Radyo televizyon yayıncılığı paneli düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ( NEVÜ)'de “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Hukuku” Paneli düzenlendi.

Ladife  Keskin
Ladife Keskin Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun katkılarıyla Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM)’in gerçekleştirdiği “Aklıma Bir Fikir Geldi Üniversiteliler Arası İletişim Fikirleri Yarışması XIII” kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ( NEVÜ) paydaşlığında ve ev sahipliğinde “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Hukuku” konulu panel düzenlendi.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe; NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi Erdoğan İshakoğlu, RATEM Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetcioğlu, RATEM Bilişim Genel Müdürü Yusuf Gürsoy,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Hakan Evrim Tütüncü, Televizyon Programcısı ve Köşe Yazarı Kübra Par, NEVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Göksel Şimşek ve öğretim üyesi Doç. Dr. Selçuk Ulutaş, RATEM Bilim Teknik Kurulu Üyesi M. Melih Tarlacı, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik, katılımcılar eşliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla RATEM tarafından düzenlenen Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması’nda ödüle layık görülen eserlerin yer aldığı ‘Aklıma Bir Fikir Geldi’ sergisinin açılışı ve sergi alanının gezilmesiyle başladı. 

Etkinliğin açılışında konuşan NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, “Üniversitemiz paydaşlığında ve ev sahipliğinde, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği ile birlikte düzenlediğimiz ‘Radyo Televizyon Yayıncılığı Ve Telif Hukuku’ konusundaki etkinliğimizde sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Etkinliğimizin ana konusunun medyadaki telif hakları olduğu dikkate alınırsa, olayın hukuki boyutunun yanı sıra ahlaki ve vicdani boyutları da bulunduğunu unutmamamız gerekir. Bu bağlamda üniversitemize de adını veren büyük düşünür ve İslam filozofu Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin de hakka, ahlaka, vicdana, doğruluk ve dürüstlüğe verdiği önem düşünüldüğünde bu panelin burada gerçekleştirilmesinin de ayrı bir anlam ifade ettiğini de belirtmek isterim.

Telif hakları, yaratıcı ve üretici insanların fikirlerini korumayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, ulusların kültürel zenginliğinin korunmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Telif hakları, insanları üretkenliğe yönlendirir ve yenilikleri de teşvik eder, sanat ve edebiyatın gelişiminde önemli bir rol oynar. Hepimizin bildiği üzere teknoloji ve internet çağında yaşamaktayız ve bilgiye, esere erişimin çok kolay olduğu bir dönemdeyiz. Dijital dönüşüm süreci son hızla devam etmekte. Ancak bu kolay erişim ve dijital dönüşüm zaman zaman üretici insanların emeklerinin göz ardı edilmesine neden olmakta ve korsancılık faaliyetleri artmaktadır. Korsancılık faaliyetleri medya sektörünün yanı sıra müzik, sinema, edebiyat ve diğer sektörlerin gelişimine olumsuz yönde etki etmektedir. Bu nedenle emek sömürüsünün yaygın olduğu medyada telif konusunun çok önemli olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Korsancılığın yaygın olduğu ve eser telif haklarının göz ardı edilebildiği bir ortamda RATEM’in önemli bir görev üstlendiğini söyleyebiliriz. 2001 yılında kurulan ve Radyo Televizyon yayıncılarını aynı çatı altında birleştiren RATEM, aynı zamanda medyadaki telif haklarının korunması ve yasal düzenlemelerin getirilmesi için de önemli çabalar sarf etmektedir.  

Konuşmamı ‘Aklıma bir fikir geldi, üniversiteliler arası iletişim fikirleri yarışması’ ile bitirmek istiyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 2008 yılında ilk olarak gerçekleştirilen bu anlamlı yarışmanın bu sene 13.sü düzenlenmektedir.  Fikir eserlerinin korunması ve korsanla mücadele konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı; görsel ve yazılı medyada yayınlanacak nitelikli bir iletişim fikri ve kampanyasının oluşturulmasını amaçlayan bu yarışma, üniversitelerin tüm bölümlerinden öğrencilerin katılımına açık olarak düzenlenmektedir. Eğitim ve öğretim dünyasından kişi ve kuruluşları; fikir ve sanat eserleri konusunda çalışmalar yürüten, konunun tarafı olan kamu ve özel sektör kurumları ile sivil toplum kuruluşlarını; kitle iletişim araçları ile fikir ve sanat eserlerinin üretimini ve dağıtımını gerçekleştiren tüm kişi ve kuruluşları harekete geçirecek ‘Telif hakkı’ konusunda toplumsal algının arttırılması konusunda çok önemli bir misyon üstlenmektedir. Bu önemli yarışmaya tüm öğrencilerimizi katılmaya davet ederken, panelin başarılı geçmesini diliyorum” diye konuştu.

Açılışta konuşan RATEM Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetcioğlu ise RATEM’i tanıtarak, asli görevleri konusunda bilgi verdi. Şerbetcioğlu, “2001 yılında kurulan RATEM, TRT dâhil ulusal, bölgesel ve yerel birçok televizyon ve radyonun üye olduğu 752 üyesi bir meslek birliğidir” dedi. Türkiye’de toplam 252 televizyon ve bin 90 radyo olduğunu anlatan Şerbetçioğlu, “Ülkemizde, Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna karasal ortamda yayın yapmak üzere lisans başvurusunda bulunan 23 ulusal, 16 bölgesel ve 213 yerel olmak üzere toplam 252 televizyon kuruluşu ile 36 ulusal, 102 bölgesel ve 952 yerel olmak üzere bin 90 radyo kuruluşu vardır. Bu radyo ve televizyon kuruluşlarından 800’ü RATEM üyesidir” diye konuştu.

“Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Hukuku” Paneli Düzenlendi

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü RATEM Bilişim Genel Müdürü Yusuf Gürsoy’un yaptığı Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi Erdoğan İshakoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Hakan Evrim Tütüncü, Televizyon Programcısı ve Köşe Yazarı Kübra Par, NEVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Selçuk Ulutaş ve RATEM Bilim Teknik Kurulu Üyesi M. Melih Tarlacı’nın panelist olarak yer aldığı “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Hukuku” paneli gerçekleştirildi.

Panel, panelistlerin konuşmalarının ardından katılımcıların sorularını cevaplaması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

# NEVŞEHİR HACIBEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ İLE İLİŞKİLİ:

14 Eki 2023 - 11:20 Nevşehir/ Nevşehir- Eğitim

Muhabir  Ladife Keskin

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 789.647 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Nevşehir MHP'de kimi aday görmek istersiniz?
Tüm anketler