçen ve yedek listede sırası gelmeyenlerin başvuru bedeli  iade edilecektir. Kendilerine arsa tahsis edilenlerin ödemiş oldukları başvuru bedeli peşinat bedeline dahil edilecek.)

İlk Evim Projesi kapsamında konut başvurusunda bulunan kişiler İLK EVİM ARSA projesine  de başvuruda bulunabilek.. Ancak hem İlk Evim Projesi hem de İlk Evim Arsa projesi NOTER kurası sonucunda  asil olmaya hak kazanmaları halinde;  bu hak sahipleri İlk Evim Projesi ile İlk Evim Arsa projesinden sadece birini seçmek zorunda olup seçmedikleri hak sahipliğinden vazgeçmiş sayılacak.

HAK SAHİPLİLİĞİ SONRASI TAHSİS SÜRECİ

*  Arsa tahsis bedelinin 1/10'u peşin geriye kalanı 9 yılda tercihe göre aylık veya yıllık eşit taksitlerle ve faizsiz olarak ödenecek.
* Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, borçlanma tarihi, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarih olacak. Taksitler, peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, yıllık taksitler halinde 9 yılda 9 eşit taksitle veya aylık taksitler halinde 108 ayda ödenebilir. Ancak sözleşme aşamasında aylık ya da yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilecek.
*  Kesinleşen arsa tahsisi sonrasında tahsis sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmesini teminen noter onaylı taahhütname alınacak.
*  Banka sözleşmesi sonrasında peşinat dekontu, noter onaylı taahhütname v.b. tüm belgelerin teslimi sonrasında tapu devri ipotekli ve takyitli olarak yapılacak.
*  Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2. yılda nüve kısmının tamamlanması gerekecek.

* İmar planlarına göre toplu yapılaşmaya uygun olan müşterek (müstakil arsa tahsisi yapılamayacak) taşınmazlar taliplilerce bankaya müracaat edildiğinde bu taşınmazlar için diğer başvuru sahipleri ile müşterek müracaat etmiş sayılacak.. Kura sonrası bu taşınmazlardaki hak sahipleri de müşterek müracaatları sebebiyle aynı arsa içerisindeki diğer ortakları ile tapu senedinin tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) en geç bir yıl içinde konutunu yapmaya başlamaları ve önceden tespit edilen plana göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri gerekecek.
* Tahsis sahipleri belirtilen inşaat yapma şartlarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt etmiş olacak.
Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hüküm alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu bir bedel var ise %10'u kesilerek kalan meblağ iade edilerek geri alınır.
* İlk Evim Arsa Projesi kapsamında yapılan tüm işlemler her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
   Tapu devri esnasında döner sermaye harcı, tahsis sahibi tarafından ödenecek.
*  Arsa için yapılan müracaat sayısının öngörülen arsa sayısından fazla olması halinde, noter kurası ile öngörülen arsa sayısının yüzde 20 fazlası kadar yedekli olarak hak sahibi belirlenecek.
İmar planlarının onaylanması, imar uygulamasının sonuçlanarak tescil olmasının akabinde, belirlenen hak sahipleri arasında noter kurası ile arsalar belirlenecektir.
*  Noter kurası ve diğer duyurular İdaremiz www.toki.gov.tr internet adresinde yayımlanacak olup, başka bir ilan, duyuru ve bilgilendirme yapılmayacak.
*  İmar planı çalışmaları sonucu arsaların belirlenmesi ve altyapı çalışmalarının (elektrik

, su, kanalizasyon) tamamlanmasını müteakiben inşaat yapımına ait süreler başlayacak.

11 Eki 2022 - 10:30 Nevşehir/ Nevşehir- Spor

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 488.655 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket MHP'den kimi aday görmek istersiniz?