Bu köyde fidecilik aldı başını gitti

Ürgüp ilçesine bağlı Sarıhıdır köyü her yıl fide yetiştiriciliğinde kendini yenileyerek fide üretim sayısını artırıyor. Köyde yaşayan vatandaşlar da ürettikleri fidelerle geçimini sağlıyor.

Köydeki çiftçilerin kullanımı için (KOP) Konya Ovası Projesi kapsamında 2019 yılında ve 2021 yılı başında devlet destekli sera kurulumları da tamamlanarak üreticiye teslim edildi.

Yaklaşık 100 üreticinin bulunduğu köyde bu yıl yaklaşık 25 milyon fide üretiliyor. Burada üretilen fideler tüm Türkiye’ye gönderiliyor. Köylüler tarafından yapılan fide üreticiliği sonrasında ise köyün geçim kaynağı adeta fide üreticiliğinden sağlanıyor. Üretime seralarda Şubat ayında başlanan fideler yaklaşık 3 ay boyunca büyük emek verilerek yetiştikten sonra satışa çıkıyor. Sarıhıdır köyünde köylüler tarafından sofralık domates, çanak domates, sivri biber, çeri domates, salkım domates, çarliston, dolma biber, salatalık, patlıcan, kavun, karpuz, kapya biber, pepino ve daha pek çok çeşit fide üretimi yapılıyor.

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz açıklamasında, “Ürgüp ilçesine bağlı Sarıhıdır köyümüzdeyiz. Sarıhıdır köyümüz yerli örtü altı fide üretim denilince bölgede akıllara gelen ilk yer haline geldi. Köyümüzde 100‘e yakın üreticimiz sebze fidesi üretimi yapmakta. Fide çeşitlerimizin hemen hemen her çeşidi var, domates, biber, patlıcan, salatalık gibi. Üretimin hem Ürgüp bölgesine hem iç Anadolu’ya hitap eden bir yönü oluştu. Köy ve Ürgüp ekonomisine büyük katkıda bulunmakta. Ziraat Odası olarak çiftçilerimizi ziyaret ettik, yanlarında olduğumuzu belirtmek istedik. Nisan ayı 3. 4. haftasında fidelerin satışı başladı. Yaklaşık 25 milyon fidenin olduğu düşünülüyor. Sarıhıdır'lı üreticilerimiz fide işinin püf noktasını çözmüş durumdalar çok kaliteli fideler çiftçilerimizin elinde yetişiyor. Çiftçilerimiz bu sayede kendilerine bir iş sahası bulmuş oldular. Ziraat Odası olarak da çiftçilerimizin yanındayız, her zaman destek vereceğiz desteklemeye devam edeceğiz.

Son 14 aydır içerisinde bulunduğumuz salgın hastalıktan dolayı üretimde yer yer aksamalar yaşandı, bizim dileğimiz üretimin hiç durmaması gün geçtikçe daha da artmasıdır. Gıda en büyük silahlarımızdan birisidir, gıda olmazsa yaşamımızı idame ettiremeyiz. Mayıs ayı üretimin en üst safhaya çıktığı aylardan birisi, çiftçimiz için her günün önemi büyük. Bu yıl Covit 19 tedbirleri kapsamında yaşanan sokak kısıtlamalardan dolayı ister istemez köye gelip fide alan kişi sayısının az olduğu ama kısıtlamanın sona ereceği hafta sonrası büyük talep göreceğini tahmin ediyoruz. Bütün çiftçilerimize salgın hastalığa rağmen üretimden vazgeçmedikleri için mücadeleyi sürdürdükleri için teşekkür ediyorum, ürünleri bol ve bereketli olsun” dedi.

- Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Tarım bölümünde yayınlandı
https://www.nevsehirkenthaber.com/haber/7069957/bu-koyde-fidecilik-aldi-basini-gitti