‘20 yılda 12,5 milyarlık yatırım’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, son 20 yılda Nevşehir’e tam 12,5 Milyar lirayı aşkın yatırım gerçekleştiğini belirtti.

+11
Haber albümü için resme tıklayın

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bir dizi program ve temel atma törenine  katılmak   Nevşehir’e geldi.

Nevşehir’de ilk olarak il ve ilçe belediye başkanları ile istişare toplantısı gerçekleştiren Bakan Kurum Cuma namazının ardından Nevşehir Kalesi Kentsel Dönüşüm 135 Konut, Kozaklı Emek Mahallesi Kentsel Dönüşüm 274 Konut ve Derinkuyu Arıtma Tesisi temel atma törenine katıldı.

Nevşehir’de düzenlenen temel atma törenine; Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, Belediye Başkanı Mehmet Savran, Kozaklı Belediye Başkanı Akif Kabukçuoğlu, Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş, İl Genel Meclisi Başkanı Gürbüz Dinç, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, MHP İl Başkanı İlhan Kaya, İlçe Başkanı Ferit Yiğitarslan, ilçe ve belde belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“Yeni yatırımları istişare ettik”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Nevşehir’de belediye başkanları ile yaptıkları istişare toplantısında Nevşehir’in geleceğine dair istihdamı arttıracak bir çok projeyi istişare ettiklerini belirtti. Bir çok yeni proje için karar aldıklarını belirten Bakan Kurum, “Bugün Nevşehirimize verdiğimiz sözlerin tutmanın gururu ve mutluğu ile huzurlarınızdayız. Bundan önceki geldiğimizde Nevşehirimize sözler vermiştik. Milletvekili ve belediye başkanlarımız ile Nevşehir’in geleceğine dair çok önemli projelerimizi istişare etmiş ve bu projelerin yapılması talimatını arkadaşlarımıza vermiştik. Bir takım projemizi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk, bir takım projeleri de bugün devam ediyor. Bugün tüm belediye başkanlarımız ile bir istişare toplantısı yaptık. Bu toplantı çerçevesinde Nevşehir’in geleceğine da dair, buradaki turizmi ve tarımı istihdamı artıracak, şehirlerimizin beldelerimizin yaşam kalitesine artıracak bir çok projeyi istişare ettik. Turizmi daha da canlandıracak ve istihdamı artıracak birçok projenin yapılması kararını aldık. İnşallah bu projelerimizi de, gerek alt yapı, gerek çevre düzenlemesi, çevre düzenleme projelerine buradaki tarihi eserlerin gün yüzüne çıkartılması anlayışla bir çok proje için karar aldık.  Daha önce kale etrafında başlattığımız bir kentsel dönüşüm projesi vardı, o proje hızlı bir şekilde ilerliyor. Şehrimizi antik tarihi ile yeniden buluşturuyoruz.  Nevşehir kalesi ve Kozaklı’daki kentsel dönüşüm konutları ve Derinkuyu’daki içme suyu artıma tesisi projelerinin temel atma coşkusu içerisindeyiz.

Son 20 yılda Nevşehir’e tam 12,5 Milyar lirayı aşkın yatırım gerçekleşti. Devam eden ve yaptığım projelerle bugün 3,5 milyar liralık proje üretmiş durumdayız. Bugünde bu proje ve yatırımları yenisi eklemek sureti ile temelini atacağımız 200 milyon lirayı bulan yatırım ile, bugün istişare ettiğimiz yapım değeri 300 milyonu bulan gerek millet bahçesi gerek kentsel dönüşüm projelerimiz ile birlikte yeni yatırımlar yaparak güçlü Nevşehir’i inşa ediyoruz.

Şehrimizin o eşsiz jeolojik ve tarihi dokusunu gün yüzüne çıkartacak adımları atıyoruz. Gelen yabancı turistler bu tarihi dokudan daha güzel şekilde istifa etsin istiyoruz. Nevşehir kalesi çevresinde 10 bin ailemiz toplam 700 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde sosyal donatıları ile birlikte tam 3 bin 750 konut üreterek, yeni bir yaşam alanı oluşturduk. Vatandaşlarımız mutlu bir şekilde içinde yaşıyorlar. Hiçbir vatandaşımızı da bu dönüşüm sürecinde mağdur etmedik. Önce konutlarımız inşa edip sonra hak sahibi vatandaşlarımızı taşıdık. Kira yardımı, eşya yardımı, taşıma yardımı gibi her türlü desteği vermeye gayret gösterdik. Onlarla birlikte yürüdük ve yine birlikte yürüyeceğiz. Bugün tarihi bir dönüşümü kararlı bir şekilde yürütmeye devam ediyoruz. Nevşehir Kalesi tarihi kentsel dönüşüm yenileme projesi ile birlikte yatırım değeri 75 milyon olan konut, dükkân, sağlık ocağının temellerini atıyoruz. Diğer yandan bu proje ile tünellerden, mezar odalarına, yine sur odalarından manastırdan kamusal alanı barındıran Dünya’nın en büyük yamaç yerleşim alanını gün yüzüne çıkarmış oluyoruz. Burayı 430 bin metrekarelik alanı Kültür ve Turizm Bakanlığı arkeolojik sit alanı ilan etti. Böylelikle binalar arasına sıkışmış kaya şehri eni kimliği ile yeniden Nevşehir’e ve Türkiye’ye kazandırmış oluyoruz. Buda Nevşehir adına çok önemli bir yatırımdır. Kızılırmaktan, Nar vadisi boyunca, Kurşunlu Camii , Meryem Ana Kilisesi ve Kayaşehir gibi çok kıymetli alanları barındıran Nevşehir Kalesine kadar eşsiz bir güzelliği tekrar turizme kazandıracağız.

Kozaklı Emekli Mahallesindeki dönüşüm projesinde de kozalının çehresini değiştirecek 52 tek katlı yapının bulunduğu küçük sanayi alanını yapıyoruz. Küçük sıkışmış sanayi alanımızı yapıyoruz. 94 milyon TL yatırım değeri olan 274 dükkanın temelini atıyoruz. Esnafımıza da buradan müjde vermek istiyorum. Esnafımızı da burada mağdur etmiyoruz. Kentsel Dönüşümde yaptığımız konutlara da hak sahipliği veriyoruz. Kendi yerlerinde oturacaklar. Uygun ödeme koşulları ile vatandaşlarımız bu konutlarımızı alabilecekler. İlçe jandarma binasını da en kısa sürede tamamlayıp yeni yerine taşıyacağız. Şehre bu yeni katacağımız projeler ile değer katacağımız alanları bir bir yapmaya devam edeceğiz. Nevşehir’in alt yapısında da çok önemli yatırımlar yapacağız. Sıfır atık anlayışı ile kayıp kaçak oranlarını azaltacağız. Nevşehir merkezde de su kayıp kaçak oranı çok fazla. İnşallah Dünya bankasından sağlayacağımız değeri 70 milyon TL olan bu projenin de ihalesini yapacağız. Bu da hem belediyemizin tasarrufu adına hem de kuraklık yaşadığımız bu dönemde kaynakları daha verimli kullanacağımız bir adım olacaktır. Nevşehir’in alt yapısına da yeni bir atık çevre koruma modeli oluşturuyoruz. İller bankası genel müdürlüğü ile 665 milyon TL olan 79 tane projeyi tamamladık.

Derinkuyu ilçemizde tam 30 milyon TL’lik yatırımla 140 kilometre uzunluğunda içme suyu ve içme suyu arıtma suyunun temellerini atıyoruz. Bu projemizde de israfa neden olan şebekeler yenileniyor.

Nevşehir merkezde isale hattımızın yenilenmesi projemizi de Haziran ayında ihale edeceğiz. Şehrimizde kentsel dönüşüm dışında ürettiğimiz sosyal konut projelerimizde sürüyor. Her kesimin konut alabilmesi için bu projelerimizi devam ettireceğiz. Bu kapsam da bugüne kadar 2.2 milyar TL yatırım değeri ile 7 bin 500 konut ürettik.Yatırım değeri 735 milyon TL olan 2 bin 294 konut ve sosyal donatıları ile yapımına devam ediyoruz. Diğer taraftan da turizm alanında tarihe dokuya uygun yeni işyerleri yapıyoruz. Uçhisar Cevizlibağ mevkiinde yenileme çalışmamızı tamamladık. Kapadokya’nın tarihi yapısına uygun 11 dükkanımızı yaptık. Bugünde  şehrin merkezinde kalan yeterli hizmet veremeyen sanayi sitemiz var. Bu çerçevede vatandaşımıza esnafımıza daha iyi hizmet verebilmek için bu planlamayı başlatacağız. Nevşehir’e yeni sanayi siteleri kazandıracağız. Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde sanayi sitemizi Nevşehir’e yakışır şekilde yapacağız. Uçhisar Cevizlibağ Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 19 dükkan yapıyoruz. Ürgüp Üçgüzeller mevkiinde çalışmaları da başlattık.” dedi.

 

 “Toplam bedel 378 milyon TL”

İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük, Nevşehir’e yapımı gerçekleştirilen yatırımların toplam bedelinin 378 milyon TL olduğunu ifade etti. Yüksek nitelikli hizmet anlayışını geliştirerek daha kaliteli hizmet sunmaya devam edeceklerini ifade eden Büyük, “Gelişen ve modernleşen şehirlerimizde bir tarafımızda insan merkezli kaliteli yaşam alanlarını oluştururken, diğer taraftan sürdürülebilir şehircilik anlayışı ile yatırım yaptığımız bölgelerin doğal güzelliklerine ve tarihi dokusuna saygı ile yaklaşıyoruz. Her şeyin en iyisini hak eden milletimiz için çalışmalarımıza çağın tüm gereklerini göz önüne alarak yön veriyor, Allah’ın bize emaneti olan tabiatın dengelerini koruyarak ve hassasiyetle yaklaşmaya gayret gösteriyoruz. Ülkemizin her tarafından bir yandan yeni temeller atıyor bir taraftan, bir taraftar projelerimizi siz değerli halkımızın hizmetine sunuyoruz.

Nevşehirimize İller bankası olarak finans, danışmanlık ve teknik sağladığımız 604 kilometrelik içme suyu ve kanalizasyon hattı yapımını, günlük 3 bin 465 metreküp kapasiteli arıtma tesisini, 8 kilovat güneş enerji santrali ve 14 adet alt yapı ile üst yapı işini kazandırıyoruz. Bugün bu eserlerimizin toplam bedeli,378 milyon Türk Lirasıdır. Şu an inşaatı devam eden 17 milyon Türk Lirası toplam maliyetli 44 kilometre uzunluğunda kanalizasyon ve içme suyu inşaatı devam etmekte olup, toplam maliyeti 30 milyon Türk Lirası olan 140 kilometre içme suyu ve günlük bin 641 metreküp kapasiteli içme suyu paket arıtma tesisi inşaatı temel atmaya hazır durumdadır. Sahip olduğumuz yüksek nitelikli hizmet anlayışını geliştirerek ülkemize ve siz değerli Nevşehirlilere daha kaliteli hizmet sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“2023’de bitirilmesi planlanıyor”

TOKİ Başkan Yardımcı Ömer Faruk Karabayır, Gazi Okulu çevresine yapımı planlana 378 konutluk projenin  1. Etabı kapsamında 138 konut, 18 dükkan ve 1 adet sağlık ocağı inşa edeceklerini ifade etti. İhale bedeli 63 milyon 500 bin TL olan projenin 2023 yılında bitirilmesinin planladığını vurgulayan  Karabayır, “Toplu Konut idaresi olarak kadim Kapadokya bölgesine ev sahipliği yapan Nevşehir ilimize sosyal konuttan kentsel dönüşüme, tarım köy konutlarından işyerlerine kadar bir çok hizmeti getirdik. Yatırım değeri 3 milyar TL olan 9 bin 900 konut ve sosyal alan kazandırdık. Bu konutların maliyeti 7 bin 600 ü bitirilmiş olup maliyeti 734 milyon TL olan 2 bin 300 konutun inşaatı da devam etmektedir. Kale etrafı başta olmak üzere Merkez, Karasoku ve Uçhisar da önemli kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiriyoruz. Kale etrafı ve Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde toplam 3 bin 354 konut inşaa ederek vatandaşlarımıza teslim ettik. Yine Uçhisar Cevizlibağ Kentsel Dönüşüm projesini esnafımızın hizmetine sunduk. Yine Kale etrafı bin 410 konut ile Karasoku Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında yapılan 41 konut ve 31 dükkanında inşaatı devam ediyor. Bugün temelini atacağımız Kale Çevresi Gazi Bölgesinde inşa edilen 135 konut 18 dükkan ile Kozaklı eski sanayi bölgesinde inşaa ettiğimiz 274 konut 6 dükkan ile önemli birlikte önemli bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Gülşehir’de yapacağımız 158 sosyal konutunda proje çalışmaları da tamamlandı. Nevşehir’e büyük bir millet bahçesi hazırlıyoruz. Mart ayında ihale süreci başlayacaktır. Bu millet bahçesinde millet kıraathanesi, koşu, bisiklet yolları, yürüyüş ve tematik sahaları yer alacak. Bugün 2 Kentsel Dönüşümün temelini atıyoruz.  Kale civarı Gazi bölgesine planlanan 378 konutun 1. Etabı olan 138 konut, 18 dükkan ve 1 adet sağlık ocağı inşa ediyoruz. Bu bölge eskimiş yıpranmış yapılardan oluşuyordu. Şimdi yöresel taşlar ve yöresel yapı ile Kalenin ihtişamına yakışır bir mekân haline getireceğiz. Bu projenin ihale bedeli 63 milyon 500 bin TL olup, 2023 yılında bitirilmesi planlanmaktadır.

Kozaklı ilçemizde yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projemizde 275 konut ve 6 dükkân inşa ediyoruz. Buraya konutlarla beraber jandarma binası ve cezaevini de içerisine alan bir proje gerçekleştiriyor. Bu proje de 80 milyon TL’ye ihale edilmiştir” diye konuştu.

“Nevşehir’e 9 bin 976 konut yapıldı”

Vali İnci Sezer Becel konuşmasında bugüne kadar TOKİ tarafından Nevşehir’e 9 bin 765 konut ve tarım köyü projeleri kapsamında 126 tarım köy konutu, 76 dükkan, 6 cami yapıldığını ifade etti. Nevşehir’in 2022 için AİD 2022 turizm başkenti ilan edildiğini vurgulayan Vali Sezer Becel, “1954 yılında il olan Nevşehir, her bir köşesi tarih kokan, sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu anlamda sosyokültürel yapısı ve dinamikleriyle herkesin kendisine dair bir anlam bulduğu özel bir şehirdir. Nevşehir, tarih ve doğanın iç içe olduğu kadim uygarlıkların zenginleştirdiği kültür birikimi Türkiye’nin Dünyaya açılan önemli kapılarından biri olan Kapadokya Bölgesinin de merkezidir. Peribacaları, vadileri, yer altı şehirleri, kiliseleri, hanları ve kültürel yapıları ile binlerce yıllık bir medeniyetin izini taşıyan ayrıca sağlık ve inanç turizmiyle de hem Türkiye hem de Dünya turizmi açısından çok önemli bir değere sahiptir Unesco Kültür miras listesinde yer alan Nevşehir, Asya İşbirliği   Diyalogunun kuruşunun 20. Yıl dönümü olan 2022 için AİD 2022 turizm başkenti ilan edilmiş ayrıca Ürgüp ilçemize bağlı Mustafapaşa Köyümüz ise Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünce en iyi turizm köyü seçilmiştir. Şehrimizin gelişmesi, ilerlemesi ve çehresini değişimi gibi projelerin hayata geçirilmesinin hemen hemen hepsi Çevre Bakanlığımızın denetimi ve gözetimi altında yapılmaktadır. Bugüne kadar Bakanlığımız ukdesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız tarafından ilimiz genelinde 9 bin 765 konut, tarım köyü projeleri kapsamında 126 tarım köy konutu 76 dükkan, 6 cami yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Hem şehrimizde hem de Türkiye’nin 4 bir yanında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde tarihine bağlı, özüne ve değerlerine saygılı insan merkezli kentsel dönüşümler sokak sağlıklaştırma projeleri ve millet bahçeleri bir bir hayata geçirilmektedir.

Son zamanlarda turizmin yanı sıra tarım ve sanayi ile de büyük atılımlar yapan ilimizde bugün 135 konutluk kale etrafı kentsel dönüşüm, 274 konutluk, Kozaklı Emek Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Derinkuyu arıtma tesisimizin temel atma projesini gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz.

Şehrin tarihi ve mislik dokusuna zarar vermeden kimliğimizi, kültürümüzü yansıtan enstantaneleri ile çıtayı bir üst seviyeye taşımanın gayreti içerisinde olacağız. Sayın Bakanımızın Nevşehir’e verdiği önemi bugün hayata geçen projeler ve hayata geçirilecek projeler bir kez daha göstermiştir” dedi.

 

“Şehrimizi hak ettiği yere ulaştıracağız”

Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, “20 yıldır ülkenin her karış toprağına ve Nevşehir’imize büyük hizmetlerimiz oldu. Şehrimizi daha da güzelleştirip hakettiği yere ulaştıracağız. Bütün bu tesislerimiz Nevşehirli hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

“20 yılda kat ve kat fazlasını yaptık”

Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, “Türkiye 20 yılda, Cumhuriyet tarihinden 20 yıl öncesinde yapılan yatırımların kat ve kat fazlasını yapmıştır. Cumhurbaşkanımız sayesinde Türkiye yeniden inşa edilir hale geldi. 20 yıl öncesine baktığımızda bugün yapılan hizmetleri görmemezlikten gelemeyiz. Bunun hakkını 2023 de vereceğiz. Sayın Bakanımız Nevşehir için gereken hizmeti bizler için vermektedir. Bu hizmetler için sayın Bakanıma ve sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Bakan Kurum incelemelerde bulundu

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nda öğle yemeğinin ardından Sokak Sağlıklaştırılması Projesi kapsamında Nevşehir Kasaplar Çarşısı ve Göre yolu Millet bahçesi Millet Bahçesi Uygulama alanında incelemelerde bulunan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum daha sonra Valilik, AK Parti İl Başkanlığı ve Belediye ziyaretlerinde bulunacak.

14 Oca 2022 - 17:20 Nevşehir/ Nevşehir- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 537.792 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandaş - Amma da çok şey yapılmış yaza yaza bitirememisler.fabrika var mı iş var mı istihdam var mı kentin en önemli sorunu kuraklık ve yıllardır süren işsizlik bunlar için bir şey var mı

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 18:34


Anket Erken seçim olsa kime oy verirsiniz?