banner21

Göreme Vadisi Kararı Danıştay’a taşındı

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Göreme Vadisi’nin Milli Park olmaktan çıkartılan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın iptalini istedi. HKP yürütmeyi durdurma ve iptali istemi ile Danıştay’a başvuru yaptı.

Göreme Vadisi Kararı Danıştay’a taşındı

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Göreme Vadisi’nin Milli Park olmaktan çıkartılan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın iptalini istedi. HKP yürütmeyi durdurma ve iptali istemi ile Danıştay’a başvuru yaptı.

04 Kasım 2019 Pazartesi 12:04
82 Okunma
Göreme Vadisi Kararı Danıştay’a taşındı

1985 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve 1986 yılından itibaren de Bakanlar Kurulu kararı ile milli park statüsü alan Göreme Vadisi, Cumhurbaşkanı kararlı ile milli park olmaktan çıkarıldı.

Konuyla ilgili Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) dikkat çeken bir adım attı. Göreme Vadisi’ni milli park olmaktan çıkartılan Cumhurbaşkanlığı Kararı için yürütmenin durdurulması ve iptal istemi ile Danıştay’a başvurdu.

HKP avukatları tarafından Danıştay’a yapılan başvuruda; Cumhurbaşkanı Kararı’nın Anayasaya ve 2873 sayılı yasa’ya aykırı olduğu, Uluslar arası sözleşmeler yönün işlemin sakat olduğu iptal edilmesi gerektiği belirtildi.

HKP avukatları tarafından verilen dilekçenin sonuç ve istem kısmında, “Göreme Vadisi’nin milli park statüsünden çıkarılmasına dair kararın, 22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazetenin 30926 sayısında yayınlayan 21 Ekim 2019 gün ve 1673 sayılı Cumhurbaşkanı kararı yetki, şekil, sebep, konu, amaç yönlerinden Anayasaya, Sosyal Hukuk Devleti ilkesine, Kamu yararına, 2873 sayılı Yasa’ya, Kültür ve Tabiat Varlıkları Mevzuatına, Uluslar arası Sözleşmelere, İdare Hukuku İlkelerine usul ve esastan aykırılığı nedeniyle, ileride telafisi çok zor zararlara neden olacağından öncelikle yürütmenin durdurulması ve iptaline karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederiz” ifadelerine yer verildi.

“Doğa ve Ülke Sevgisini bu sefer Kapadokya için gösterdik”

Danıştay’a yapılan başvuru sonrası HKP’den yapılan açıklama da ise: “HKP, Doğa ve Ülke Sevgisini bu sefer Kapadokya için göstererek dava açtı!

Bugüne kadarki her suç duyurumuz, her açtığımız dava, tarihimizi, doğamızı, ülkemizi korumak, insana, hayvana, bitkiye en ufak bir zararı engellemek için yapılan; kısacası evren sevgimizi kanıtlayan davalar ve suç duyuruları...

Gün geçmiyok ki siyasi iktidar tarafından ülkemizde yeni bir tarih düşmanlığı, doğa katliamı ve hukuksuzluk yapılmasın. Bu sefer olmayan Cumhurbaşkanı kararı ile gerekçesiz olarak 33 yıldır Milli Park olan Göreme Vadisi (Kapadokya), Milli Park olmaktan çıkartıldı.

GÖREME VADİSİ, Nevşehir ili Avanos-Ürgüp ilçeleri arasında 40 kilometre alanı kapsıyor. Kapadokya, 92 sit alanı içindedir. Buraları Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir.

İşte bu nedenlerle Halkın Kurtuluş Partisi olarak, “Cumhurbaşkanı’nın 21 Ekim 2019 tarihli 1673 sayılı işleminin anayasaya ve 2873 sayılı yasaya da aykırı olduğu” iddiası ile Danıştay da; yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açtık.

Parti Programı’nın “Çevreye Ve Tarihe Saygı” bölümünden alıntı yaparak, Partimizin halk siyaseti yapmak üzere kurulduğunu ve ülke genelini ilgilendiren tüm meselelerde halkı temsil ettiğini, bu nedenle davanın tarafı olduğunu belirttik.

Halkın Kurtuluş Partisi, hiçbir muhalefet partisinin yapamadığını yapmakta ve gerçek vatanseverliği dosta da düşmana da göstermektedir. Bu düzen böyle gitmeyecektir. Elbette cesur hâkimler, savcılar çıkacak ve tüm haksızlıkların, hukuksuzlukların hesabı sorulacaktır! Bizim davamız budur. Davamız halkların kurtuluş davasıdır!” Denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
RAMAZAN KAP 2019-11-04 20:54:13

HKP Vatana Doğaya Halkına ihanet edenlerin peşini hiçbir zaman bırakmaz.!

banner26

banner4

banner9