Alimler sempozyumu düzenlenecek

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de ‘Nevşehirli Âlimler Sempozyumu’ düzenleniyor

Yasin Şahin
Yasin Şahin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörlüğü ve İlahiyat Fakültesi tarafından Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Nevşehir İli Hayırlı Hizmetler Kültür ve Dayanışma Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti iş birliğiyle "Nevşehirli Âlimler Sempozyumu" düzenlenecek.

Sorumlu Kişi: Katılımcılar, Nevşehir'in tarih boyunca ilim ve fikir dünyasına katkılarını keşfetme imkanı bulacaklar

Üniversite olarak, Nevşehir’in kültürel ve ilmi mirasına ışık tutacak böylesine önemli bir etkinliği düzenlemekten ve ona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden NEVÜ'den sorumlu kişi, “Nevşehir’in yetiştirdiği değerli bilim insanları ve mutasavvıfların eserleri ve düşünceleri üzerine odaklanacak olan bu kapsamlı etkinlik, Nevşehir’in zengin ilmi ve kültürel tarihine dair derinlemesine bir bakış açısı sunmayı vaat ediyor. Katılımcılar, Nevşehir'in tarih boyunca ilim ve fikir dünyasına katkılarını keşfetme imkanı bulacaklar” diye konuştu.

26-27 Nisan 2024 tarihlerinde NEVÜ’de düzenlenecek sempozyuma Türkiye’nin seçkin üniversitelerinden akademisyenler, araştırmacılar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katılacak. İki gün sürecek olan sempozyum kapsamında, “Gülşehrî’nin Edebi Mirası ve Felsefesi” ile “Hacı Bektaş Veli’nin Tasavvufî Düşüncesi” gibi konular ele alınacak. Çeşitli üniversitelerden katılacak akademisyen ve araştırmacılar Nevşehirli âlimlerin eserlerini ve fikirlerini geniş bir yelpazede tartışacaklar. Sempozyum, Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerini keşfetme fırsatı sunan bir gezi programı ile son bulacak.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferruh Özpilavcı'nın "Şehirlerin İlim Tarihinde Yazmaların Rolü" başlıklı açılış konferansı ile başlayacak olan sempozyum dört oturum şeklinde gerçekleştirilecek.

26 Nisan 2024 Cuma

Saat 14.30-16.00 saatleri arasında yapılacak birinci oturumda;  “Gülşehri’nin Edebi Mirası ve Felsefesi Üzerine İncelemeler”, “Hacı Bektaş Veli Düşüncesi Üzerine Çağdaş Yaklaşımlar”,” Hacı Bektaş Veli’nin Manevi Mirası: Tasavvuf, Felsefe ve Din”, “Hacı Bektaş Veli’nin Düşünce Dünyası: Tefsir Perspektifinden Bir İnceleme” başlıklı sunumlar,

Saat 16.15-17.45 saatleri arasında yapılacak ikinci oturumlarda; “Hacı Bektaş Veli’nin Dini ve Kelami Görüşleri Üzerine İncelemeler”, “Hacı Bektaş Veli’nin İslami ve Kültürel Etkileri: Tarihi ve Filolojik Bir Değerlendirme”, “Nevşehirli Âlimler ve Hadis Çalışmaları”, “Nevşehir’in Kültürel ve İlmi Mirası: Kütüphaneler, Medreseler ve Âlimler Üzerine Araştırmalar” başlıklı sunumlar,

27 Nisan 2024 Cumartesi

Saat 08.30-10.00 saatleri arasında yapılacak üçüncü oturumlarda; “Süleyman Nevşehri ve Tuhfe-i Hasaniyye: Ahlak, Siyaset ve İtikat”, “Nevşehirli Âlimler ve Eserleri: Mehmed Hilmi Nevşehiri ve Bilimsel Katkıları”, “Nevşehir’den Çıkan Âlimler ve Eserleri: Çelebizade’nin Dil ve Ahmed Reşid’in Tasavvuf Üzerine Çalışmaları”, “Nevşehir’in Tefsir Mirası: Avanoslu Cafer ve Ömer Bin Osman’ın Eserleri Üzerine İncelemeler” başlıklı sunumlar,

Saat 10.15-11.45 saatleri arasında yapılacak dördüncü oturumlarda; “Nevşehir’den Çıkan Sanat ve Bilim İnsanları: Tarih, Edebiyat ve Tıp Üzerine Yansımalar”, “Nevşehir’in Kültürel Zenginliği: Siyamzade Hasan Hamdi ve Döneminin Sanatı”, “Nevşehir’in Fikir Adamları”, “Ürgüplü Mustafa Hayri Efendi ve Nevşehir’de Hukuk” başlıklı sunumlar gerçekleştirilecek.

Sempozyum, 27 Nisan 2024 saat 11.45’de kapanış ve değerlendirme toplantısıyla sona erecek.

Sempozyum ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

Link: https://nevalimsempozyum.nevsehir.edu.tr/tr

Alimler sempozyumu düzenlenecek

25 Nis 2024 - 18:30 Nevşehir/ Nevşehir- Eğitim

Mahreç  Yasin Şahin

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 893.872 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Özkonak'ta senin oyun kime?