Müdür iddiaları cevapladı

Türkiye istatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz, geçtiğimiz günlerde ihale şartnamesine uymayan araç alımının yapıldığı iddialarına cevap verdi.

Türkiye istatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz, geçtiğimiz günlerde ihale şartnamesine uymayan araç alımının yapıldığı iddialarına cevap verdi.

Nevşehir başta olmak üzere Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Kırıkkale illerine veri derlemek için hafta içi her gün görevlendirilen personele tahsis edilen hizmet araçlarının ihale şartnamelerine uymadığı, konforunda ciddi eksiklikler olduğu iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu iddialara TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz ayrıntıları ile tek tek cevap verdi.

Araçların ihaleden sonra alımı olmadan önce kontrolleri yapılarak işe başlatıldığını açıklamasında belirten Yunus Öz, “Genel olarak şartnameye uygun olduklarından” ifadesine de sık sık vurgu yaptığı dikkatlerden kaçmadı.

Personelin alana çıkma düzeni, Araçların kaç km hızla gitmesi gerektiği ve kaç litre yakıt tüketmesi gerektiği, araçlarda ki koltuk sayıları gibi pek çok konu hakkında açıklamalarda bulunan TUİK Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz, tüm bu ayrıntıları düşünmüş ve açıklama gereksinimi duymuş. Ancak, Müdür  “Personelim bir eksiklik gördü ise bir şekilde gidermem gerekir” diyerek bünyesinde çalıştığı insanlara kol kanat germesi bekleniyor (du)!

Soruyoruz?

Araçlarda şuan kaç koltuk var?

İl dışına görevlendirilen Personel ile aynı araçlarda hiç seyahat ettiniz mi?

Verimli araç kullanımı, yani araçlar az yaksın düşüncesi personelin sağlığından sizce önemli mi?

Personel bu araçlardan ne zamandır şikayetçi?

Bu konuda personel ile bir istişare yaptınız mı?

Müdür uzun uzun anlattı

Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz, ihale şartnamelerine uymayan araçların kabul edildiği iddialarına uzun uzun cevap verdi.

Haberde ki neredeyse her cümleye müdürün 6 başlık altında verdiği cevap şu şekilde;” 27.05.2019 tarihli ‘Nevşehir TUİK’te Neler Oluyor?’ başlıklı gazetenizde; TUİK Nevşehir Bölge Müdürlüğünde ihale şartnamesine uymayan hizmet araçlarının kabul edildiği yönündeki iddialar yer almaktadır.

1- Kamu ihaleleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim Kanunu gereğince kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması amaçları çerçevesinde ihale edilmektedir. Bölge müdürlüğümüz araç ihalesi de söz konusu kriterlere ve Kurum Başkanlığının yazılı talimatlarına göre gerçekleştirilmiştir.

2- İhale kapsamında çalıştırılacak araçlar, karayolları yolcu taşımacılığına ilişkin mevzuatta belirlenen standartlara uymak zorundadır. Gerek araç tescil ( araç ruhsatı) belgesinde gerekse de diğer belge ve araç üzerinde yapılan kontrollerde standartlara uygun olmadığının belirlenmesi halinde araçların trafikte seyir etmesi yetkili makamlarca izin verilmemektedir.

3- Hizmet araçları işe başlamadan önce gerek araç tescil (ruhsat) belgesi, gerekse de diğer belgeler üzerinden kontrol edilerek, genel olarak şartnameye uygun odlularından işe başlatılmışlardır. Minibüslerin araç tescil (ruhsat) belgelerinde kullanım amacı Yolcu Nakli – Ticari, model yılı 2017,2018 ve koltuk sayısı 12 (sürücü dahil) olarak yer almaktadır. Yapılan kontrollerde minibüslere ilave koltuk eklendiği, kayar kapının ve arka klimanın da sonra monte edildiği ancak bu hususların yetkili mercilere karayolları yolcu taşımacılığı mevzuatına göre uygunluğun onaylandığı görülmüştür. Teknik şartnamedeki yer alan hususlardan sadece hız sabitleyici ve kayar basamağın bulunmadığı ancak, söz konusu hususların yolcu taşımacılığını doğrudan etkileyen hususlar olmadığını, hizmetin ifası açısından da sorun teşkil etmeyeceğinin değerlendirilmesi sonucunda ve yüklenici firmanın da bu eksikliğin bir an önce tamamlanacağını beyan etmesi üzerine minibüsler göreve başlatılmıştır. Bunun haricinde teknik şartnameye uymayan herhangi bir husus bulunmamaktadır.

4- Bölge Müdürlüğümüzün alan uygulaması gerektiren çalışmaları geçmiş yıllara göre azalma göstermekte olup, daha önce alan uygulaması şeklinde veri derlemesi yapılırken son zamanlarda özellikle işyeri bazlı araştırmaların birçoğu idari kayıt üzerinden yapılamaktadır. Bu değişime bağlı olarak kurumumuzun araç ihalesinde de minibüsler için daha önce yüksek taşıma kapasiteli (13-15 koltuk gibi) araç belirlenirken son dönem ihalesinde daha ekonomik, dolayısıyla yakıt anlamında da daha tasarruflu, sevk idaresi daha kolay olan araçlar göz önüne alınarak şartnameler hazırlanmıştır. İddiaya konu olan temel sorunun araçların modelli olmasına rağmen geçmiş yıllar araçlarının yüksek koltuk kapasitesine bağlı araç genişliği, yüksekliği ve koltuk dizaynları ile mevcut çalıştırılan araçların kıyaslanmasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Bu konu personelce de ifade edilmektedir. Ancak idareler kamu yararı ve hizmetin gereği olarak kamu kaynaklarını etkili, ekonomik ve verimli kullanmak zorundadırlar. Daha önceki ihalelerde çalıştırılan yüksek koltuk kapasiteli minibüslerin 100 km’ de ortalama 10- 11 litre, mevcut araçların ise 6-7 litre civarında yakıt tükettiği öngörülmüş ve bu durum yapılan kullanımlarda da tespit edilmiştir.

5- Bölge Müdürlüğümüzde makam aracı mevcut olmayıp tamamı hizmet aracı olup, bir tanesi binek, diğerleri ise minibüstür. Araçlar, personeli Bölge Müdürlüğümüzün bulunduğu Nevşehir ilinde görevli oldukları il, ilçe, belde, köye götürmektedir. Araçlar yıl içerisinde kimi zaman 2-3, kimi zaman 10-10, ortalamada ise 5-6 personelle seyahat gerçekleştirilmektedir. En uzun seyahat süresi 2,5-3 saat ile Kırıkkale ili olup, diğer illerin ilçeleri ile beraber seyahat süresi yaklaşık 1-1,5 saattir. Bu çerçevede görev süresinin çoğunluğu seyahatte değil, işin gereği alanda görev başında geçmektedir. Her gün aynı personel aynı yerleşim yerinde görev yapmaktadır. Personeller yılın tüm işgünlerinde değil, çalışmanın türüne ve zamanı ile örnek  listesine  göre değişen yerleşim yerlerinde görev yapmaktadırlar. Binek- Minibüs ayrımı yapılmaksızın personelin araçlardan maksimum faydalanabilmesi amacıyla yolcu kapasitesine göre planlama yapılarak verimli araç kullanımı ve hizmetin ifası sağlanmaktadır.

6- Halihazırda Bölge Müdürlüğümüzde hizmet veren araçların benzerleri gerek bu ihale döneminde gerekse önceki ihale dönelerinde diğer bölge müdürlüklerimizde de kullanılmaktadır. Ayrıca ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında da kullanıldığı bilinmektedir.

Habere konu olay yukarıdaki hususlar çerçevesinde değerlendirildiğinde, personel tarafından da zaman zaman mevcut araçların daha önceki ihalelerde temin edilen araçlarla kıyaslanması sebebiyle bir memnuniyetsizlik gelişmiş olup bu da olağan karşılanmaktadır. Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımının yanı sıra personel memnuiyetinin de sağlanmasına yönelik yüklenici nezdinde gerekli görüşmeler yapılmaktadır.  

#

31 May 2019 - 10:13 - Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 517.766 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Sizce Nevşehir’de en aktif siyasi gençlik oluşum hangisi?