Nevşehir’de bugün vefat edenler

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak il, ilçe, belde ve köylerde vefat eden isimleri sizler için derlemeye devam ediyoruz. İşte bugün vefat edenler;

Yasin Şahin
Yasin Şahin Tüm Haberleri

EREN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Şahinefendi Köyü halkından Bilal Eren vefat etti. Merhumun cenazesi yarın öğlen namazına  müteakip Şahinefendi Köyünde kılınacak cenaze namazı sonrası toprağa verilecek. 

ÖZDEMİR AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa Köyü halkından Hilmi kızı Leman Özdemir 83 yaşında vefat etti. Merhumenin  cenazesi yarın öğlen namazına müteakip Mustafapaşa köyünde kılınacak cenaze namazı sonrası toprağa verilecek. 

GÖREN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı İğdelikışla Köyü halkından Ömer Gören oğlu Metehan Gören vefat etti. Merhumun cenazesi gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. 

TURAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Nar Kasabası  Afet evleri mahallesi halkından İsmail Hakkı oğlu Hikmet Turan vefat etti. Merhumun cenazesi öğlen namazına müteakip Nar Cami Kebir'de kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. 

TAK AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak Kasabası  Cami Cedit Mahallesi halkından merhum Mustafa Tak eşi Nimet Tak vefat etti. Merhumenin cenazesi gün içinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. 

ÖZKAYA  AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Nevşehir AK Parti Nevşehir Merkez İlçe Başkanı Murat Özkaya'nın amcası Zeki Özkaya vefat etti.  Merhumun cenazesi  yarın öğlen namazına müteakip Fişekçi Camiinde kılınacak cenaze namazı sonrası toprağa verilecek. 

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak merhuma ve merhumeye Allah'an rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz. 

ÖLEN KİMSELER İÇİN ŞU DUALAR OKUNABİLİR:
“Allâhümme’ğfir lehû verhamhu ve ‘âfihî va’fü ‘anhü ve ekrim nüzülehû ve vessi’ medhalehû vağsil hu bi’l-mâi ve’s-selci ve’l-beredi ve nakkihî mine’l-hatâyâ kemâ yunakka’s-sevbü’l-ebyedu mine’d-denes, Ve ebdilhü dâran hayran min dârihî ve ehlen hayran min ehlihî ve zevcen hayran min zevcihî. Ve edhılhü’l-cennete ve e’ızhü min ‘azâbi’l-kabri ev min ‘azâbi’n-nâr.
Allâhümme’ğfir li-hayyinâ ve meyyitinâ ve sağîrinâ ve kebîrinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve şâhidinâ ve ğâibinâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ fe ahyihî ale’l-îmân ve men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ‘ale’l-İslâmi.Allâhümme lâ tahrimnâ ecrehû ve lâ tüdillenâ ba’dehû.”
  
ANLAMI:
“Allah’ım! Şu ölen kuluna mağfiret et ve ona rahmet eyle. Âfiyet ver, affeyle, vardığı yerde ikramda bulun, girdiği yeri genişlet. Onun (günahlarını) kar ve buzla yıka, hatalardan arındır, tıpkı beyaz elbisenin kirden arındığı gibi. Onu dünyadaki evinden daha iyi bir eve, ailesinden daha hayırlı bir âileye, eşinden daha hayırlı bir eşe ulaştır. Onu kabir âzabından, ateş azabından sakındır. (Müslim, Cenaiz, 86)
“Allah’ım! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanları ve bulunmayanları, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü ve büyüğümüzü bağışla. Allah’ım! Bizden yaşattığını İslâm dini üzere yaşat, ölüdürdüğünü de imanlı olarak öldür.
Allah’ım! Onun ecrini bize haram kılma, ondan sonra da  bizi saptırma.”
 
DEFİN SONRASI TELKİN
“Ölülerinize lâ ilâhe illâllah sözünü telkin ediniz.” (Ebû Davut, Cenaiz, 20) Cenaze kabre konduktan ve başında Kur’ân okuma tamamlandıktan sonra, kalabalık orayı terk edince, orada kalan bir kimse tarafından kabrin başında yüksek sesle ve ölüye hitaben iman esaslarının hatırlatılmasına da telkin denir.
Hanefîlerden bazı âlimler, defnedildikten sonra telkinin meşru olmadığını söylemişlerdir. Buna mukabil bir kısmı ise, tavsiye edilmediği gibi yasaklanmadığını, bu nedenle mükellef olduktan sonra vefat eden kimsenin mezarının başında telkin verilebileceğini söylemişlerdir.
Hadis kaynaklarında yer almayan, ancak yaygın olarak halk nezdinde tatbik edilen, cenazenin defninden sonra kabirdeki bir müslümana şu sözlerle telkin verilebilir:
 “Üzküri’l-‘ahde’llezî harecte ‘aleyhi mine’ds dünyâ. Şehâdeti en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke lehû ve enne Muhammeden ‘abduhû ve Rasûlühû. Ve enne’s-sâ’ate âtiyetün lâ raybe fîhâ ve ennellâhe yeb’asü men fi’l-kubûr. Kul radîtü billâhi Rabben ve bi’l-İslâmi dînen ve bi Muhammedin (a.s.) nebiyyen ve bi’l-Ka’beti kıbleten ve bi’l-Kur’âni imâmen ve bi’l-Müslimîne ihvânen. Rabbiyellâhü lâ ilâhe illâ hû. Ve hüve Rabbu’l-arşi’lazîm.”
 

16 Nis 2024 - 17:00 Nevşehir/ Nevşehir- Yaşam

Mahreç  Yasin Şahin

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 970.714 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Özkonak'ta senin oyun kime?