Tarihe beşiklik eden köy: DOĞALA

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesine bağlı Doğala Köyü; kervansarayları, kalesi ve mezarlarıyla birçok kültüre beşiklik etmiş durumda.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Nevşehir Kent Haber Gazetesi olarak günlük köyler hakkında geniş bilgilere yer vermeye devam ediyoruz. Bugün ki sayımızda ele aldığımız köy, Doğala Köyü oldu.

Doğala, Nevşehir ilinin  Derinkuyu ilçesine bağlı bir köydür. Köy 1926 yılından beri aynı adı taşımaktadır. Nevşehir il merkezine 45 km, Derinkuyu ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Doğala köy nüfusu 2020 yılında 728 olarak kayıtlara geçmiştir. Bu nüfusun 367'si erkek, 361'si kadındır. Kadın ve erkek nüfusu neredeyse eşit olan köy son yıllarda göç vermiş durumdadır.

Kemerli kervansaray bu köydedir

Derinkuyu Doğala Köyü, Selçuklu yol güzergahı üzerinde kurulmuştur. Doğala Han diye bilinen kervansaray da bu köydedir. Selçuklulardan önce bölge de Hıristiyanların yaşadığına dair tarihsel kalıntılar mevcuttur. Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için çabalayan ve “Horasan Erenleri” olarak bilinen Baba Yusuf mevcut belgelere göre bu köyde yaşamıştır.

Baba Yusuf, Horasan’dan bu bölgeye gelen yedi kardeşten biri olup, bugünkü Nevşehir Derinkuyu ilçesine bağlı Doğala köyünün kuzeydoğusundaki Ertaş Dağı civarında yaşadığı bilinmektedir. Diğer kardeşlerinin ise Âşık Dede, Hicim Baba, Ese Dede, Karaşık Dede ve Ramazan Dede olduğu kabul edilmektedir.

Baba Yusuf mezarı, Doğala Köyü yakınlarında yer alan Ertaş Dağı’nda büyük taşlardan oluşan genişçe bir alandadır.

Köy 400 yıllık tarihe şahitlik ediyor

Bir çok kültüre beşiklik etmiş Doğala Köyü’nün İbiş oğulları, Avşarlar, Paşalar, Kaymaklar diye anılan ve değişik yerlerden gelip yerleşen sülaleler tarafından 300-400 yıl önce kurulduğu sanılmaktadır.

Doğala Köyü’nde yeterince turizmin hizmetine sunulmamış çok sayıda tarihi kalıntı mevcuttur. Selçuklu Kervansarayı, Selçuklular döneminde Doğan Han tarafından yaptırıldığı söylenen bu kervan saray, kemerlerden oluşan bir yapıdır. Bugün ise okul yapımı için taşları sökülmüş harabe haline gelmiştir.

Doğala Kalesi de köyün tarihi bir kalıntısıdır. Romalılar döneminden kalmadır.

 

Köy arazileri çoğunlukla taş kaplı

Doğala Köyünün çevre köylere nazaran bitki örtüsü yönünden zengindir. Dağın eteğinde bodur meşe ormanı vardır. Köyde bahçe oldukça azdır. Olan bahçelerde de birkaç meyve Ağacı vardır. Hemen hemen her ailenin kendine yetecek kadar bağı vardır. Üzümler taze olarak tüketilmektedir, bir kısmı kurutulmakta kalan kısmı ile pekmez yada turşu yapılmaktadır. Volkanik bir yapıya sahip olan Köyün arazileri her yıl temizlenmesine rağmen hala taşlarla kaplıdır. Köyün güneyinde yer alan arazi yetersiz ve verimsizdir. Su olmadığından susuz tarım yapılmaktadır. Yeni yeni kuyuların açılması arızilerin bir kısmının sulanmasını sağlamış. Ertaş dağının arkasındaki yayla otlak olarak kullanılmaktadır.

Köy, iş için İstanbul’a göç vermektedir

Köyde çiftçilik ve hayvancılık yapılmaktadır. Köylünün çoğu İstanbul’da pazarcılık, nakliyecilik, sebzecilik ve çeşitli alım satım işleriyle uğraşmaktadır. Köy nüfusunun bir bölümü her yıl 3 - 5 ay İstanbul’a gidip çalışıp köylerine geri dönmektedir. 

Köyde 90 a yakın traktör vardır. Bunların 35 - 40 kadarı İstanbul’da seyyar satıcılık işlerinde kullanılmaktadır. Çiftçilik yapılmakta ancak köylü emeğinin karşılığını zor almaktadır. Kızlar ve kadınlar başka köylere tarım işçisi olarak patates çapasına ve toplamaya gitmektedir. Patates yevmiyesi ortalama aylık 3.000.000 TL civarındadır. İstanbul’da çalışanlar Nisan – Ekim ayları arası çalışıp bu kazançlarıyla yılın diğer diğer aylarında geçinmektedir.

Düğünler gelenek ve göreneklere uygun yapılıyor

Evlenme çağına gelen erkeğin ailesi istenecek kızın ailesine münasip gördükleri kişileri göndererek kızı istetir. Kızında oğlana gönlü varsa kız verilir. Daha sonra kararlaştırılan bir günde nişan takılıp şerbet içilir. Düğün yapılacağı tarih kız eviyle birlikte kararlaştırılır. Düğün gününden birkaç gün önce yeni evlenenlerin kullanacağı eşya ve giyeceklerini almak için şehre gidilir. Buna pırtı bozma denir. Başlık parası alınmaz buna karşılık geline belli miktarlarda altın takılır. Eğer oğlan babası bunu yapamıyorsa geline ev, arsa veya tarla bağışlar.

Kız evi isterse sazlı sözlü, isterse davullu zurnalı düğün yapılır. Düğün Perşembe günü öğleden sonra başlar Cumartesi günü gelin almaya gidilir. Gelin alındıktan sonra oğlan evine gidilir. Damadın akrabalarından biri bayraktar olur. Gelin geldiği gün akşam bayraktar evde yemek verir. Pazar günü yüz açımı yapılır. Yüz açımına köydeki bütün kadın ve kızlar davetlidir. Yüz görümünde geline çeşitli hediyeler verilir.

# KÖYLERİM İLE İLİŞKİLİ:

27 Eki 2021 - 22:00 Nevşehir/ Derinkuyu- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 551.906 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa kime oy verirsiniz?