"İdari personel üniversitelerimizin hafızasıdır"

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, ‘İdari personel üniversitelerimizin hafızasıdır’  dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin düzenlediği  Yükseköğretim Kurumları İdari Personel Sorunları ve Beklentileri çalıştayı sona erdi. Türk Eğitim Sen Nevşehir şubesi adına TES disiplin kurulu üyesi aynı zamanda NEVÜ Türk Eğitim Sen yönetim kurulu üyesi Sosyal Bilimler Enstitü Sekreteri Habip İdiz katıldı.

TES Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç çalıştayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Urgenç yaptığı açıklamada; ‘Çalıştayda, yerelde yapılması gerekenler, üniversite yönetimlerinden talep edilmesi gerekenler, YÖK’ten, kanun koyucudan, hükümetten talep edilmesi gerekenler masaya yatırıldı. 7 farklı komisyonun oluşturulduğu çalıştayda ortaya çıkan raporlar en kısa sürede hem kamuoyuna hem de karar alıcılara ulaştırılacaktır’ dedi.

‘ÇALIŞTAY ÇOK NİTELİKLİ ÇALIŞMALARA VESİLE OLDU’

Türk Eğitim Sen Yükseköğretim Kurumları idari Personel Sorunları ve Beklentileri Çalıştayının çok nitelikli çalışmalara neden olduğunu belirten UrgençÇalıştayımıza bilgisini, birikimini,  tecrübesini yansıtan kıymetli yol ve dava arkadaşımız kıymetli emektarımız büyüğümüz Habip İdiz başkanıma teşekkür ediyorum.

İki gün süresinde çok nitelikli çalışmalara vesile oldu. İki günlük komisyon çalışmaları süresince çalıştayımıza bilgisini, birikimini,  tecrübesini yansıtan kıymetli yol ve dava arkadaşımız kıymetli emektarımız büyüğümüz Habip İdiz başkanıma ve çalıştaya katkı sunan her bir arkadaşıma teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.’ dedi.

‘ÜNİVERSİTELERDE KEYFİ ATAMALAR OLMAMALI’

Üniversitelerde keyfi atamaların değil, liyakatin esas alınması gerektiğine vurgu yapan TES Nevşehir Şube Başkanı Urgenç, ‘Görevde yükselme sınavlarının periyodik olarak yapılmasın. Üniversitelerin temel sorunu keyfiyetin hâkim olmasıdır. Bunun nedenlerinden biri de rektör atamalarının seçimle olmamasıdır. Bilindiği gibi şu an üniversitelerimizde rektör seçimi yapılmamaktadır. Hatırlanacağı gibi önceden Türk Eğitim-Sen olarak rektör seçim usulünü yeterli bulmuyor ve bu konuda eleştirilerimizi dile getiriyorduk. Eski usule göre yardımcı doçent ve üzeri akademisyenler oy kullanır, sandıktan çıkan ilk 6 aday YÖK’e gönderilir ve YÖK bu 6 adaydan 3 tanesini Cumhurbaşkanı’na sunardı. Ardından Cumhurbaşkanı atama yapardı. Türk Eğitim-Sen olarak bunu eleştirerek, bütün üniversite çalışanlarının iradesinin sandığa yansıdığı ve sandıktan birinci çıkan ismin rektör olarak atandığı bir seçim usulünün getirilmesi gerektiğini sık sık vurgulardık. Ama şimdi bunu da kaybettik. Şimdi adeta bir takım lobilerin, grupların lojistiğiyle atama süreci yürütülüyor. Maalesef atandıktan sonra da atanan bir kısım rektörler hangi lobinin desteği ve lojistiği gelmiş ise onların adeta emir eli oluyor. Sıkıntı sadece bununla da kalmıyor. Özellikle rektör dışarıdan  gelmiş ise, genel sekreter, genel sekter yardımcısı, daire başkanı  hatta şube müdürüne kadar yönetim dışarıdan transfer ediliyor. Bu durum mevcut üniversite çalışanlarına hakarettir. Bilindiği gibi üniversite idari personeli o kurumun hafızasıdır. Onlar kurum kültürünün taşıyıcıdır. Üniversite çalışanları bilgisi, birikimi ve başarısıyla bulunduğu kurumda ‘hak ettiğimi alamıyorum’ düşüncesine kapılırsa. Bu, o kuruma yapılmış aslında en büyük kötülüktür. Bu minvalde yapılması gereken, çalışanların görevde yükselme sınavlarına girerek hak ettiği liyakati alması olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı akademik yıl açılışında liyakatin esas alınması gerektiğinin altını çizmişti.  O halde Sayın Cumhurbaşkanı’ndan ve hükümetten bu sözün gereğini bekliyoruz. Rektör atamaları, bütün üniversite çalışanlarının hür ve müstakil iradeleriyle yapılan seçimler ile olmalıdır.

Hatırlanacağı gibi YÖK pandemi öncesinde merkezi görevde yükselme sınavı yapmıştı. O dönem 66 üniversite bu sınava dahil oldu. Türk Eğitim-Sen olarak bu uygulamayı doğru bulduğumuzu ifade ettik. Hatta bu konu hakkında birkaç ay önce YÖK’e yazı yazarak merkezi görevde yükselme sınavının periyodik olarak yapılmasını ve bütün üniversitelerin buna dahil edilmesi talebini ortaya koyduk. Bu konuda yeniden bir gündem oluşturacağız.’ dedi.

‘TAYİN NAKİL YÖNETMELİĞİ ÇIKARILMALIDIR ‘

İdari personelin nakil sorunun ivedilikle çözülmesi gerektiğini söyleyen Şube Başkanı Urgenç, ‘İdari personelin, eş durumundan tayin hakkı dahi yok. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın ziyaretinde kendisine sunulan kapsamlı raporda tayin sorununa özellikle vurgu yapıldı. Bütün üniversitelerde uygulama birliğini sağlayacak bir tayin nakil yönetmeliğinin çıkarılmasını talep ettik. ‘Bu olmuyor ise eş durumundan tayin ya da becayiş hakkı verin, muvafakat zorunluğunu kaldırın’ demiştik. Çünkü Anayasa’nın 41. Maddesi, ‘Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.’ der. Türk Eğitim-Sen olarak bu konuyu da sık sık gündemde tutuyoruz.’ İfadelerini kullandı.

13/B-4 YETKİSİ VE ÜNİVERSİTELERİN İŞ VE İŞLEMLERİ İÇİN BİR İHTİYAÇTIR

Üniversite yönetimlerinin, kurumun işleyişi açısından ihtiyaç olan 13/b-4 yetkisini, adeta bir cezalandırma ve keyfiyet aracı olarak kullanmaması gerektiğinin altını çizen TES Şube Başkanı Urgenç, ‘13/b-4 yetkisi üniversitelerin iş ve işlemleri için bir ihtiyaçtır.  Ama gelinen noktada 13/b-4 yönetimlerin çalışanlar üzerinde bir baskı, mobbing ya da kendi egolarını tatmin etme aracı haline gelmiştir. Bunu asla kabul etmiyoruz.’ diye konuştu.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNDE EKSİKLİKLER GİDERİLMELİDİR

3600 ek gösterge düzenlemesinin nihayetinde hayata geçtiğini bildiren Urgenç, ‘Düzenlemede bazı eksikliklerin olduğunu bildirdi. Türkiye Kamu-Sen heyetinin TBMM’de başta iktidar partisi olmak üzere Grup Başkanvekillerini ziyaret ederek, çıkarılan kanunu eksikliklerin giderilmesi noktasında taleplerini ortaya koyduklarını ifade eden Urgenç, bu konunun da takipçisi olacaklarını söyledi.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFINDA ÇALIŞANLAR GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFINA GEÇİRİLMELİDİR

Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesi konusunda Türkiye Kamu-Sen’in 2019 yılından bu yana gündem oluşturduğuna dikkat çeken TES Nevşehir şube başkanı Urgenç, ‘Yaptıkları işin niteliklerine ve öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak şartı ile sınavsız şekilde yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmelidir’ dedi. Konuyla ilgili daha önce dilekçe kampanyası da düzenlediklerini söyleyen Urgenç, bu konunun sık sık gündemde yer almasını sağladıklarını ‘ifade etti.

VERGİ DİLİMİNDE DÜZENLEME ZORUNLULUKTUR

Türkiye Kamu-Sen olarak bütün kamu çalışanlarının vergi diliminin sabitlenmesini ısrarla talep ettiklerini söyleyen Urgenç, ‘Bakınız; Ocak ayında alınan maaşlar yılın ikinci yarısında kuş olup uçuyor. Çünkü kamu çalışanları bir üst vergi dilimine dahil olmuyor. Dar ve sabit gelirliler neredeyse en çok vergi veren kesim haline geldi. Bu noktada kamu çalışanlarının gelirlerinden yapılan kesintilerin düşürülerek, alım güçlerinin korunması için gelir vergisi oranının %15’e sabitlenmesi gerekmektedir’ dedi.

‘KAMUDA TÜM GÜVENCESİZ ÇALIŞANLAR 4/A’LI MEMUR KADROSUNA ALINMALIDIR’

Kamuda aynı işi yapan çalışanların farklı statülerde istihdam edilemeyeceğini ısrarla dile getirdiklerini söyleyen Şube başkanı Urgenç, ‘Türkiye Kamu-Sen’in, aynı işi yapanların sadece kadrolu şekilde istihdam edilmesi noktasında sabit bir duruşu vardır. Talebimiz, tüm güvencesiz sözleşmeli personelin 4/A’lı memur kadrosuna geçirilmesidir’ Şeklinde konuştu.

# TÜRK EĞİTİM SEN İLE İLİŞKİLİ:

15 Kas 2022 - 11:00 Nevşehir/ Nevşehir- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 514.550 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket CHP'den kimi aday görmek istersiniz?
Tüm anketler