Nevşehir’de bugün vefat edenler (20.10.2023)

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak günlük vefat haberlerini yayınlıyoruz. İŞTE BUGÜN VEFAT EDENLER…

Ladife  Keskin
Ladife Keskin Tüm Haberleri

GÖK AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Kozluca köyü halkından Bayram Gök’ün babası Yunus Gök Aksaray’da vefat etti. Merhumun cenazesi Cuma namazına müteakip Somuncu baba külliyesinde kılınan cenaze namazı sonrası Bedirmuhtar mezarlığında toprağa verildi.

AKTEPE AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir’İn Derinkuyu ilçesi halkından olup Kocaeli’de ikamet eden İsmail kızı(Senemin) Ömer eşi Saniye Aktepe vefat etti. Merhumenin cenazesi Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Kocali’de toprağa verildi.

YENER AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir’in Kozaklı ilçesi Bağlıca Mahallesi sakinlerinden Hüseyin Uçar'ın kızı ,Kalaba kasabasında ikamet eden Etilik Yener ve Hacıhasan Yenerin oğulları Levent Yener geçirmiş oldugu talihsiz bir kaza sonucu vefat etti. Merhumun cenazesi Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Kalaba Kasabasında toprağa verildi.

İLHAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir’în Ürgüp ilçesi halkından Ahmet kızı Şükran İlhan 89 yaşında vefat etti. Merhumenin cenazesi Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

BAŞAVCI AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Karacaşar Mahallesi halkından Mehemt Başavcı vefat etti. Merhumun cenazesi gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. 

AKIN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Kaymaklı Kasabası halkından istanbul'da ikamet eden Hüseyin Akın eşi Seyran Akın vefat etti. Merhumun cenazesi Cumartesi günü Kaymaklı'da toprağa verilecek. 

YILDIRIM AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesine bağlı Suvermez Köyü halkından Veysel Yıldırım oğlu Mustafa Yıldırım vefat etti. Merhumun cenaze gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. 

ER AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı İltaş köyü halkından İdris oğlu Hasan Er  72 yaşında vefat etti. Merhumun cenazesi yarın öğlen namazına müteakip İltaş köyünde toprağa verilecek. 

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak merhuma ve merhumeye Allah'tan rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz. 

ÖLEN KİMSELER İÇİN ŞU DUALAR OKUNABİLİR:


“Allâhümme’ğfir lehû verhamhu ve ‘âfihî va’fü ‘anhü ve ekrim nüzülehû ve vessi’ medhalehû vağsil hu bi’l-mâi ve’s-selci ve’l-beredi ve nakkihî mine’l-hatâyâ kemâ yunakka’s-sevbü’l-ebyedu mine’d-denes, Ve ebdilhü dâran hayran min dârihî ve ehlen hayran min ehlihî ve zevcen hayran min zevcihî. Ve edhılhü’l-cennete ve e’ızhü min ‘azâbi’l-kabri ev min ‘azâbi’n-nâr.

Allâhümme’ğfir li-hayyinâ ve meyyitinâ ve sağîrinâ ve kebîrinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve şâhidinâ ve ğâibinâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ fe ahyihî ale’l-îmân ve men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ‘ale’l-İslâmi.Allâhümme lâ tahrimnâ ecrehû ve lâ tüdillenâ ba’dehû.”

ANLAMI:
“Allah’ım! Şu ölen kuluna mağfiret et ve ona rahmet eyle. Âfiyet ver, affeyle, vardığı yerde ikramda bulun, girdiği yeri genişlet. Onun (günahlarını) kar ve buzla yıka, hatalardan arındır, tıpkı beyaz elbisenin kirden arındığı gibi. Onu dünyadaki evinden daha iyi bir eve, ailesinden daha hayırlı bir âileye, eşinden daha hayırlı bir eşe ulaştır. Onu kabir âzabından, ateş azabından sakındır. (Müslim, Cenaiz, 86)

“Allah’ım! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanları ve bulunmayanları, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü ve büyüğümüzü bağışla. Allah’ım! Bizden yaşattığını İslâm dini üzere yaşat, ölüdürdüğünü de imanlı olarak öldür.

Allah’ım! Onun ecrini bize haram kılma, ondan sonra da  bizi saptırma.”

DEFİN SONRASI TELKİN

“Ölülerinize lâ ilâhe illâllah sözünü telkin ediniz.” (Ebû Davut, Cenaiz, 20) Cenaze kabre konduktan ve başında Kur’ân okuma tamamlandıktan sonra, kalabalık orayı terk edince, orada kalan bir kimse tarafından kabrin başında yüksek sesle ve ölüye hitaben iman esaslarının hatırlatılmasına da telkin denir.

Hanefîlerden bazı âlimler, defnedildikten sonra telkinin meşru olmadığını söylemişlerdir. Buna mukabil bir kısmı ise, tavsiye edilmediği gibi yasaklanmadığını, bu nedenle mükellef olduktan sonra vefat eden kimsenin mezarının başında telkin verilebileceğini söylemişlerdir.

Hadis kaynaklarında yer almayan, ancak yaygın olarak halk nezdinde tatbik edilen, cenazenin defninden sonra kabirdeki bir müslümana şu sözlerle telkin verilebilir:

 “Üzküri’l-‘ahde’llezî harecte ‘aleyhi mine’ds dünyâ. Şehâdeti en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke lehû ve enne Muhammeden ‘abduhû ve Rasûlühû. Ve enne’s-sâ’ate âtiyetün lâ raybe fîhâ ve ennellâhe yeb’asü men fi’l-kubûr. Kul radîtü billâhi Rabben ve bi’l-İslâmi dînen ve bi Muhammedin (a.s.) nebiyyen ve bi’l-Ka’beti kıbleten ve bi’l-Kur’âni imâmen ve bi’l-Müslimîne ihvânen. Rabbiyellâhü lâ ilâhe illâ hû. Ve hüve Rabbu’l-arşi’lazîm.”

ANLAMI:

“(Ey Falan oğlu falan). Dünya hayatından ayrılırken üzerinde bulunduğun ‘lâ İlâhe illâllahu vahdehu la şerîke lehu ve enne Muhammeden abdühu ve Resûlühu (Allah’tan başka bir ilâh yoktur; yalnız O vardır, ortağı yoktur; Muhammed O’nun kuludur ve O’nun Peygambe[1]ridir)’ Kıyamet gelecektir, onda şüphe yoktur. Allah, kabirlerde olan kimseleri diriltecektir, ahdini hatırla.

De ki; Rab olarak Allah’a, din olarak İslâm’a, peygamber olarak Muhammed (s.a.s.)’e, kıble olarak Kâbe’ye, imam olarak Kur’ân’a ve kardeş olarak Müslümanlara rıza gösterdim. Rabbim, kendisinden başka ilâh olmayan Allah’ tır. O, bü[1]yük Arş’ın Rabbidir.” (Nevevî, el-Ezkar, 194)

Ey Allah’ın kulu! De ki: Allah’ tan başka ilâh yoktur. De ki: Rabbim Allah’tır. Dinim İslâm’dır. Peygamberim Muhammed Aleyhisselâm’dır.

Ya Rabbi! Bu ölüyü yalnız bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın.

# NEVŞEHİR'DE BUGÜN VEFAT EDENLER İLE İLİŞKİLİ:
# VEFAT İLE İLİŞKİLİ:

20 Eki 2023 - 17:00 Nevşehir/ Nevşehir- Yaşam

Muhabir  Ladife Keskin

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 775.817 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Nevşehir MHP'de kimi aday görmek istersiniz?
Tüm anketler