Savran: Herkes başkanlığa aday olabilir

Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Nevşehir Belediyespor'da yasanan kongre sürecine değinerek herkesin aday olabileceğini ve kulübe üye olabileceğini ifade etti.

Neslihan  Kitapcı
Neslihan Kitapcı Tüm Haberleri

Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran bir basın toplantısı düzenleyecek Nevşehir Belediyespor'da yaşanan kongre sürecine değinerek yaşananlar hakkında açıklama yaptı.

Başkan Savran kulübe üye veya başkan adayı  olmak isteyenlerin kendisi tarafından engellendiği iddialarını asılsız olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yasal olarak engel durumu bulunmayan herkesin aday olabileceği belirten Savran şu ifadelere yer verdi;

Öncelikle daha önce defalarca söylememe rağmen halen bazı kişiler tarafından tam anlaşılmayan veya belki de benim anlatamadığım bir meseleyi tekrar açıklamam gerekiyor; Ben başkan olarak ve belediyemiz, Nevşehirspor’a başka biri talip olmadığı için takımın sorumluluğunu aldık. 2,5 yıllık süreçte oluşturulan yönetimlerle takımızı yaşatmaya, bir üst lige çıkarmaya çalıştık. Her sezon başında ve sezon ilerlerken bu takımın belediye dışında bir kişi veya kurum tarafından yönetilmesi gerektiğini söyledik. Hatta o dönemki yöneticilerimiz ile birlikte talip olanlarla görüşmeler yaptık. Talipli çıkmayınca da biz devam ettik. Yani iddia edildiği gibi takımın sahibi gibi davranmadık. Amacımız takımın sürdürülebilir, istikrarlı bir yapıya kavuşturulmasıydı.

Gelelim bu sezon başından beri yaşananlara;

Sezon başında, aşırı artan maliyetler nedeniyle belediyemizin bu işi sürdüremeyeceğini ve belediye desteğinde mali yükü çekebilecek bir yönetim gerektiğini söyledim ve futbolla ilgili herkese bunu duyurdum. Mesela Salih Dirikoç Bey’e 2 yıl önce ve geçen sene olduğu gibi, bu yıl da takımın başkanlığının ona yakışacağın, başkan olursa destekleyeceğimi söyledim. Sonra Bursalı biri çıktı geldi, takıma talip olduğunu söyledi. Ben de belediyemizin yapabileceği desteği ve kendisine düşen kısmı anlattım. “Belediye tesis ve personeli konusunda ayrıca otobüs konusunda destek olabilir, onun dışında bir şey yapamayız” dedim. O dönemde defalarca Nevşehir’li futbol severlerle, eski yöneticilerle, takıma ilgisi olanlarla görüştüm. Ortada bir talipli olduğunu söyledim. “Siz oluşturun yönetimi, yabancıya vereceğimiz desteğin daha fazlasını size veririz” dedim. Ancak hiç kimse çıkıp başkan olmak istemedi. Sonrasında o dönemdeki mevcut yönetimden kişilerin de katıldığı kongrede Serdar Bey başkan oldu. Yönetimini oluşturdu. Birkaç gün sonra önceden görüştüğümüz kişiler yeniden görüşmek istedi. Görüştük ve eğer yönetim oluştururlarsa Serdar beyin derhal bırakacağını ve takımı Nevşehirlilere bırakacağını ifade ettiğini söyledim. Ne bu görüşmede ne de öncekilerde yönetim oluşturulamadı. Bana ‘belediyenin 15-17 Milyon sağlamasını ancak o zaman yönetimi alacaklarını’ söylediler. Ben de böyle bir paranın mümkün olmadığını, tesis, personel ve otobüs desteğini ile birlikte mümkün olursa daha fazlasını verebileceğimizi söyledim.

Yönetimi alan bir Nevşehirli çıkmayınca Serdar Bey devam etti. Başka bir imkân olsaydı kesinlikle Serdar Bey’in değil o yönetimin olmasını isterdim. Yani ben takımı kimseye vermedim, sahibi değilim ki vereyim. Benim amacım Nevşehirspor’un yoluna devam etmesini sağlamaktı. Ekstradan hiçbir para talebi olmadı, olamaz da zaten. 2,5 yıldır takıma sahip çıkmamız sanki takımı istediğimize verebiliriz gibi anlaşıldı. Yine tekrar ediyorum “Başkası olmadığı için ben ve belediye bu işin içindeydi.”

Son günlerde üzülerek şahit olduğumuz şeyler söylendi. Cemil Bey’in konuşmalarını dinledim. Konuşmasında katıldığım yerler var, ancak katılmadığım yerler de var. Şimdi size bunları izah edeyim.

İlk olarak katıldığım kısımları ele alalım;

- “Bu takım senin babanın malı değil” diyor. Kesinlikle katılıyorum. Nevşehirspor Nevşehir’in takımıdır.

- “Nevşehirspor gönül işidir” diyor. Evet, kesinlikle gönül işidir. Keşke bu gönüllüler sezon başında çıksaydı.

- “3-3,5 yıl da süper lige çıkarırım” diyor. Doğru işler yapıldığında bu olur. Kendisine bu yolda destek oluruz. Gerçekleşirse çok mutlu oluruz.

- “Belediyenin parasıyla takımı yönetemezsin” diyor. Katılıyorum. Millete, şehrin ihtiyaçlarına harcanacak parayı futbola harcamak istemem. Bu nedenledir ki sürekli belediye dışı yönetim peşinde koştuk.

-“Belediye takım yönetirse başarılı olamaz” diyor. Kesinlikle haklı, çünkü belediyenin ve çalışanlarının çok işi var. İşi sadece Nevşehirspor olan bir yönetim daha başarılı olur.

- “Belediye kimsenin babasının malı değil” diyor. Kesinlikle haklı. Belediye Nevşehir’e hizmet için var, şu an bu hizmet yürüten başkan benim, ben hiçbir zaman belediye malımmış gibi davranmadım.

- “Çıkmış bir babayiğit” diyor. Sağolsun kendisinin babayiğit olduğunu biliyorum. Keşke sezon başında çıksaydı, çok mutlu olurduk ve bu sıkıntıları çekmezdik.

Katılmadığım kısımlara gelince;

- Ben Cemil Bey’le görüşmemizde takıma üye olmadığını bilmiyordum. Görüşmemiz sırasında bilseydim üye olması gerektiğini söylerdim. Kendisi aday olduğunu açıkladığında mevzuat gereği üye olma imkânı yoktu. Yani ben onun üye olmasına engel olmadım. Kaldı ki kongre ertelendiğinde üye olunabilmesi için 1 ay ertelenmesi gerekiyordu ve 1 ay ertelendi. Eğer amaç engel olmak olsaydı 15 gün ertelenirdi kimse üye olamazdı. Kongre ertelenir ertelenmez başkan yardımcım kendisini arayarak “kendinin ve yönetime gireceklerin üyelik işlemi yapabileceğini” söyledi.

-İstişare heyetinden bahsediyor ortada heyet görmedim ben. Kendisinin haberi olmadığı için şu an ismini vermiyorum, bir kişi beni aradı ve durumu iletti. Ben de “Bu iş için para gerektiğini ve takımın mali yükünü çekebilecekse tabi ki başkan olabileceğini, şu an üyelikle ilgili engel kalmadığını” söyledim. Cemil Bey ile yüz yüze görüşmemizde “Masaya 10 Milyon koy” demedim. İlk etapta 4-5 Milyon gerektiğini, sonrasında da 10-12 Milyon gerekebileceğini söylemiştim. Arayan kişiye de “Madem başkanlığa aday takıma şu an için bir miktar destek sağlasın, takım uzun süredir ödeme alamıyor, bu sayede takım moral bulur, kendisinin de ciddiyetini daha iyi görürüz” dedim. Her görüşmemizde de belediye olarak elimizden geleni yapacağımızı söyledim. Cemil bey isterse görüştüğüm kişiye söylesin, o kişi açıklama yapsın.

- Ne Cemil Bey’den ne de kimseden hesap sormadım. Talipli olan gelir başkan olur.

- Ben kimseyi küstürmedim. Herkesi takıma destek olmaya çağırdım. Defalarca turizmcilerle ve diğer iş adamlarıyla konuştum.

- “Yüreğin varsa beni üye yaparsın” diyor. Benim yüreğim var, bunu da defalarca herkes gördü. Şu an üye de olabiliyor. Daha önce ben engellemedim, mevzuat gereği olamadı, şimdi olabilecek durumda. Hiç kimseden korkmuyoruz, aksine Cemil Bey dâhil Nevşehirspor’a başkan olacak herkese belediye ve belediye başkanı olarak elimizden gelen desteği sağlarız.

- “Bursalı adama soracaktın” diyor. Evet, sorduk “yaparım” dedi. Cemil Bey’e de aynısını sordum, yani parayı masaya koy anlamında değil, bu işi götürebilecek maddi güç var mı anlamında bir soruydu bu. Varsa eğer şu an üye olabilir ve başkan olabilir. En büyük destekçisiyim.

- 16 yeni üye yaptığımızı söylemiş. Biz sadece takıma talip olanlara yapmaları gerekenleri izah ettik. Birkaç kişi üye oldu ancak arkası gelmedi. Bir başka talipli “geliyoruz üye olmaya” dedi, gelmedi. Bizim amacımız Nevşehir Sporun sağlıklı ve sağlam bir yönetime kavuşmasıydı.

- “Belediye 50 Milyona yakın para harcamış, bugünün parası ile 200 Milyon eder” diyor. Hayır, biz 2021-2022 sezonunda transfere 2 Milyon, geçen sezon 8,5 Milyon harcadık. Bu parayı belediyenin bütçesinden değil, o dönemdeki yöneticiler ve başka kişilerden sağladığımız desteklerle harcadık.

- “Bursalı masaya para mı koydu da verdin” diyor. Öncelikle ben vermedim, kendisine sordum. Cemil Bey’e de aynı soruyu sordum.

-  “Belediyenin maaşlı personelinden yönetim yapacakmış” diyor. Yapmadık, takıma talipli çıkabilmesi için mevcut yönetimden kongreyi en az 1 ay ertelemesini istedik. İddia edildiği gibi olsaydı bugün o dediği yönetim iş başında olurdu.

- Becerip, beceremediğimiz konusuna gelince. Ortada bir başarı varsa, yani küme düşme tehlikesi taşıyan bir takımı küme düşmekten kurtarıp ilk sezon play-off sınırında sezonu bitirmesini sağlamak, ikinci sezon play-off’a yükseltmek bence başarıdır. Bu başarı tüm yönetim kurullarına aittir. Cemil bey veya bir başkası daha başarılı yönetirse biz kesinlikle bu durumdan mutluluk duyarız.

-  Biz borca sokmadık, borçsuz takım bıraktık.

- “Sen belediye başkanlığına aday olmayacaksın, olursan Nevşehir’i terk edeceğim, beyhude senin uğraştığın” diyor.

Makam meraklısı değilim. Ben başkan olmadan da makam meraklısı değildim, şimdi de değilim. Kimin aday olacağına Nevşehir halkı ve halkın görüşleri doğrultusunda karar verecek olan AK Parti Genel Merkezi ve Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Aday olmak istiyorum, olursam, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da canla başla Nevşehir için ve milletim için çalışırım. Cemil Bey’inde Nevşehir’i terketmesine gerek yok.

- Siyasi konulara girmeyeceğim. Nevşehir’e yaptığımız hizmetler ortada. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

- Kendisine hesap sormuyorum, öyle bir düşüncem de olmadı.

Tekrar söylüyorum ben takımı kimseye vermedim. Kimsenin üyeliğine engel olmadım. Söylenen paraları da harcamadık.

Biz ancak Allah’a ve Nevşehir halkına hesap veririz.

Şu an itibariyle herkes üye olabilir, herkes başkan olabilir olacak olana da destek olmak görevimizdir. Kimseyi rakip görmüyoruz. Aksine en büyük destekçisi oluruz.

 Nevşehirspor’u veya Nevşehir ile ilgili herhangi bir konuyu kişisel çıkarlarıma alet etmem. Doğrusu, iyisi neyse onu yaparım. Yapanın da en büyük destekçisiyim.

# MEHMET SAVRAN İLE İLİŞKİLİ:

28 Eki 2023 - 18:00 Nevşehir/ Nevşehir- Spor

Muhabir  Neslihan Kitapcı

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 775.780 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Ereen - Açıklama yapmanız için illa rasim arı nın mı piyasaya çıkması lazımdı. Yazıklar olsun size

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 16:57
03

Remzi Ç. - Hem yeni yönetim hem de yeni taraftar grubu şart. Taraftar grubu bölüne bölüne bi kaç kişiye düştü. Sağolsun belediyeci arkadaşlar grubu mahvettiler. Muş maçında ender hocaya istifa diyene kadar yüreğiniz varsa Savran istifa diye bağırın. Belediyenin güdümünden çıkmış tam bağımsız bir taraftar grubu şart.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 29 Ekim 19:13
02

Sami - Hiç topu taca atma Savran. Bu işin vebali sende. Maça dahi gelmiyorsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 02:34
01

Nevşehir'in Öz Evladı - Geçti Borun pazarı sür eşeğini bal ligine

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Ekim 19:21

Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Nevşehir MHP'de kimi aday görmek istersiniz?
Tüm anketler