İnallı Köyü hakkında bilinmeyenler...

İnallı,  Nevşehir ilinin  Acıgöl ilçesine bağlı bir köydür. Köy, 1928 yılından beri aynı adı taşımaktadır. 1972 yılında beldeye dönüşen kasabanın belediye statüsü, nüfusunun 2000 kişinin altına düşmesi üzerine 2013 yılında sona erdi. Köy; Nevşehir il merkezine 28 km, Acıgöl ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Köy nüfusu 2020 yılında 973 olarak kayıtlara geçti.

İnallı Türkmen Boyu Oğuz Türkleri´nin Bozok koluna mensuptular. 12. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti içinde göçebe hayatı yaşadılar. Bunlardan bazılarının yerleşik düzen içinde yaşadıkları söylenir.

İnallı Türkmen boyu 1243´te Moğollar´ın Selçuklu Devleti´ni yendiği Kösedağ Savaşı´ndan sonra Moğolların baskısına dayanamayıp içinde barındırdığı aşiretlerle(örneğin çimeli aşireti) Anadolu´dan göç edip Suriye´de kurulmuş olan Memluklu topraklarına sığındılar. Genellikle Halep civarında yaşadılar.

Köyde bir çok uygarlığın izleri mevcut

1407 yılından sonra burada da huzuru bulamadılar ki bu seferde Akkoyunlu Devleti´ne sığındılar. 1418´de Karakoyunlullarla Akkoyunlular arasında yapılan savaşta Akkoyunlular´ın yanında yer aldılar. 

 1473´de Fatih sultan Mehmed´in Akkoyunlu Sultanı Uzun Hasan ile yaptığı Otlukbeli savaşında İnallıoğullarının başında İnaloğlu İbrahim önce Osmanlılar´ın yanında yer aldıysa da daha sonra Uzun Hasan´ın ricası üzerine Akkoyunlu ülkesine döndü. Bu dönüşten sonra da Dulkadir Beyliği ile birlikte İnallı Türkmenleri de Osmanlı Devleti´ne katıldı.

 1522-1540 yılları arasında(Halep, Maraş) burada kaldılar. 1549´dan sonra içinde bulundurduğu aşiretlerle Sivas-Yozgat üzerinden Orta Anadolu´ya göç ettiler. Fakat bu göç çok hızlı gerçekleşmedi. 

 17. yüzyıl başlarında İnallı Türkmen Boyu  Anadolu´ya dağılmıştır. Bugün boyların Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Tarsus, Konya, Karaman, Niğde gibi topraklarda yaşamlarını sürdürdükleri biliniyor. Nevşehir İli Acıgöl İlçesi´ne bağlı İnallı Köyü bunlardan bir tanesidir. Bu köyün ilk sakinleri Moğol istilasından önce şu an ören olan eski İnallı diye geçen yerde yaşadıkları ihtimaldir

İnallı köyünde son yıllarda ise lavanta ekimi yaygınlaştı. Bir çok çiftçi mevcut ürünleri bırakarak lavanta bahçeleri kurmaya başladı. Lavanta bahçelerini merak eden Nevşehir olmak üzere, Aksaray ve Kayseri'den çok sayıda insan İnallı Köyüne geliyor.

 

- Nevşehir Kent Haber Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.nevsehirkenthaber.com/haber/7833938/inalli-koyu-hakkinda-bilinmeyenler