“Patates ekimi azaltılmalıdır”

Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kuru Fasulye Üretimini geliştirme projesi kapsamında çiftçiye tohum dağıtımı yaptı. Patates Siğil Hastalığından dolayı karantina uygulanan bölgeler öncelikli olmak üzere, il genelinde ticari olarak Üstün-42 yerel kuru fasulye çeşidinin ekiliş alanının geliştirilmesi hedeflenen bu proje, Nevşehir’de hayata geçti. Nevşehir Göre kasabasında 32 bin 750 kilogram yüzde 75 hibe ile tamamen yerli tohumlar çiftçilere dağıtıldı. Tohum dağıtım törenine, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, İl Genel Meclisi Başkanı Gürbüz Dinç, Göre Belediye Başkanı Mustafa Topcu, Tarım ve Orman İl Müdürü Okan Yılmaz, Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kay ve çiftçiler katılım gösterdi.

“Alternatif ürünlere yönelmek gerekir”

Şehrin alternatif ürünlere her daim ihtiyacının olduğunu ifade eden AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, özellikle Nevşehir’de patates ekiminin azaltılması gerektiğini vurguladı.

30 bin ton, yani bin 110 tır TMO tarafından alındı. Depolarımızda daha da patatesler mevcut. Gerçekten bu üretim bu rekolte ülke ihtiyaçlarının çok üzerinde. Tabi her zaman devletimizden bunu alıp dağıtmasını bekleyemeyiz.

Şehrimizin başka ürünlere mutlaka yönelmesi gerekmektedir. Şu zor ekonomi şartları üzerinde hükümetimiz büyük bir fedakârlık yaparak çiftçinin ürünlerini aldı. Her zaman bu beklenti içerisine girilmemesi lazım. Mutlaka ve mutlaka alternatif ürünlere yönelmeliyiz” dedi.   

“113 üreticiye teslim ediliyor”

Nevşehir’de 2020 yılı içerisinde 78 bin 505 dekar alanda kuru fasulye ekimi yapılarak 24 bin 117 ton ürün elde edildiğini ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Okan Yılmaz, Bu alanın 8 bin dekarında Bakanlığımızın bitkisel üretimi geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yüzde 75’i hibe olarak proje kapsamında tohum desteği verildi.

73 bin dekar  alanda ise Çiftçilerimizin 10 yıldır ekimini yaptığı Kanada Orjinli Alberto çeşidi yemeklik kuru fasulye üretilmiştir. İlimizde 2021 yılı üretim sezonu için 32 bin 750 kilogram yüzde 75 hibeli Üstün-42 fasulye tohumu, 113 üreticiye teslim ediyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

- Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Tarım bölümünde yayınlandı
https://www.nevsehirkenthaber.com/haber/7034923/patates-ekimi-azaltilmalidir