Ürgüp’te festival heyecanı başladı

49. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu ve Balon Festivali, protokolün yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda misafirin katıldığı açılış töreni ile başladı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ürgüp’te geçen sene pandemi nedeniyle yapılamayan Uluslararası Bağ Bozumu ve Balon Festivalinin 49’uncusu bu sezon tüm pandemi tedbirlerine uyularak geniş bir katılım ile yapıyor.

Festival alanının açılışının ardından şölen alanında yapılan 49. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu ve Balon Festivalinin açılış programına Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Milletvekili Yücel Menekşe, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Jandarma Kıdemli Albay Bahattin Murat Yakın, Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Gamze Sevgi, Ak Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

“Güz aylarında baharın neşesini yaşıyoruz”

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, bağ bozumu ile Ürgüp’te güz aylarında baharın neşesini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti. Bağ bozumu ve balon festivalin milli ve yerli bir marka olduğuna dikkat çeken Başkan Aktükr, “Biliyorsunuz güz ayları hüznü arttırır evet her ne kadar sonbahar hüznü ve bitişleri çağrıştırsa da aslında renklerin, bereketin ritmini de biçmenin mevsimidir. Bizler bağ bozumu ile Ürgüp’ümüzde güz aylarında baharın neşesini heyecanını yaşarız. İşte bizim festival güneşimizde 1967 yılında rahmetli Mahmut Baltacıoğlu başkanımızla birlikte, o zaman Abidin Özbaran hemşerimizle birlikte bağında doğan bir festival ve bugün 49. Su o günden bu zaman kadar nice dokunuşlarla bu zamana kadar geldi ve bizim bu festivalimizi bugüne kadar getiren nice isimsiz kahramanlar vardı. Huzurlarınızda hepsini şükranla yad ediyor. Hepsinin  eline emeğine sağlık diyorum.

Bizim festivalimiz bölgenin klasiklerindendir. Bizim festivalimiz bölgenin dinamiklerindendir. Bizim festivalimiz bölgenin manşetidir. Bizim festivalimiz bölgenin güzelliklerindendir. Bizim festivalimiz milli ve yerli bir markadır. Bu bölgeye ilkleri yaşatan öncülerindendir. Bundan sonrada aynı doğrultuda çok daha güzel günlere hep birlikte yürüyeceğiz inşallah.

Ürgüp bu coşkuyu bu yıl 49. Kez yaşıyor. Her rengin buluştuğu bir kortejimizle başlatacağımız bu festivalimizde şuan festival günümüzün açılışını yapıyoruz. Köylerimizin standları var. Üretici çiftçilerimizin en güzel üzüm yetiştirme yarışmamız var. Ürgüp’ümüze dair tarihi fotoğraf sergilerimiz var. Bulgar ressamlarımızın bölgeye ait resim sergileri var. En önemlisi yöresel yemeklerimiz var. Yöresel ürünlerimiz var. Namı diğer Ürgüp’e ait her türlü tat var inşallah burada. O yüzden bizde bu yıl festivalimizi, festival köyümüzün açılışı ile başlatıyoruz ve ilk defa bu yıl 80 tane yayın evini katılım ile kitabını okurları ile buluşturacağımız yazar, söyleşi ve imza günleri ile zenginleştireceğimiz bir kitap fuarı aktivesi ile taçlandıracağız. Ayrıca yöresel dokunuşların sergilendiği festival köyümüz,  üç güzellerimizi havadan ayrı bir güzelleştiren balon uçuşlarımız, mazimizde törensel bir boyutu olan bağ bozumu ve sizlerin coşkulu katılımlarınızla akşamları da konser coşkusuna dönüştüreceğimiz bir üç günü keyiflice yaşayacağız inşallah.

Tüm bu güzellikler sizin için, çünkü sizler her şeyin en güzelini hak eden insanlarsınız. Bundan sonra tüm çalışmalarımızda da sizleri en güzelini sunmanın çabasında olmasına devam edeceğiz.

Değerli Ürgüplü hemşerilerim ve bizlerin mutluluğunu paylaşan kıymetli misafirlerimiz  festivalimiz siz dostlara üç gün boyunca coşku ile beraber Ürgüp’ümüzü, bölgemizi farklı ufuklara taşıyacak Ürgüp olarak ufka yolculuğumuz devam edecek. Bizler düşte güzelsin, rüyada şirin, dillere destan diye ifade ettiğimiz Masal Kent  Ürgüp’e sevdamız hiç bitmeyecek. Yılmak yok, yorulmak yok, hep beraber kendimizle de yarışmaya devam edeceğiz. Bundan sonrada aynı doğrultuda çok daha güzel günlere hep birlikte yürümeye devam edeceğiz. Festivallerle yönetim tarzımızla, yerinde icraatlarımızla ve en önemlisi kucaklayıcı siyaset anlayışımızla örnek ve öncü bir ilçe olmaya devam edeceğiz. İçerik olarak dolu dolu bir festival programı ile sizleri buluşturan festival komitesi üyelerimize organizasyonda görev alan festival çalışanlarımıza festivalin ekonomik yükünü çeken katkılarıyla festival bütçesinin oluşturulmasına destek sağlayan sponsor firmalarımıza, festivalimizi coşku ile yaşayan siz sevgili Ürgüplü hemşerilerimize ve bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.   

 

 “Bizim arzumuz hep birlikte yükselmek”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,  Kayseri, Nevşehir, Aksaray ve  Niğde’nin et tırnak gibi birbirinden ayrılamaz olduğunu belirterek, arzularının hep birlikte yükselmek olduğunu kaydetti. Bölgenin merkezinin Ürgüp, Göreme ve Nevşehir olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, “Gerçekten festival tadında, bizde davet edilince başkanımızı yalnız bırakamazdık. Kapadokya bizim için olmazsa olmazımız. Nevşehir'imiz, Ürgüp'ümüz, Göreme'miz yada diğer ilçelerimiz adeta yüz akımız. Turizm potansiyeli deyince medeniyetler buluşması denilince, tarih denilince buradaki kokuyu, buradaki hazzı hiçbir zaman tarih edemeyiz. Kayseri-Nevşehir- Aksaray- Niğde yada diğer bölgelerimiz hepsi et tırnak gibi birbirinden ayrılmaz. Bizim arzumuz hep birlikte yükselmek, hep birlikte yücelmek ve hep birlikte zenginleşmek. Buranın merkezi Ürgüp, Göreme ve Nevşehir'imiz. Bunu da aslan göz ardı edemeyiz. Bölgemizi geliştiriyoruz, genişletiyor ve zenginlikler katıyoruz. Bu tür etkinlikler bölgenin alt yapının bittiğini ve sosyal etkinliklerin konuşulmaya başladığını gösterir. Mehmet başkanımı ve ekibini tebrik ediyorum” dedi.

 

“Üzüm, Ürgüp’ün kültüründe ve geçmişinde olan bir unsur”

Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, üzümün Ürgüp için önemine değinerek, üzümün Ürgüp’ün turizminde, kültüründe ve geçmişinde yer aldığını ifade etti.  Festivalde tüm köyleri konuk ettiklerini kaydeden Kaymakam Maraşlı, “Korona sürecinde bir yıl ara verdiğimiz bağ bozumu festivalinin 49’uncu Uluslararası şeklinde ve artık  balon festivalini ekleyerek Ürgüpümüzde tekrar Bismillah dedik.  Üzüm Ürgüp’ün turizmden de öncesinde kültüründe ve geçmişinde olan bir unsur. Üzüm yemeğinde, örfünde ve adetinde var. Bağ bozumu tüm köylerimizde kültürel ve ekonomik faaliyetlerin başında geliyor. Festivalimizde tüm köylerimizi burada ağırlayarak üzüm ezerek üzüm yarışmaları yaparak bu aktivitelerimizi zenginleştirerek tekrar uygulayacağız” dedi.

 

“Üzüm can demektir, neşe demektir”

Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Üzümün ne anlama geldiğini bildiklerini ve üzümün can demek, neşe demek olduğunu ifade etti. Bağ bozumunun bir çok medeniyette hasat mevsimi ile birlikte festivale dönüştüğünü kaydeden Menekşe, “ 49. Üzüm ve balon festivali adında geçen sene pandemi sürecinde yapamadığımız festivali bugün hep birlikte İnşallah Ürgüpümüz’de Türkiye ve Dünya ile buluşturma çabası içerisindeyiz. Üzümün ne anlama geldiğiniz çok biliyoruz. Can demektir neşe demektir dolayısıyla tarihi çağlar öncesinden bağ bozumu festivali bir ritüel olarak hayat bulmuş ve birçok medeniyetiyle hasat mevsimi geldiğinde bunu festivale dönüştürmüşler. Bizler Türkiye’nin, Dünya’nın göz bebeği Kapadokya ve masal şehir Ürgüpümüzde hep birlikte tüm misafirlerimizde 3 günlük güzel bir kutlama olacak” dedi.

 

“Bunlar somut olmayan miraslarımız”

Vali İnci Sezer Becel, festivallerin sahip olduğumuz değerlerin sonraki nesillere aktarılması önemli olduğunu belirterek, festivalleri somut olmayan miraslarımız olarak değerlendirdi. Festivallerle ün kazanan birçok şehrin olduğunu vurgulayan Vali Sezer Becel, “ Bu sene 49’uncusu gerçekleştirilecek olan bağ bozumu ve balon festivali. Arkasında büyük bir emek hazırlık var. Uzun bir hazırlık döneminden sonra açılışını yapacağımız festival 3 gün sürecek. Geniş katılımlı, çok programlı ve özellikle bölgenin zenginliklerinin, kültürünün vatandaşlarla buluşturulmasını hedefleyen önemli bir program olacak inşallah. Başkanımız davetiyeyi getirdiğinde şöyle bir bilgi verdi. Geçen sene pandemi nedeniyle festivali yapmadık. Eğer yapabilmiş olsaydık bu seneki festivalin biraz daha farklı bir yönü olacaktı. 50’incisini yapacaktık. Nevşehir’in de plaka kodu 50. Farklı bir anlam kazanmış olacaktı. İnşallah gelecek sene 50’incisini de yapmak nasip olur. Festivaller sahip olduğumuz değerlerin sonraki nesillere aktarılmasında çok büyük önemi var. En temel görevi elbette alt yapıları yapmaktır. Onun yanında medeniyetlerin gelecek nesillere aktarılmasında büyük bir rol oynayan bu tür kültürel etkinliklerin yapılması önemli. Bunlar aslında somut olmayan miraslarımız. Bu mirasın gelecek nesillere aktarılmasında bu etkinlikler önemli. Şehrin gelişmişliğini ifade ederken etkinlik ve festival ve etkinliklere göre değerlendiririz. Festivallerle ün kazanan şehirler var. Festivallerle büyük bir nüfus ve turizm hareketi sağlıyor ülkeler. Köklü festivaller kolay kolay olmuyor. 49 yıldır kesintisiz bir festivalinde yapılması kolay değil. İnşallah büyüyerek ve gelişerek yüzyıllarca devam eder.  inşallah bu güzellikleri ülkeye ve uluslararası tanıtıma vesile olur. Biz bir turizm kentiyiz, aynı zamanda kültür kentiyiz. Kültürümüzü doğru anlatabilmek kendi çocuklarımıza ve misafirlerime aktarabilmek önemli. Pandeminin etkisini hayatımızda ve programlarda hissediyoruz. Pandeminin gölgesinde maalesef yapıyoruz. Okullarımızı açtık. Değişim içerisinde girdik. Festivalleri tedbirlere uyararak yapıyoruz. İnşallah en kısa zamanda pandeminin tüm kalıntılarından uzaklaşacağız. Sağlıklı normal günlerimize tekrar döneceğiz. Hepinizi uyarmak istiyorum. Aşılama oranımız yüzde 80’in üzerinde yüzde 100 için çaba sarf etmemiz gerekiyor. Festival sürecinde aşı olanlar varsa buralarda aşılarınız olacaklar. Tehdit sadece kendilerini değil tüm toplumu tehdit ediyor” dedi.

 

10 Eyl 2021 - 17:36 Nevşehir/ Nevşehir- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 545.302 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket Erken seçim olsa kime oy verirsiniz?