O köy ismini camisinden alıyor...

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine bağlı Kalecik, ismini köyde bulunan Kale Camisinden alıyor.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Kalecik, Nevşehir’in Kozaklı ilçesine bağlı bir köydür. Köy, 1907'den beri aynı adı taşımaktadır. 11 Aralık 1991 tarihinde beldeye dönüşen kasabanın belediye statüsü, nüfusunun 2000 kişinin altına düşmesi üzerine 2013 yılında sona erdi. Köyün şimdiki nüfusu toplam 411’dir. Bu nüfusun 210'u erkek, 201'i kadındır.

Köy; Nevşehir iline 58 km, Kozaklı ilçesine 12 km uzaklıktadır. Kalecik Kasabası’nın İçişleri Bakanlığı’nın 1933 tarihli 'Köylerimiz’ isimli eserinde ismi‚ “Kaleycik” olarak geçmektedir. 1902’de Kırşehir Sancağı Avanos İlçesi’ne bağlanan Kalecik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra 1924 yılında il olan Kırşehir’e ve Kırşehir’in ilçesi olan Avanos'a bağlılığı devam etti. 1957 yılında 7001 sayılı Kanunla tekrar il olan Kırşehir'e bağlanan Kalecik (Kaleycik), Avanos’tan ayrılarak 1954 yılında ilçe olan Kozaklı' ya bağlandı.

KÖYE İLK YERLEŞEN HERİKLİ TÜRKMENLERİ

Kaleycik, küçük Kale veya Sur anlamına gelir. 1727-1730 yılları arasında Nevşehir ve Kırşehir dolaylarına gelen Herikli Türkmen Aşireti’nden bir grup gelip buraya yerleşmişlerdir. Herikli’ler önceleri 1072-1178 tarihleri arasında Sivas, Tokat ve Amasya çevresinde hüküm süren Danişmentli ulusuna bağlı olmuşlardır. Amasya-Tokat üzerinden Nevşehir'e gelen 22 Danişmendli Avanos dolaylarına konar-göçer olarak yaşamışlar. Herikli’lerden 107 hanelik bir bölümü Nevşehir'li Damat İbrahim Paşa’nın zorlaması ile Nevşehir’in içine yerleştirilmiştir. Diğer geriye kalan Herikli Aşireti mensupları ise, 2 gruba ayrılarak bir kısmı Kozaklı ile Avanos arasındaki Kalecik (Kalaycık), Kayaaltı, Karayanalak (Boğaziçi), Köşektaş, Kızılağıl, Abdi, Gerce ve Cağşak köylerine yerleştirilmiş. 1726-1730 yıllarında başta Kalecik olmak üzere Herikli aşiretinden kopan bir grup bugün Acıgöl ilçesine bağlı Kozluca Köyü’nü kurmuşlardır.  Kalecik te bulunan ailelerin hepsi Herikli değildir. Kalecik köyünde bulunan herikli aşiretinin başı ser muhtarı  Memiş Ağa’nın herikli olmasından dolayı Herikli olarak anılmıştır.

KIRŞEHİR VE YOZGATA SINIR OLAN KÖY

Kalecik Köyü, kale olarak bilinen kaya oluşumunun doğu ve batı yönüne yerleşmiştir. Köy Nevşehir’e 100 km mesafede yer alıyor. Kırşehir’in hemen arkasında bulunan köy, Yozgat sınırları içine kadar girmiş durumdadır.

SERT KAYALARLA ÇEVRİLİ KÖY

Kalecik Köyü ile Kozaklı’nın diğer köyleri arasında toprak ve arazi benzerliği vardır. Kozaklı yöresi bu doğal oluşumları yönünden diğer ilçelerden farklıdır. Kalecik çevresi tamamen sert kireç taşlardan, çingi kayalıklardan ve taş kitlesi ile çevrilmiştir.

KÖY EVLERİ BİRBİRİNE BİTİŞİK

Köyde eski dönemde evlerinin yapısında tamamen bu sert taşlardan kullanılmıştır. Ancak doksanlı yıllara geldiğimizde bunun yerini tuğla, biriket yapılar almıştır. Evler birbirine bitişik olarak yapılarak soğuktan korunmak amacı güdülmüştür. Kale olarak tabir edilen yüksek tepe, kayalıklardan meydana gelir.

KÖYÜN İSMİ CAMİİ’DEN GELİYOR

Kale Camisi’nin de bulunduğu bu yer kuzeyden başlayarak güneye doğru alçalarak devam eder. Bir rivayete göre köy adını buradan almıştır. ''Kale-Kalecik veya Kalacıyık, Kalaycık'' sözleri daha sonra kısaltılarak Kalecik olarak kullanılmaktadır.

KÖYDE 2 DERE VAR

Köyün hemen kuzey batısından ani kot düşmesi sonucunda Kol ve Avgun dereleri meydana gelmiş. Su kaynaklarını yeryüzüne çıkartma çalışmaları sonucu köyün suyu burdan temin edilmiş. Daha sonra su yolları ıslah edilerek borularla köye getirilmiş. Yapılan sondaj sonucu elde edilen su kaynağı, köyün hemen üstünde yapılan depoya bu su getirilmiş ve oradan da köye şebeke ile dağıtılmış.

DÜZ BİR ARAZİYE KURULMUŞ

Kalecik’in arazi yapısı 3 bölümden oluşmuş. Batı tarafından geniş ekim alanları köye paralel, güney ve kuzeye uzanan Kıyıaltı olarak tabir edilen dalgalı ve zaman zaman yükseltilerle bağlık araziler ile doğuda ise düz arazilerle çevrilidir. Toplam arazi genişliğinin 30.000 dekar olduğu kabul edilmektedir. Arazisinin küçük bir kısmı yeraltı suları ile sulanır. Kısmen köy önünde‚ öz tabir edilen yerde bulunan arazilerde daha önce devamlı akan şimdilerde ise kurumuş olan çay suyu ile sulanırdı. Doğu istikametindeki çöl arazisinde sulanan arazi yoktur.

KÖY ARAZİSİ KIRAÇTIR

Köy kıraç arazi yapısından dolayı, verimli toprak yönünden fakirdir. Yetiştirilen ürünler Buğday, arpa,çavdar, yembitkileri, mercimek, nohut, şeker pancarıdır. Köyümüzün başlıca gelirleri çiftçilik başta olmak üzere son yıllarda artış gözlenen büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıktır.

KÖYDE YAŞLI NÜFUS FAZLA

Köyde her aileden 1 yada 2 kişi yurtdışında çalışmaktadır. Gurbetçi kişilerin getirdikleri döviz gelirleri ile ziraat aletlerinin alınması, yeni ev yapılması, Kayseri başta olmak üzere çeşitli illerden daire satın alması gibi yatırımları söz konusudur. Köy nüfusunun çoğunluğu emeklidir ve yaşlı nüfus fazladır.Köy nüfusunun yüzde 70'ine yakını emeklilik hakkını SSK, Yurdışı Emeklilik, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi kurumlardan kazanmıştır. Özellikle son 5 yıl içerisinde Yeşil Kart kullananlar ve başvuru yapanlarda artış görülmektedir.

KÖYDEN KENTE GÖÇ YAŞANMIŞ

Köy, mahalli idareler yönetimi bakımından 1992 yılına kadar köy olarak yönetimiş olup o tarihten önce ise kasaba statüsündedir. Kalecik Köyü’nde memuriyet, öğrencilik, çalışma gibi sebepler yüzünden göç olayları yaşanmıştır. Köyde yerleşik olarak yaşayan 150 hane ve son nüfus sayımına göre nüfusu 678 kişi. 3 ana mahalleden müteşekkil olan Kalecik, yerleşim alanı olarak büyük bir kasaba fakat göç nedeni ile köy görünümündedir.

# KÖYLERİM İLE İLİŞKİLİ:

19 Oca 2022 - 23:00 Nevşehir/ Kozakli- Gündem

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 350.621 gösterim gerçekleşti.



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket SİZCE NEVŞEHİR'İN "EN BÜYÜK" SORUNU NEDİR?