SANSÜRCÜ REKTÖR!

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin “ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” mesajı yayınladı.  Dikkatlice okudum. Öncesinde açıkçası ne söyleyecek ? diye merak ediyordum.

 Bakın ne söylemiş ?

  Tarihsel süreçte yüz yüze iletişimin mümkün olduğu küçük topluluklardan daha büyük nüfuslu geniş toplum modellerine geçilmesiyle birlikte toplumsal iletişim sistemi de değişmiş, geniş toplumsal kesimlerin ancak teknolojik iletişim araçları kullanarak katılabildiği bir sisteme dönüşmüştür. Aynı zamanda bu iletişim sisteminde kitle iletişim araçlarını profesyonel olarak kullanan meslek erbabı kişi ve kurumlar ortaya çıkmıştır. 

  Akademik bir tarifle olaya girmiş. Hocanın ufku büyük. Biz kendisine akıl verecek konumda değiliz. Haddimizi biliriz (!)

   Ama uyarılarımız elbette vardır. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak sadece şunu söylemek isterim.

   Gazeteciler kimin samimi olup olmadığını iyi bilir. Bence samimi ol hocam. Özün sözün bir olsun eleştiriye açık ol. Bak daha dün üniversiteye giden  gazeteleri almayın talimatı veriyor ya da verdiriyorsunuz. Bu söylediklerinizle pek bağdaşmıyor. “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla mesaj yayınlayıp, üstüne üstlük üniversiteye sokmadığınız gazeteye mail gönderiyorsunuz.

   Devam ediyorum “sadece yanlış görüp yazıp, eleştirdik” diye üniversiteye sokmadığı  gazeteye,   gazetecilere gönderdiği mesajın sonunda hocam ne söylüyor ?

  Profesyonel bir kurum olarak basın;  toplumdaki geniş kesimlerin düşünce ve kanaatlerinin paylaşımı, “kamuoyu” kavramı ile “ortak kanaat” üretimi ve bu kanaatlerin  “toplumsal istişare alanına” yansıtılması, toplumsal eğitim ve öğretime katkı, kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi, toplumda yeni tutum ve davranış modelleri ile görüş ve fikirlerin yaygınlaştırılması gibi çok önemli toplumsal işlevlere sahiptir.

    Ne güzel söylemiş. Yüzde yüz katılıyorum. Ama bunların hocanın gerçek düşüncesi olduğuna inanmıyorum. Zira öyle olsa gazeteye, gazeteciye kendi ile ilgili çıkan eleştiri haberinden dolayı kendince sansür uygulamaz, ya da uygulatmaz. O üniversiteye sokmadığı gazetelerin 17 yıllık ciltlenmiş hali üniversite kütüphanesinde duruyor. Biraz kaba olacak ama hocam onları da gönderin. Siz görevden ayrılınca yeniden veririz. 35 yıllık meslek hayatımda çok rektörler gördüm. Biz hancı onlar yolcu oldu. Çok sansürler gördük. Ama üniversiteden, yada toplumun aydın kesiminden değil.

 Siz şimdi  gazete almayarak bize yaptırım mı uyguluyorsunuz ?  Yanlış yolda gidiyorsunuz hocam.

  Devam edelim hoca başka neler söylemiş ?

Bu itibarla; “tahrif edilmemiş doğru haber ve bilgi verme, kişi hak ve hürriyetlerine saygı, tarafsız yayın yapma” gibi Basın Ahlak Esaslarına uygun gerçekleştirdiği faaliyetleri ile basın; toplumun sağlıklı gelişim ve tekâmülüne katkıda bulunan ve demokrasilerde 4. kuvvet olarak nitelendirilen önemli bir toplumsal kurumdur.

  Evet meslekten, şerefi ile emekli olmuş, Nevşehir de ilk  sürekli sarı basın kartını taşıyan iki gazeteci den biri olarak bunların hepsinin altına imza mı atarım.

 Ama yine söylüyorum hoca bu söylediklerinde samimi değil. Kendine dokunulursa düşünceleri değişiyor.

     Neden? 

   Lojman krizi yalan mıydı? Doğru haber değil miydi? Yaşanmadı mı? İftiramı attık !

     Hocam siz kendinize villa kiralayıp, öğretim görevlilerini lojmandan çıktartmadınız mı? Bütün bu yazılanlar özel miydi? değildi. Çünkü kendisi üniversitenin rektörü. Toplumun en aydını (!)

    Kişi hak ve hürriyetlerine saygısızlık mı ettik, hakarette mi bulunduk? hayır.

Rektörlük görevindeki Semih Aktekin’in yaptıklarını yanlış bulup eleştirdik. Rektörlük görevine gelmeden önceki Semih Aktekin bizi hiç ilgilendirmiyor.

    Üniversite’nin Rektörü Prof. Dr Semih Aktekin; binlerce öğrenci ile öğretim görevlilerini temsil ediyor. Nevşehir’i temsil ediyor. Elbette ki yaptığı sadece kendini değil, Nevşehir’i de bağlıyor. Dolayısıyla basın ahlak ilkelerini de çiğnemiş değiliz.

     Susar, yazmazsak, birilerinin yaptığına ve gördüğümüze yanlışa kayıtsız kalır, göz yumarsak, toplumun sağlıklı, ahlaki gelişimine işte o zaman engel oluruz.

     Bunun adı mı demokrasi. Çifte standartın adı mı demokrasi. Sizin kafanızda ki nasıl bir demokrasi ki, demokrasi den bahsediyorsunuz. Biz, bu cehaletle biliyoruz o demokrasiyi. Yoksa gazetenin üniversiteye girmesini engellemenin adımı demokrasi?

      Hoca açıklamasını şöyle tamamlamış.

Bu düşüncelerle, mesleklerini büyük fedakârlıklarla icra eden tüm basın çalışanlarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; sağlık, selamet ve başarılar diliyorum.

  Bak, demokrasi bu hocam. Açıklamanızı sansürsüz gazetemizde olduğu gibi verdik.

   Cemiyet Başkanlığı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreter Yardımcılığı, Türkiye Spor Yazarları Derneği İl Temsilciliği, gazete televizyon radyo sahipliği, bu kurumların yönetimlerinde  yıllarca görev almışlığım ve  sonuç itibarıyla  emekli olup çalışan gazeteci sıfatıyla yolumuza  devam ediyoruz.

    İnandığımız, toplum adına doğru bildiğimiz ne varsa, yazmaya da devam edeceğiz. Kimsenin özeline girmeden. Hakaret etmeden. Hoca gazeteyi alsa ne olur, almasa ne olur. Biz vicdanen rahatız.  Hoca da rahatsa ne ala.

  Hocaya sorumuz. Bizim için de bu dilekleriniz geçerli mi hocam. Kelimesi kelimesine açıklamanızın hepsine katılıyorum. Ve sizi samimiyete davet ediyorum. Çünkü sansürü gazeteyi üniversite’ye sokmayarak siz yapıyorsunuz.

Nevşehir Kent Haber’den selam hocam.

Bak bu parasız hocam. Üniversitiye buda mı giremez? Bunada mı sansür var?

Allah’ın selamı hocam!,

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman KOCA - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Seçmen - Rektörlük seçimleri olsa burada adı yazılan kişiler 5 oy alamazlar.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 20:05
06

Almıla - Malesef üniversite Yerel Medya ve Etik Çalıştayı gibi boş işlerle uğraşıyor. Rektör bey, Mazhar Bağlı döneminden kalma eski ekipten acilen kurtulmalıdır. Prof.Dr. Mehmet Çeribaş, Prof.Dr. Abdulkadir Uzunöz, Prof. Dr. Korhan Karacaoğlu gibi birbirinden kıymetli isimler rektör yardımcısı veya dekan yapılmalıdır. Fatih Mehmet Sürmeli'nin hakkı yendi. Kendisi genel sekreter olarak atanırsa çok faydalı olur. Rektör gözünü açsın, şehrin değerlerini görsün.

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 01 Temmuz 22:39
05

Nevşehirimiz - Nevşehirimizin güzide ilim ve irfan kurumu olması gerekli üniversitemiz. Üniversitemizin gelişmesi için artık şehri tanıyan bir yönetim gelmeli. Üniversitemizde yönetici olacak öğretim görevlisi yok mu? Tabi ki var. Herkesin tanıdığı Abdulkadir Uzunöz gibi çok yönlü bir hocamız var mesela. Kendisi bu iş için biçilmiş kaftan, tabiri cayizse. Dahası yine Mehmet Çeribaş hoca. O da çok kaliteli devletci bir hoca. Üniversitemiz göz bebeğimiz. Bu hoclarımızın üniversitemize sıçramasını sağlayacağını herkes biliyor. Artık gerçekleri görelim. Herkes görsün.

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 26 Haziran 18:47
04

Mta - Sayın Osman bey, eleştiri iyidir ama hakikate dayalı yapılırsa. Beyefendi sansürün tanımı nedir? Sansür içerik hazırlanma ve yayınlanma sürecine müdahaledir. Tüketicinin yayını satın alma yada almamasını kapsamaz. O zaman sizin gazeteyi satın almayan herkes sansürcü mü? Lütfen haklı eleştiri yapalım yapacaksak. Böyle olunca eleştirinin de kıymeti düşüyor gazeteciliğin de...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 13:21
03

Burak - Madem şeffaf bir gazeteci, oldugun ve olmakda oldugunu, ima ve savuyorsun. Bizde sana birkaç soru sorarız elbette!

Hakkı ve hukku savuyorum diyorsun, neden bu zamana kadar rektörleri bu kadar incelemek lütfunda bulunmadın?

Yoksa seninde kişisel çıkarlarına taş mı koydular?

Yada öncekilerle bir pazarlıgınız mı vardı, bir anlaşma mı yaptınız?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Nisan 22:49
02

Meziyet - Kısır partilerinde kocalarına öğrencilerine kadro ayarlayanlar yine zirvede. Her dönemin adamı olmak meziyet ister.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 08:23
01

Haso - Bu kadar doğru iseniz, mazhar bey zamanın yapılanları, kimlerin neler ettiğini yazsanıza. O zaman yapılanlar kimsenin yanına kalmamalı desenize. Zülmün prenslerini savunmak, hak veya Hakk adına konuşmak olamaz. Olsa olsa... Olur.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 26 Ocak 05:44


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi

Anket MHP'den kimi aday görmek istersiniz?