Karapınar’a hayran kacaksınız!

Nevşehir’in ilk ve tek televizyon kanalı Anadolu RTV ilçe ve beldelerde röportajlar ile tanıtım yapmaya devam ediyor. Ekimizin bu hafta ki durağı Karapınar Kasabası oldu. Belediye Başkanı Yasin Güneş belde hakkında çok çarpıcı konulara değindi.

+11
Video için play'e tıklayın

Tarihi Çatal Çeşme, Tarihi Camisi ile geçmişe ışık tutan bu şirin belde, bugüne kadar yetiştirdiği binlerce hafız ve imamdan dolayı hafız kent olarak anılıyor. Türkiye’nin birçok iline burada yetişen hafızlar gönderilir. Ayrıca belde, muhteşem lezzet çörek ile de öne çıkıyor.

3 bine yakın nüfusu ile şehrin en gözde beldeleri arasında yer alan Karapınar Kasabasından övgüler ile bahseden Belediye Başkanı Yasin Güneş, bu güzel belde halkına hizmet etmekten gurur duyduğunu vurguladı.

 

‘’İNSAN HER YERDE EŞİTTİR’’

Acıgöl ilçesine bağlı Karapınar Kasabası Belediye Başkanı Yasin Güneş Rehberim Cemre programına konuştu. Öncelikle bugüne gelene kadar geçtiği aşamaları açıklayan Güneş; ‘’ en son yapılan mali idareler seçiminde kasabamızın Belediye Başkan’ı seçildim. 1988 Nevşehir doğumluyum, partimizin en genç Belediye Başkanı’yım. Siyasi hayatıma 2006 yılında Ak Parti Gençlik Kolları İl Başkanlığı altında yönetim biriminde göreve başladım. 2 yıl sonra İl Başkanı olarak hayatıma devam ettim. Daha sonra Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider ile birlikte çalıştık. 6 yıl Mecliste danışmanlık yaptım. Daha sonra da 2019 yılında seçim ile görevi devraldım. 1 buçuk yıldır bu görevi severek yapıyorum. ‘’ dedi.

Turizm olmadığından dolayı vatandaşların kasabada ki geçim kaynağı genellikle hayvancılık olduğunu ifade eden Başkan Yasin Güneş, konum olarak organizeye yakın mesafede olunduğundan dolayı kasabada 250 vatandaşın organize sanayide çalıştığını belirtti.  Tarımsal faaliyetlerde ekim aşamasında daha çok patates yoğunlukta bunun yanında kabak çekirdeği, fasulye benzeri ürünleri ekildiğinin altını çizen Başkan Güneş, “Karapınar da daha yapacak çok işimiz var” diyerek konuşmasını sürdürdü.

 

“KISA SÜREDE ÇOK İŞ YAPTIK”

Göreve geldiği günden bu yana kasaba için önemli işlere imza attıklarını vurgulayan Güneş, “Seçildikten sonra ihtiyaçlarımıza baktık kasabımıza büyük bir kepçe aldık, kasaba meydanda güzel bir yerde bir arazi satılıyordu onu satın aldık belediyemize kattık. Maalesef kasabamızda çocuk oyun parkı yoktu 5 yere çocuk oyun parkı kurduk, bir misafirhane kazandırdık, cami meydanımızda bir şadırvan ihtiyacımız vardı onu yaptırdık daha sonra cenaze namazı kıldığımız yerde otomatik açılıp kapanabilen bir cenaze namazı kılma yeri yaptık. Yaklaşık bir 400 kişilik alan oluşturduk. Kasaba içerisindeki duraklarımız kötü durumdaydı onları değiştirdik. Kardeş bir Belediye’den sağ olsun Yüreğir Belediyesi’nden destekleriyle 7 adet durak hediye ettiler. Okullarıma çok önem verdik okulların her türlü kırtasiye ihtiyacını karşıladık geçen yıl ve bu yılda dahil. Bu sene bir zeka sınıfı yaptık, geçtiğimiz yıl anaokulu öğrencilerimiz için bir oyun sınıfı yaptık. Bunların hepsini biz Belediye’mizden hibe ettik yeter ki o çocuklarımız okusun diye. Benden önce imara açılan bir 87 metrekarelik bir alan vardı o alanın tüm altyapısını yaptık. Birde ekstra olarak bazı bölgelerde yağmur yağdığı zaman özellikle yağmur sularıyla birlikte bazı evlerden suların çıkma durumu oluyordu, onun içinde iki kilometrelik yeni bir kanalizasyon hattı döşedik. Kasabada ki altyapı sorununu tamamen çözdük.

Bu Pandemi sürecinde haliyle belediyelerin para durumu biraz sıkıntılı ama hibelerle biraz daha rahatladık. Seçimden sonra 3 bin 500 metre uzunluğunda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ve Bakanlığımızdan bir su borusu hibe aldık. Yine aynı şekilde 250 bin Türk Lirası Çevre Şehircilik Bakanlığımızdan hibe aldık. Bu parayla da kilitli parke taşı satın aldık. Nevşehir yolundan döndükten sonra iki kilometrelik bir alanımız vardı, gece orası çok karanlık oluyordu ve benden önce ki dönemler iki ölümlü kaza meydana geldi, o yolun tamamen aydınlatılmasını yaptık. Kasaba içerisinde bir tane fırınımız vardı ama fırınımız çok atıl durumdaydı, fırınımızı tamamen yeniledik ve kasaba içerisinde çalışan bakkallara da satılan ekmeklerimizi biz artık burada kendimiz üretiyoruz. Bir de bizim burada kuran kursumuz var yatılı 400 öğrencimiz kalıyor bu öğrencilerimizin hem ekmek ihtiyacını buradan karşılıyoruz dışarıyla bağlantımızı tamamen kestik. Kasaba içerisinde öğrenci taşıma hizmetini geçen yıl başlattık tabi bu yıl Pandemi sebebiyle durdurmak zorunda kaldık. Geçen yıl taziye çadırı aldık ama daha kullanmak nasip olmadı. Yaklaşık 100 kişilik kıraat kursu inşaatımızı geçen sene 4 Aralık’ta başlattık, hamdolsun bu ay aralık başı itibariyle faaliyete geçecek. Kursta da bizim burada hafızlık kursumuz var çocukları 5. Sınıfta alıyoruz 5,6,7 ve 8. Sınıfta hem burada ortaokulunu hem de hafızlığını bitiriyor. Sonrasında o çocukları kıraat kursuna yönlendirip hem hafızlığını daha da sağlamlayıp hem de İngilizce, Arapça ve diğer İslami ilimleri de aldığı medrese tarzında bir eğitim yuvası yaptık. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’ndan bir basketbol bir voleybol olmak üzere iki tane halısaha hibe aldık ve yaptık. Özellikle kuran kursumuzda ki gençlerin olduğu yakın bölgeye yaptık. Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan yol süpürme aracı için 500 bin TL hibe aldık. Yine hayırsever bir iş insanımızdan bir Zabıta aracı hibe aldık. Bizim burada tek gelirimiz İller Bankası’ndan gelen gelirimiz ve aldığımız hibeler yoksa turizm olmadığı için çok bir gelir kaynağımız olmadığı için burada parayı biraz dikkatli kullanmamız gerekiyor. ‘’dedi.

 

“2021 YILI HAREKETLİ GEÇECEK”

2021 yılı içerisinde neler yapacağına değinen Yasin Güneş ‘’ 1 tane mahalle arasında kuran kursumuz var ama bunu yatılı öğrencilerimiz değil de mahalle içerisindeki bayanların kullanması için yapacağız.  Harmanlar mevkiinde 10 bin metrekarelik alana mesire alanı ihtiyacımız var. Eski düğün salonunun tadilatı yapıldı ancak malzeme alınmadı Pandemi sebebiyle, Pandemi sonrasında oraya Fitness aletleri, bilardo vs. aktivite merkezi oluşturacağız. Kuran kursumuzun hemen yanında düğün salonu ve halı sahamız var onun yanına da kuran kursuna gelen öğrencilerimizin aileleri ile oturabilecekleri bir yer yok oraya bir kafe yapacağız. Çöp toplama alanı projemiz var. Gençler ve bayanlar için gelir getirisi olan kurslar düzenleyeceğiz. Kasabamızın girişine güzel bir giriş kapısı , okulumuzda ilkokul ve ortaokul binası aynı binada bu binaları ayıracağız inşallah.’’ açıklamasında bulundu.

 

TARİHİ ÇATAL ÇEŞME

Kasabada ki tarihi alanlardan bahseden Belediye Başkanı Yasin Güneş, “Tarihi Merkezi Camimiz bulunmakta ve bu camimizin önünde bir tane tarihi çeşmemiz bulunmakta. Bu çeşmenin özelliği ise çatal çeşme olması genelde çeşmeler tek su akan yerden oluşurken bu çeşmede iki tane yani çatal bir görüntü olduğundan adı Çatal Çeşme’dir. Bu çeşme ile ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nden geçtiğimiz ay restorasyon onayını çıkarttık, önümüzde ki ay çalışmalara başlıyoruz. Önümüzdeki sene bahar ayında restorasyon işlemini de yapacağız inşallah. ‘’dedi.

 

KARAPINAR ÇÖREĞİ

Karapınar’daki mahalle fırınlarında günlük olarak yapılan patatesli çörekler yiyenlerin damağında eşsiz bir lezzet bırakıyor

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Karapınar beldesinde ekmekler bakkaldan veya fırından alınmıyor, belde halkının kadınları tarafından özenle üretiliyor. Evlerde un ve patates ile yoğrulan hamurlar Mahalle arasında ki fırınlarda imece usulü ile pişiriliyor.

Uzun süre tazeliğini koruyan ve hiçbir katkı maddesi bulunmaması nedeniyle oldukça sağlıklı olan Karapınar’a özgü çörekler belde halkının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Karapınar kasabasına konuk olan Anadolu RTV Karapınar çöreğinin yapılış hikayesini izleyiciler için kayıt altına aldı.

 

HAFIZ KENT

Karapınar kasabasında faaliyet gösteren Şeyh’ül Kurra İbrahim Tanrıkulu Kur’an Kursu Türkiye genelinde ilklere imza atıyor.

Türkiye’nin en önemli hafızları Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Karapınar kasabasında yetişiyor. Bugüne kadar binlerce imam ve hafız yetiştiren Karapınar Hafız Kent olarak adlandırılıyor.

Karapınar kasabasında ki Şeyh’ül Kurra İbrahim Tanrıkulu Kur’an Kursu, halkın desteği ve hocaların emekleri ile 2015 yılında 180 öğrencisiyle eğitim hayatına başladı.

Alanında uzman eğitimci kadrosu ile hafızlık ve kıraat eğitimi alanlarında uluslararası bir kurum olmayı hedeflerken, çocukların ve gençlerin sadece belirli konular ile ilgili eğitim almadığını aynı zaman da sosyal faaliyetlerin de bulunduğu çeşitli uygulamalar da yapıldığı belirtildi.

Şeyh’ül Kurra İbrahim Tanrıkulu Kur’an Kursu Müdürü Ömer Yiğit Anadolu TV mikrofonlarına Kur’an Kursu ile ilgili açıklamalar da bulundu. 

 

29 Kas 2020 - 17:00 -

Son bir ayda nevsehirkenthaber.com sitesinde 423.746 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Kent Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Kent Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Kent Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Kent Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Nevşehir Markaları

Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 212 43 10
Reklam bilgi


Anket En çok yalanı kadınlar mı, erkekler mi söyler?