Nevşehir’de bugün vefat edenler (01.10.2023)

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak il, ilçe, belde ve köylerden vefat haberleri vermeye devam ediyoruz. Nevşehir'de bugün vefat edenler;

Fulda Sarıyer
Fulda Sarıyer Tüm Haberleri

DAĞDİBİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Yeniyaylacık köyü halkından Merhum Yusuf Dağdibi’nin hanımı, Erhan Dağdibi’nin babaannesi Gülden Dağdibi vefat etti. Merhumenin cenazesi gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

KAFALI AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir sanayi esnaflarından, Emek Mahallesi halkından merhum Seyit Kafalı’nın hanımı Meryem Kafalı 73 yaşında vefat etti. Merhumenin cenazesi öğlen namazına müteakip Alibey Camiinde kılınan cenaze namazı sonrası Kaldırım Mezarlığında toprağa verildi.

ÖZTÜRK AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Kozaklı Bağlıca mahallesi sakinlerinden Hasan Öztürk oğlu Musa Öztürk vefat etti. Merhumun cenazesi ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Bağlıca mahallesi mezarlığına toprağa verildi. 

YILMAZ AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Avanos halkından Faruk Yılmaz,ın kayın babası Osman Yılmaz Ankara'da vefat etti. cenazesi pazartesi günü öğle namazına müteakip Ankara karşıyaka mezarlığında defnedilecek.

DEDE AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine bağlı Topaklı köyünden polis memuru Ertuğrul Dede ve hanımı Misket Dede geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatlarını kaybettiler. Merhum ve Merhumenin cenazeleri gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.   

PALTACI AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir’in Acıgöl ilçesi Çayırlık Mahallesi halkından Mehmet oğlu Hamit Paltacı vefat etti. Merhumun cenazesi gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. 

ERTAN AİLESİNİ ACI GÜNÜ

Ürgüp ilçesi halkından Uçhisar’da ikamet eden Osman oğlu Yaşarbaba Restaurant sahibi Mehmet Yaşar Ertan 69 yaşında vefat etti. Merhumun cenazesi öğlen namazına müteakip  kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

AYTEPE AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak Kasabası Cami Kebir Mahallesinden Mevlüt Oğlu İbrahim Aytepe Vefat Etti. Merhumun cenazesi gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

ALPER AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in merkez ilçeye Kaymaklı Kasabası halkından Recep Alper oğlu Adnan Alper vefat etti. Merhumun cenazesi ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Kaymaklı kabristanlığında toprağa verildi. 

ÇOKYİĞİT AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in Acıgöl ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesinden Olup İstanbulda İkamet Eden Mehmet Çokyiğit Oğlu Dursun Çokyiğit  vefat etti. Merhumun cenazesi bugün ikindi namazına müteakip İstanbul Beylikdüzü Ihlas Marmara Evlerı 2.Kısım Yasar Cımılı Camıı'nden Kaldırılarak toprağa verildi.

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak merhum ve merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

ÖLEN KİMSELER İÇİN ŞU DUALAR OKUNABİLİR:

“Allâhümme’ğfir lehû verhamhu ve ‘âfihî va’fü ‘anhü ve ekrim nüzülehû ve vessi’ medhalehû vağsil hu bi’l-mâi ve’s-selci ve’l-beredi ve nakkihî mine’l-hatâyâ kemâ yunakka’s-sevbü’l-ebyedu mine’d-denes, Ve ebdilhü dâran hayran min dârihî ve ehlen hayran min ehlihî ve zevcen hayran min zevcihî. Ve edhılhü’l-cennete ve e’ızhü min ‘azâbi’l-kabri ev min ‘azâbi’n-nâr.

Allâhümme’ğfir li-hayyinâ ve meyyitinâ ve sağîrinâ ve kebîrinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve şâhidinâ ve ğâibinâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ fe ahyihî ale’l-îmân ve men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ‘ale’l-İslâmi.Allâhümme lâ tahrimnâ ecrehû ve lâ tüdillenâ ba’dehû.”

ANLAMI:

“Allah’ım! Şu ölen kuluna mağfiret et ve ona rahmet eyle. Âfiyet ver, affeyle, vardığı yerde ikramda bulun, girdiği yeri genişlet. Onun (günahlarını) kar ve buzla yıka, hatalardan arındır, tıpkı beyaz elbisenin kirden arındığı gibi. Onu dünyadaki evinden daha iyi bir eve, ailesinden daha hayırlı bir âileye, eşinden daha hayırlı bir eşe ulaştır. Onu kabir âzabından, ateş azabından sakındır. (Müslim, Cenaiz, 86)

“Allah’ım! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanları ve bulunmayanları, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü ve büyüğümüzü bağışla. Allah’ım! Bizden yaşattığını İslâm dini üzere yaşat, ölüdürdüğünü de imanlı olarak öldür.

Allah’ım! Onun ecrini bize haram kılma, ondan sonra da  bizi saptırma.”

DEFİN SONRASI TELKİN

“Ölülerinize lâ ilâhe illâllah sözünü telkin ediniz.” (Ebû Davut, Cenaiz, 20) Cenaze kabre konduktan ve başında Kur’ân okuma tamamlandıktan sonra, kalabalık orayı terk edince, orada kalan bir kimse tarafından kabrin başında yüksek sesle ve ölüye hitaben iman esaslarının hatırlatılmasına da telkin denir.

Hanefîlerden bazı âlimler, defnedildikten sonra telkinin meşru olmadığını söylemişlerdir. Buna mukabil bir kısmı ise, tavsiye edilmediği gibi yasaklanmadığını, bu nedenle mükellef olduktan sonra vefat eden kimsenin mezarının başında telkin verilebileceğini söylemişlerdir.

Hadis kaynaklarında yer almayan, ancak yaygın olarak halk nezdinde tatbik edilen, cenazenin defninden sonra kabirdeki bir müslümana şu sözlerle telkin verilebilir:

 “Üzküri’l-‘ahde’llezî harecte ‘aleyhi mine’ds dünyâ. Şehâdeti en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke lehû ve enne Muhammeden ‘abduhû ve Rasûlühû. Ve enne’s-sâ’ate âtiyetün lâ raybe fîhâ ve ennellâhe yeb’asü men fi’l-kubûr. Kul radîtü billâhi Rabben ve bi’l-İslâmi dînen ve bi Muhammedin (a.s.) nebiyyen ve bi’l-Ka’beti kıbleten ve bi’l-Kur’âni imâmen ve bi’l-Müslimîne ihvânen. Rabbiyellâhü lâ ilâhe illâ hû. Ve hüve Rabbu’l-arşi’lazîm.”

ANLAMI:

“(Ey Falan oğlu falan). Dünya hayatından ayrılırken üzerinde bulunduğun ‘lâ İlâhe illâllahu vahdehu la şerîke lehu ve enne Muhammeden abdühu ve Resûlühu (Allah’tan başka bir ilâh yoktur; yalnız O vardır, ortağı yoktur; Muhammed O’nun kuludur ve O’nun Peygambe[1]ridir)’ Kıyamet gelecektir, onda şüphe yoktur. Allah, kabirlerde olan kimseleri diriltecektir, ahdini hatırla.

De ki; Rab olarak Allah’a, din olarak İslâm’a, peygamber olarak Muhammed (s.a.s.)’e, kıble olarak Kâbe’ye, imam olarak Kur’ân’a ve kardeş olarak Müslümanlara rıza gösterdim. Rabbim, kendisinden başka ilâh olmayan Allah’ tır. O, bü[1]yük Arş’ın Rabbidir.” (Nevevî, el-Ezkar, 194)

Ey Allah’ın kulu! De ki: Allah’ tan başka ilâh yoktur. De ki: Rabbim Allah’tır. Dinim İslâm’dır. Peygamberim Muhammed Aleyhisselâm’dır.

Ya Rabbi! Bu ölüyü yalnız bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın.

# NEVŞEHİR'DE BUGÜN VEFAT EDENLER İLE İLİŞKİLİ:
# VEFAT İLE İLİŞKİLİ:

01 Eki 2023 - 17:00 Nevşehir/ Nevşehir- Yaşam

Muhabir  Fulda Sarıyer

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 789.647 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Nevşehir MHP'de kimi aday görmek istersiniz?
Tüm anketler