CHP'li başkan, açtı ağzını yumdu gözünü

Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Bülent Yumuş, Türkiye’de ki Adalet ve Hukuk krizi konusunda açtı ağzını yumdu gözünü.

Fulda Sarıyer
Fulda Sarıyer Tüm Haberleri
CHP'li başkan, açtı ağzını yumdu gözünü
CHP'li başkan, açtı ağzını yumdu gözünü
Video için play'e tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına il Başkanı Bülent Yumuş, Merkez İlçe Başkanı Kemal Altıntaş, Kadın Kolları Başkanı Yeliz Topraktepe ve Başkan Yardımcısı Cengiz Gülen katılım sağladı.

Türkiye'de ki hukuk düzensizliği hakkında konuşan İl Başkanı Yumuş, Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın bireysel başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesince başvurucunun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği tespit edildikten sonra; bu ihlalin ortadan kaldırılması için gerekenler belirtildiğini söyleyerek, kararın çok yanlış olduğunu belirtti. 

"BU KARAR BİR HUKUK DARBESİDİR"

Bu kararın bir hukuk darbesi olduğunu dile getiren Başkan Yumuş "Bu karara  göre, 'kararın bir örneğinin, hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için başvurucunun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkûmiyet hükmünün infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine' karar verilmiştir. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesinin açık kararına rağmen dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiştir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Anayasa Mahkemesinin kararına uyulmamasına, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik işlemlere başlanması için kararın bir örneğinin TBMM Başkanlığı’na gönderilmesine, hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan ilgili Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında gereğinin takdir ve ifası için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermiştir. Anayasa’nın 153. maddesinin altıncı fıkrasında 'Anayasa Mahkemesi kararları Resmî Gazetede hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar.' şeklinde düzenlenme bulunmaktadır. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin apaçık Anayasa’nın ihlalidir ve hukuk darbesidir." dedi. 

"TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR"

Türkiye Cumhuriyeti insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu altını çizen Yumuş, "Anayasa’nın 2. maddesinde yazılı ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek cumhuriyetin bu niteliklerinin adeta tartışılır hâle gelmesinde sorumluluğu bulunanlar, anayasal düzenimize karşı ağır bir suç işlemektedirler. Yargıtay kararı ile adeta Anayasa’yı devreden çıkarmış, hukuk darbesi yaşanmıştır. Temel hak ve özgürlüklerin ve hukuk devletinin ihlal edilmesinde sorumlulukları olanlar hakkında gereği yapılmalıdır. Ortada mahkemeler arasında görüş farklılığı değil, Yargıtay’ın Anayasa’yı ve Anayasa Mahkemesini tanımaması bulunmaktadır. Bunun kabulü mümkün değildir. Türkiye hukuk devletidir ve hukuk devleti olmaya devam edecektir. Hukuk devletini ihlal etmeye, ortadan kaldırmaya kim yeltenirse yeltensin, Cumhuriyet Halk Partisi bu çabalara izin vermeyecektir. Anayasanın “Anayasa Mahkemesi kararlarının bütün yargı organlarını bağlayacağını” şeklindeki hükmü acilen uygulanmalı, Anayasa Mahkemesi kararının gereği yapılmalıdır. Aksi hukuka ve hukuk devletine olan inancı ortadan kaldıracaktır. Cumhuriyet Halk Partisi milli iradeyi yok sayan, Anayasa’yı tanımayan ve Ana yasasızlaştırma sürecini hızlandıran hukuk darbesine direnme kararlılığını göstermeye devam edecektir'' dedi.

# CHP İLE İLİŞKİLİ:

29 Kas 2023 - 11:45 Nevşehir/ Nevşehir- Gündem

Mahreç  Fulda Sarıyer

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 701.894 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Acıgöl'de hangi adayı destekliyorsunuz?
Tüm anketler