Yeşilöz Köyü (Tağar) hakkında bilinmeyenler...

Ürgüp ilçesine bağlı yaklaşık 275 nüfuslu Yeşilöz (Tağar) Köyü üç yeri yüksek tepelerle çevrili bir çanağı andırıyor.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Yeşilöz, Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adı 1900'lerde Agios Theodoros, 1927 yılı kayıtlarında da Tağar olarak geçmektedir. Köy; Nevşehir iline 35 km, Ürgüp ilçesine 17 km uzaklıktadır. 2020 yılı nüfusu 275 olarak belirlendi. Köy Kayseri- Ürgüp asfaltına 7 km’dir. İlin en yüksek yeri olan Hodul Dağı’nın kuzey batısında yer alır. Kuzeyinde Karlık, doğusunda Akcaören, güneyinde Kavak, Gülbayır (Kayseri iline bağlı) köyleri, batısında Taşkınpaşa, Cemil köylerine komşudur. Yerleşme yerinin üç yönü yüksek tepelerle çevrilidir. Bir çanağı andırır. Ortadan geçen dere köyü doğal olarak ikiye böler.

Köy, bir çok uygarlığa ev sahipliği yaptı

Köyün yerleşim alanı içerisinde değişik uygarlıkların izleri mevcuttur. Bunlardan başlıcaları; Kapadokya Krallığı. Roma ve Bizans uygarlıklarına ait olanlardır.

Bölgede Türklerin izleri Selçuklularla başlamaktadır. Daha sonra beylikler döneminde Danişmentliler ve Karamanoğulları Beyliğinin sınırları içerisinde yer almıştır. Karamanoğullarının Osmanlı devletine katılmasıyla birlikte bölge Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarından 1954 yılına kadar Kayseri sınırları içerisinde yer almaktaydı. 1954 yılında Nevşehir’in il olmasıyla birlikte Nevşehir’e dahil edilmiştir.

Köyün ilk ismi Tağar dır. Ancak sonrası isim değişikliğine gidilmiş, 1961 yılında “Beydeğirmeni” 1963 yılında da yeşillikler içerisinde şirin bir görünüm arz eden yerleşim alanına atfen “Yeşilöz” ismi verilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde köyün ilk ismi olan Tağar’ın Türkçe olmadığı gerekçesiyle, devlet eliyle değiştirildiği anlaşılmaktadır. Ancak bugünkü edinilen bilgiler ışığında bu uygulamanın yanlışlığı ortaya çıkmaktadır. Çünkü Tağar dil özellikleri bakımından öz Türkçe bir kelime olup köyü kuran topluluğun soya dayalı adını ifade etmektedir.

Tağarlıların tarih içerisindeki seyrine baktığımızda, Orta Asya’daki ilk Türk medeniyet alanlarından birinin adının Tağar kültürü olduğunu görüyoruz. Bu dönem (M.Ö.700-1000) yılları arasına tarihlenmektedir. Bu dönemde Türk kültürü madeni işleyerek gelişmiş eserler meydana getirmiştir. Söz konusu döneme ait keskin bıçaklar, hançerler ve çok sayıda ok uçları ile altın ve tunç tokalar, iğneler, taçlar, bilezikler bulunmuştur. Bu bilgiler Tağar toplumunun medeniyetle erken dönemde tanıştığının işaretidir. Bu topluluğun Osmanlıya kadar geçen zaman dilimi içerisinde hangi siyasi devlet teşekkülü içerisinde yer aldığının izi net olarak sürülememektedir. Osmanlı devleti döneminde Tağarlıların Anadolu’nun değişik yörelerine dağıtıldığı anlaşılmaktadır. En kalabalık bölümü bugünkü Tunceli iline bağlı Çemişgezek ilçesini kurmuştur. Diğer yerleşim alanları ise şunlardır. Adana merkez Sarıçam köyü, Kayseri İncesu Tağar köyü, Aksaray ve Maraş merkez ilçeleridir.

Araştırmalardan ortaya çıkan bir sonuçta, köyün ilk yerleşim yerinin Hodul Dağı eteğinde bulunan Ören mevkisi olduğu; daha sonra köyün üst kısmında örene giden harmanlar yanında bulunan Alkaya mevkisine yerleşildiği; son olarak da bugünkü yerleşim alanına inildiği anlaşılmaktadır.

COĞRAFİ DURUMU

Köyün coğrafi durumu 1300 metrenin üzerinde bir yayladır. Arazi sel sularının aşındırması sonucu derin vadilerle bölünmüştür.Köyün güney doğusundaki Hodul Dağı 1937 metre yüksekliğinde Nevşehir bölgesinin en yüksek dağıdır.

Ayrıca Gözele, Çaşak, Danadamı, ve Çatal yüksek tepelerdir Hodul dağının güney batısında ekime elverişli düzlükler yer alır.

Bunun dışındaki arazi çok engebelidir.

İKLİMİ

Köyde orta Anadolu iklimi hüküm sürerse de yüksekliği nedeniyle daha çok kar yağar. Kış şiddetli geçer. Yaz mevsimi çevreye göre daha kısadır. Çiftçiler ekim ve hasatta güçlük çekerler.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Tabi bitki örtüsü yönünden fakirdir. Hodul dağının eteklerinde ardıç ve ahlat ağaçları görülür. Sulu arazide suni olarak yetiştirilen bol meyve ağacı vardır. Kıraç arazide bir orman görünümü niteliğinde kayısı ağaçları vardır.

SULAMA

Akarsuyu yoktur. Araziyi sulayacak kadar kaynak suları vardır. Kışları boş akan sular Ürgüp çayını takiben Kızılırmak’a gider.

NÜFUS VE HALKIN GEÇİMİ

Köyün nüfusunda eskiye nazaran azalma görülmektedir. Buna sebep şehire göç ve doğum kontrolüdür. 1970 sayımına göre 167 hane olup 697 nüfusludur. Son Sayıma göre ise …… hane 453 nüfusludur.

 Kayseri, Ankara, İstanbul gibi şehirlere göç vardır. Halkın tamamına yakını ziraat ve hayvancılıkla uğraşır. Köyün ziraati daha çok kıraç tarıma dayanır.

Köyün toprak genişliği 30.000 dekardır. (Sulu arazi 5.000, Kıraç ekime elverişli arazi 15.000, Mera (düzensiz) 10.000 dekar).Köyde sulu araziden çok hodul dağı eteklerindeki kıraç arazide buğday, nohut ve meyve üretimi son yıllarda gelişme göstermiştir. Köyde hayvancılık her ne kadar 1970 li yıllarında çok yapılsa da son 5 yıla kadar hayvancılıkta gerileme görülmekte 2000 li yıllarda tekrar hayvancılığa önem verilmektedir.

Haber: Çağla Aktürk Baş

06 Eyl 2021 - 10:25 Nevşehir/ Ürgüp- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 545.302 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Fatma Aydoğdu - Harika bilgiler hazırlayanların eline emeğine sağlık geçmişe yolculuk oldu sayenizde?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 19:58


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Erken seçim olsa kime oy verirsiniz?