Nevşehir’de bugün vefat edenler

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak il, ilçe, belde ve köylerden vefat haberleri vermeye devam ediyoruz. Nevşehir’de bugün 5 kişi vefat etti. Nevşehir'de bugün vefat edenler

Nevşehir’de bugün vefat edenler
Nevşehir’de bugün vefat edenler
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Civelek ailesinin acı günü

Nevşehir’de Civelek ailesinin acı günü var.

Nevşehir halkından Yüksel Civelek’in eşi Mesüde Civelek 60 yaşında vefat etti.

Merhume Mesüde Civelek’in cenazesi öğlen namazına müteakip Hamdi Tüfekçi Camiinde kılınan cenaze namazı sonrası Kaldırım Mezarlığına defnedildi.

Kamanlı ailesinin acı günü

Nevşehir’de Kamanlı ailesinin acı günü var.

Nevşehir Merkez ilçeye bağlı Göreme Kasabasını halkından Merhum süleyman kamanlı oğlu Ali Kamanlı, Ankara’da vefat etti.

Merhum Ali Kamanlı’nın cenazesi öğlen namazına müteakip Ankara kılınan cenaze namazı sonrası Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedildi.

Nevşehir’de bugün vefat edenler

Softa ailesinin acı günü

Nevşehir'in Ürgüp İlçesi Sofular Köyü'nün en yaşlı isimlerinden olan 96 yaşındaki Pakize Softa Nene hayatını kaybetti.

Sofular Köyü halkından merhum Halil Softa'nın eşi, Pakize Softa 96 yaşında vefat eti. 

Merhume Pakize Softa'nın cenazesi, ikindi, namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Sofular Köyün'de toprağa verildi.

Erkek ailesinin acı günü

Tekstil'den emekli Ahmet Erkek hayatını kaybetti.

Nevşehir Merkez Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nden Fordcu Zeki Erkek'in babası Tekstil'den emekli Ahmet Erkek 74 yaşında hayatını kaybetti.

Merhum Ahmet Erkek'in cenazesi öğle namazına müteakip Kurşunlu Cami'nde kılınacak olan cenaze namazının ardından Kaldırım Mezarlığında toprağa verilecek. 

Nevşehir’de bugün vefat edenler

 Eşsiz ailesinin acı günü

Nevşehir’de Eşsiz ailesinin acı günü var.

Aksaray ili Gülağaç ilçesine bağlı Camiören Köyü halkından Abdullah oğlu Erol Eşsiz vefat etti.

Merhum Erol Eşsiz’in cenazesi gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası Camiören Köyünde defnedildi.

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak merhum ve merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

ÖLEN KİMSELER İÇİN ŞU DUALAR OKUNABİLİR:

“Allâhümme’ğfir lehû verhamhu ve ‘âfihî va’fü ‘anhü ve ekrim nüzülehû ve vessi’ medhalehû vağsil hu bi’l-mâi ve’s-selci ve’l-beredi ve nakkihî mine’l-hatâyâ kemâ yunakka’s-sevbü’l-ebyedu mine’d-denes, Ve ebdilhü dâran hayran min dârihî ve ehlen hayran min ehlihî ve zevcen hayran min zevcihî. Ve edhılhü’l-cennete ve e’ızhü min ‘azâbi’l-kabri ev min ‘azâbi’n-nâr.

Allâhümme’ğfir li-hayyinâ ve meyyitinâ ve sağîrinâ ve kebîrinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve şâhidinâ ve ğâibinâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ fe ahyihî ale’l-îmân ve men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ‘ale’l-İslâmi.Allâhümme lâ tahrimnâ ecrehû ve lâ tüdillenâ ba’dehû.”

Nevşehir’de bugün vefat edenler

ANLAMI:

“Allah’ım! Şu ölen kuluna mağfiret et ve ona rahmet eyle. Âfiyet ver, affeyle, vardığı yerde ikramda bulun, girdiği yeri genişlet. Onun (günahlarını) kar ve buzla yıka, hatalardan arındır, tıpkı beyaz elbisenin kirden arındığı gibi. Onu dünyadaki evinden daha iyi bir eve, ailesinden daha hayırlı bir âileye, eşinden daha hayırlı bir eşe ulaştır. Onu kabir âzabından, ateş azabından sakındır. (Müslim, Cenaiz, 86)

“Allah’ım! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanları ve bulunmayanları, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü ve büyüğümüzü bağışla. Allah’ım! Bizden yaşattığını İslâm dini üzere yaşat, ölüdürdüğünü de imanlı olarak öldür.

Allah’ım! Onun ecrini bize haram kılma, ondan sonra da  bizi saptırma.”

Nevşehir’de bugün vefat edenler

DEFİN SONRASI TELKİN

“Ölülerinize lâ ilâhe illâllah sözünü telkin ediniz.” (Ebû Davut, Cenaiz, 20) Cenaze kabre konduktan ve başında Kur’ân okuma tamamlandıktan sonra, kalabalık orayı terk edince, orada kalan bir kimse tarafından kabrin başında yüksek sesle ve ölüye hitaben iman esaslarının hatırlatılmasına da telkin denir.

Hanefîlerden bazı âlimler, defnedildikten sonra telkinin meşru olmadığını söylemişlerdir. Buna mukabil bir kısmı ise, tavsiye edilmediği gibi yasaklanmadığını, bu nedenle mükellef olduktan sonra vefat eden kimsenin mezarının başında telkin verilebileceğini söylemişlerdir.

Hadis kaynaklarında yer almayan, ancak yaygın olarak halk nezdinde tatbik edilen, cenazenin defninden sonra kabirdeki bir müslümana şu sözlerle telkin verilebilir:

 “Üzküri’l-‘ahde’llezî harecte ‘aleyhi mine’ds dünyâ. Şehâdeti en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke lehû ve enne Muhammeden ‘abduhû ve Rasûlühû. Ve enne’s-sâ’ate âtiyetün lâ raybe fîhâ ve ennellâhe yeb’asü men fi’l-kubûr. Kul radîtü billâhi Rabben ve bi’l-İslâmi dînen ve bi Muhammedin (a.s.) nebiyyen ve bi’l-Ka’beti kıbleten ve bi’l-Kur’âni imâmen ve bi’l-Müslimîne ihvânen. Rabbiyellâhü lâ ilâhe illâ hû. Ve hüve Rabbu’l-arşi’lazîm.”

Nevşehir’de bugün vefat edenler

ANLAMI:

“(Ey Falan oğlu falan). Dünya hayatından ayrılırken üzerinde bulunduğun ‘lâ İlâhe illâllahu vahdehu la şerîke lehu ve enne Muhammeden abdühu ve Resûlühu (Allah’tan başka bir ilâh yoktur; yalnız O vardır, ortağı yoktur; Muhammed O’nun kuludur ve O’nun Peygambe[1]ridir)’ Kıyamet gelecektir, onda şüphe yoktur. Allah, kabirlerde olan kimseleri diriltecektir, ahdini hatırla.

De ki; Rab olarak Allah’a, din olarak İslâm’a, peygamber olarak Muhammed (s.a.s.)’e, kıble olarak Kâbe’ye, imam olarak Kur’ân’a ve kardeş olarak Müslümanlara rıza gösterdim. Rabbim, kendisinden başka ilâh olmayan Allah’ tır. O, bü[1]yük Arş’ın Rabbidir.” (Nevevî, el-Ezkar, 194)

Ey Allah’ın kulu! De ki: Allah’ tan başka ilâh yoktur. De ki: Rabbim Allah’tır. Dinim İslâm’dır. Peygamberim Muhammed Aleyhisselâm’dır.

Ya Rabbi! Bu ölüyü yalnız bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın.

Nevşehir’de bugün vefat edenler

16 Mar 2023 - 16:55 Nevşehir/ Nevşehir- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 1.037.930 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Özkonak'ta senin oyun kime?